Krwiodawstwo u psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies oddający krew

Zgłaszając swojego psa jako dawcę krwi, ratujesz życie innemu czworonogowi.

Oddawanie krwi ratuje życie – i to nie tylko w przypadku ludzi. Poniżej wyjaśniamy, jak funkcjonuje krwiodawstwo u psów i jak sprawdzić czy nasz podopieczny może być dawcą.

Czy dawcy muszą spełnić określone warunki?

Oddawanie krwi jest bardzo stresujące dla psich dawców, a ponadto wraz z krwią mogą być przenoszone także różne patogeny. Dlatego istnieją pewne warunki, które czworonogi muszą spełnić, zanim zostaną dawcami.

  • W większości klinik weterynaryjnych krew oddawać mogą wyłącznie zupełnie zdrowe psy.
  • Ponadto, jeśli pies już kiedyś miał przetaczaną krew, nie może zostać dawcą.
  • Oddający krew zwierzak nie może ważyć mniej niż 20 kilogramów, zatem nie jest to możliwe w przypadku przedstawicieli mniejszych ras, takich jak chihuahua czy jamnik.
  • Przed oddaniem krwi, pies nie może otrzymywać żadnych leków. Warunkiem koniecznym są natomiast regularne kuracje odrobaczające i szczepienia.
  • Krwi nie mogą oddawać suczki w rui – dodatkowa utrata krwi oznaczałaby dla ich organizmu duży stres.

Jeśli Twój pies spełnia powyższe wymagania, lekarz weterynarii przeprowadzi dokładne badanie kliniczne – zmierzy temperaturę jego ciała i pobierze próbkę krwi, aby sprawdzić ważne parametry takie jak komórki zapalne.

Krwiodawstwo u psów: Jak często pies może oddawać krew?

Co do zasady, pies może oddawać krew trzy do czterech razy w roku, w zależności od stanu zdrowia, o czym decyduje lekarz weterynarii.

Pies będący dawcą krwi © antoine-photographe / stock.adobe.com
Podczas oddawania krwi, worek napełnia się w ciągu kilku minut.

Jak odbywa się oddawanie krwi przez psa?

Jeśli wyniki badań potwierdzą możliwość oddania krwi przez psa, będzie się to odbywało w następujący sposób:

  1. Aby pies nie poruszał się ani się nie zranił, zostanie uśpiony.
  2. Sierść na jego szyi zostanie wygolona, aby umożliwić dostęp do naczynia krwionośnego. Personel zadba oczywiście o to, aby nie usunąć zbyt dużej ilości sierści.
  3. Ogolony obszar zostanie dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany.
  4. Dopiero po wykonaniu tych czynności, następuje oddanie krwi. Lekarz weterynarii cienką igłą nakłuwa naczynie krwionośne i pobiera do pół litra krwi za pomocą podłączonego systemu. Worek z pobraną krwią będzie przechowywany w chłodziarce do momentu jej wykorzystania.
  5. Po wybudzeniu, psi dawca zostanie nagrodzony jedzeniem i piciem.
  6. Gdy pies odpocznie i dojdzie do siebie, możesz go zabrać do domu. Unikaj jednak w tym dniu długich spacerów, aby organizm zwierzęcia mógł się zregenerować.

Kiedy konieczna jest transfuzja krwi?

Zawsze, gdy pies straci zbyt dużo krwi, będzie potrzebował jej przetoczenia.

Szczególnie często psy potrzebują jej w następujących przypadkach:

  • w wyniku poważnych urazów (np. odniesionych podczas wypadku samochodowego)
  • w przypadku zaburzeń krzepnięcia (np. hemofilii)
  • przed, w trakcie lub po operacji
  • w następstwie ciężkich zatruć (np. trutką na szczury)
  • w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek lub poważnego uszkodzenia wątroby
  • w przypadku chorób narządów krwiotwórczych (np. szpiku kostnego)

Jaką rolę odgrywa grupa krwi?

Również czworonogi mają różne grupy krwi, co odgrywa ważną rolę w krwiodawstwie u psów. Nie wszystkie bowiem się „tolerują”. Przed każdym przetoczeniem krwi lekarz weterynarii musi więc ustalić grupę krwi dawcy i biorcy. U czworonogów rozróżniamy zasadniczo dwie grupy krwi:

  • DEA 1.1+
  • DEA 1.1-

Jeśli połączone zostaną ze sobą dwie niezgodne grupy krwi, biorca może na tym poważnie ucierpieć. Składniki krwi sklejają się ze sobą wówczas w naczyniach krwionośnych, powodując zatrzymanie krążenia. Dochodzi do hemaglutynacji – niebezpiecznej dla życia reakcji. Dlatego przed przetoczeniem krwi sprawdza się jej zgodność za pomocą szybkiego testu metodą aglutynacji. Jeśli krew zachowa płynność, krew dawcy może zostać przetoczona.

Jeśli jednak w banku krwi nie ma dostępnej zgodnej krwi, w nagłych wypadkach można użyć krwi pobranej od kotów. Niemniej, aby uratować życie czworonoga, lekarz weterynarii powinien jak najszybciej znaleźć odpowiednią krew psa.

Jakie są korzyści z oddawania krwi przez psa?

Oddawanie krwi jest korzystne nie tylko dla biorcy. Z reguły wszystkie badania wstępne przed zakwalifikowaniem zwierzęcia do oddania krwi są bezpłatne, łącznie z badaniem krwi.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane