Linienie u psa: Jak wesprzeć go w tym procesie? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Liniejący pies

Linienie u psa to sezonowe wypadanie sierści.

Zasadniczo każdy pies posiadający sierść przechodzi przez fazę linienia. Chociaż stopień nasilenia utraty sierści zależy od rasy psa i warunków życia, w okresie sezonowej zmiany sierści zwierzęta potrzebują szczególnie dużo uwagi. Z lektury poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego i kiedy pojawia się linienie u psa, jak długo trwa i jak możemy wesprzeć naszego pupila w tym czasie.

Co wywołuje linienie u psa?

Oprócz wahań hormonalnych, w przypadku okresowej zmiany sierści istotną rolę odgrywają przede wszystkim dwa czynniki: Długość dnia i temperatura powietrza.

Kiedy zaczyna zmieniać się jej wartość (wiosną i jesienią), organizm pozbywa się starej sierści, aby wytworzyć nową. W zimnych porach roku sierść staje się grubsza, a w ciepłych krótsza i cieńsza.

W jakich miesiącach psy linieją?

Większość psów zmienia szatę dwa razy w rokuwiosną (od marca do maja) oraz jesienią (od września do listopada).

Jednak to, kiedy dokładnie pies zmienia sierść, zależy od różnych czynników, na przykład miejsca zamieszkania i miejsca, w którym pies śpi. Jeśli noce spędza na zewnątrz, może zacząć zmieniać sierść już wczesną jesienią, aby być dobrze przygotowanym na zimę.

Jak długo trwa linienie u psa?

Długość tego procesu również zależy od różnych czynników, takich jak wiek, miejsce zamieszkania i klimat, ale w większości przypadków trwa on od dwóch do sześciu tygodni.

Przeczytaj także: Wszechobecna psia sierść? Bez obaw! Za sprawą naszych wskazówek pozbędziesz się jej bez trudu.

Czy wszystkie psy linieją?

Tak, co do zasady każdy pies przechodzi przez ten proces. Stopień jego nasilenia zależy jednak od rasy i rodzaju szaty.

  • Jest zdecydowanie bardziej intensywny u psów z gęstą, podwójną sierścią, czyli włosem okrywowym i podszerstkiem (np. husky, golden retriever, owczarek niemiecki)
  • Krótkowłose czworonogi (np. bokser, jamnik) również tracą włosy, ale w mniej zauważalny sposób.
  • U psów o stale rosnącej sierści (np. pudel, maltańczyk) zmiana sierści jest zdecydowanie mniej intensywna, ponieważ ich sierść jest regularnie przycinana.
Pies szczotkowany przez opiekuna © samopauser / stock.adobe.com
W okresie linienia sierści psa należy poświęcać więcej uwagi.

Jakie są typowe objawy linienia?

Zmiana sierści może przebiegać różnie w zależności od psa. Oprócz typowej utraty włosów, u niektórych zwierząt występują także inne objawy. Zaliczamy do nich:

  • świąd i związanie z nim drapanie
  • zmęczenie
  • większy głód (spowodowany wyższym wydatkiem energetycznym)
  • zmiana koloru sierści
  • supły w sierści (zwłaszcza u długowłosych ras)

Dlaczego pies drapie się w okresie linienia?

Świąd jest częstym objawem, towarzyszącym zmianie sierści u psa. Z jednej strony wywołuje go zwiększona produkcja sebum, które może blokować pory skóry, z drugiej strony może być spowodowany wysuszeniem skóry. Prawidłowa pielęgnacja skóry i sierści jest więc w tym okresie niezwykle ważna.

Czy linienie jest dla psa wyczerpujące?

Pozbycie się starej sierści i wyprodukowanie nowej kosztuje organizm psa dużo energii. Zwierzęta o szczególnie grubej sierści mogą więc w tym okresie odczuwać większe zmęczenie niż zazwyczaj.

Odpowiednie produkty do pielęgnacji psa takie jak szczotki znajdziesz w sklepie zooplus.

Jak można wesprzeć psa podczas linienia?

Zrzucanie starej i produkcja nowej sierści łączy się z dużym wydatkiem energetycznym. Dlatego ważne jest, aby wspierać czworonoga w tym czasie – podając mu odpowiednią karmę lub zapewniając właściwą pielęgnację.

Jakie środki są pomocne w okresie linienia psa?

Oprócz dostosowania karmy i pielęgnacji, należy zapewnić psu odpowiednią ilość odpoczynku. Więcej przerw od aktywności pomoże mu naładować baterie i lepiej poradzić sobie z wymagającym procesem, przez który przechodzi.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji sierści psa w okresie linienia.

Czy można przyspieszyć linienie u psa?

Tak, rzeczywiście jest to możliwe za sprawą regularnego szczotkowania i dbania o odpowiednią dietę.

Jak często należy szczotkować psa w okresie linienia?

Zwiększając częstotliwość szczotkowania psa podczas zmiany okrywy włosowej, pomagamy mu pozbyć się luźnych włosów i pobudzamy krążenie krwi w skórze. Najlepiej robić to codziennie lub co drugi dzień.

Jak należy karmić psa w okresie linienia?

Żywienie ma duży wpływ na sierść czworonoga. Jeśli nie spożywa odpowiedniej ilości składników odżywczych, może to prowadzić do zwiększonej utraty włosów. W tym okresie należy więc szczególnie uważać na to, czym karmimy psa i żeby w jego diecie nie brakowało następujących elementów:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych
  • pierwiastków śladowych (np. miedzi, jodu, cynku)
  • witaminy A, witaminy B7 (biotyny) oraz witaminy E

Warto w tym zakresie skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, którzy zalecą odpowiednie suplementy diety.

Który olej wspiera zmianę sierści u psa?

Oleje zawierają ważne kwasy tłuszczowe i witaminy, które mają korzystny wpływ na skórę i sierść psa. Olej z łososia oraz olej lniany zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 (ALA, EPA oraz DHA), które są szczególnie ważne dla ich kondycji. Podobnym działaniem charakteryzuje się także olej konopny oraz olej kokosowy.

Duży wybór suplementów diety dla psów, wspierających skórę i sierść znajdziesz w klepie internetowym zooplus.

Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

Wypadanie sierści nie zawsze musi być oznaką choroby. Niemniej, jeśli sierść zaczyna wypadać w nietypowych momentach, wypada jej szczególnie dużo lub towarzyszą temu inne objawy, na przykład utrata apetytu, utrata masy ciała lub stan zapalny skóry, należy udać się z psem do lekarza weterynarii.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane