Kiedy psy zaczynają marznąć?
© moonmovie / stock.adobe.com
Mroźne temperatury, wiatr i śnieg – nie wszystkie psy lubią zimne pory roku. Ale kiedy psy zaczynają marznąć i po czym poznać, że psu jest zimno?
Spis treści
Kiedy dla psa jest za zimno?
Nie jest możliwe określenie konkretnej wartości temperatury, od której pies zaczyna marznąć. Zależy to bowiem od rasy, stanu zdrowia, okrywy włosowej oraz wagi czworonoga.
Aby oszacować temperaturę, poniżej której Twój pupil zaczyna marznąć i wymaga dodatkowej ochrony, możesz skorzystać z poniższej tabeli:
Czy psy marzną w czasie snu?
Czworonogi mogą odczuwać zimno również, gdy śpią. Ryzyko jest wówczas szczególnie duże, ponieważ w trybie snu mięśnie nie są aktywne, co sprawia, że temperatura ciała spada szybciej. Zwłaszcza w zimie należy więc zwracać szczególną uwagę na legowisko zwierzęcia i upewnić się, że jest suche i ciepłe.
Warto wiedzieć: Jeśli psu jest zimno podczas snu, zwija się w kłębek, aby tracić jak najmniej ciepła.
Które rasy psów marzną najszybciej?
Istnieją rasy, którym nie straszne są niskie temperatury i nawet w zimie najbardziej komfortowo czują się na zewnątrz. Najlepszym tego przykładem jest husky syberyjski. Jego cały organizm jest doskonale przystosowany do mroźnych zim, nic więc dziwnego, że w regionach arktycznych wykorzystywany jest jako pies zaprzęgowy.
W przeciwieństwie do niego, inne rasy dużo gorzej radzą sobie z zimnem, a do najbardziej wrażliwych z nich należą:
Kiedy zaczynają marznąć psy bez podszerstka?
Zasadniczo, czworonogi wyposażone w obfity podszerstek nie marzną tak szybko, jak psy, które go nie posiadają, ale w ich przypadku również trudno jest wskazać konkretną granicę. To, jak szybko pies marznie zależy mianowicie nie tylko od jego sierści, ale również od poziomu aktywności. Nawet małe psy o niewielkiej ilości podszerstka mogą spędzać dużo czasu na śniegu, pod warunkiem, że są aktywne.
Objawy: Jak rozpoznać, że psu jest zimno?
Podczas gdy niektóre psy uwielbiają bawić się w śniegu, inne trudno zachęcić do wyjścia na spacer, gdy temperatury na zewnątrz spadają. Może to być spowodowane szczególną wrażliwością na zimno.
Jednak nie tylko ogólne unikanie zimna jest oznaką, że psu jest zimno – świadczy o tym także:
- drżenie i podkulanie ogona
- wolniejsze poruszanie się na podkulonych łapach
- przygarbiona postawa
- chowanie się pod kocami
Uwaga na hipotermię
Zdrowie psa może ucierpieć w wyniku hipotermii. Wychłodzenie organizmu osłabia układ układu odpornościowy i może sprzyjać infekcjom bakteryjnym lub wirusowym Jeśli pies pozostaje długo w hipotermii, może rozwinąć się u niego zapalenie pęcherza moczowego lub przeziębienie.
Czy można uchronić psa przez zmarznięciem?
Koce lub maty grzewcze to tylko niektóre ze sposobów zapewnienia komfortu termicznego Twojemu podopiecznemu. Kolejnym z nich są płaszczyki dla psów, które ochronią go przed zimnem podczas spacerów. Poza tym, bardzo ważne jest również, aby po powrocie z niego, dokładnie psa wysuszyć, podobnie zresztą jak po kąpieli.
Więcej wskazówek dotyczących ochrony psa przed skutkami niskich temperatur znajdziesz w artykule dotyczącym hipotermii u psa.