Kaszel sercowy u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Osłuchiwanie serca psa

Lekarz weterynarii uważnie osłuchuje serce i płuca psa.

Niewielki kaszel od czasu do czasu może wystąpić u każdego czworonoga. Jeśli jednak pojawia się częściej, zwłaszcza w nocy lub podczas wysiłku, może to być kaszel sercowy. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak rozpoznać kaszel sercowy u psa i jak pomóc cierpiącemu na niego zwierzęciu.

Czym jest kaszel sercowy u psa?

Ten rodzaj kaszlu jest objawem, który mogą wywoływać różne choroby podstawowe. Najczęściej jednak pojawia się w przebiegu niewydolności serca, która dotyka zwłaszcza psy małych ras, zazwyczaj w trakcie snu lub podczas intensywnego wysiłku.

Zamknięta zastawka mitralna zapobiega cofaniu się krwi z komory głównej do lewego przedsionka.

Objawy: Jak objawia się kaszel sercowy u psa?

Kaszel sercowy u psów pojawia się zwykle dopiero w późniejszym stadium choroby i najczęściej towarzyszą mu inne objawy kliniczne wynikające z niewydolności lewokomorowej.

  • Objawy ogólne: Osłabienie, niechęć do ruchu, brak apetytu i utrata wagi, szybkie męczenie się podczas wysiłku, niepokój
  • Zaburzenia rytmu serca i omdlenia
  • Objawy ze strony układu oddechowego: Krótki oddech i zwiększone dyszenie
  • Objawy rozpoczynającej się niewydolności prawokomorowej: Powiększenie obwodu brzucha spowodowane gromadzeniem się wody w jamie brzusznej (wodobrzusze)

Przyczyny kaszlu sercowego u psów

W większości przypadków kaszel sercowy u psów spowodowany jest niewydolnością zastawki mitralnej. Niewydolność lewokomorowa jest najczęstszą nabytą chorobą serca u czworonogów. Podejrzewa się, że odpowiedzialne za nią są predyspozycje genetyczne, ale nie można wykluczyć czynników środowiskowych.

Jakie są skutki pogrubienia zastawki serca?

W wyniku stopniowego pogrubienia zastawki mitralnej między lewym przedsionkiem i lewą komorą, zastawka nie zamyka się prawidłowo, prowadząc do nieszczelności. Jeśli dzieje się tak przez dłuższy czas, powiększona objętość lewego przedsionka powoduje powiększenie serca.

Zastój zwrotny krwi w płucach sprawia, że woda zawarta we krwi dostaje się do tkanki płucnej, skutkiem czego jest obrzęk płuc lub wysięk w obrębie jamy opłucnej.

Stany te powodują podrażnienie receptorów kaszlu i zwiększony nacisk na oskrzele główne lewe, w efekcie czego pojawia się kaszel.

Cztery stopnie zaawansowania

Kaszel sercowy kardiolodzy dzielą na cztery różne stopnie, przy czym stopień 1 oznacza łagodną, a stopień 4 zaawansowaną endokardiozę zastawki mitralnej.

Zmęczony pies © Vasyl / stock.adobe.com
Słaba wydolność organizmu jest często pierwszym objawem choroby serca.

Diagnoza: Jakie badania wykona lekarz weterynarii?

Jeśli zauważymy u naszego podopiecznego kaszel sercowy lub inne objawy niewydolności zastawki mitralnej, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który na podstawie wywiadu z nami i opisywanych symptomów, takich jak pogłębiające się osłabienie czy nocny kaszel, będzie w stanie wstępnie zdiagnozować dolegliwość.

Podczas późniejszego klinicznego badania ogólnego dokonuje się rozróżnienia na przyczynę sercową i oddechową kaszlu.

Specjalistyczne badania serca

Aby potwierdzić przypuszczaną niedomykalność zastawki mitralnej, lekarz weterynarii przeprowadzi specjalistyczne badania. Za pomocą stetoskopu oceni czynność zastawek serca i kondycję płuc oraz stwierdzi czy płuca wypełnione są powietrzem czy płynem.

Ponieważ kaszel sercowy jest częstym objawem towarzyszącym zaburzeniom rytmu serca, warto wykonać badanie EKG (elektrokardiografię), które umożliwia pomiar aktywności elektrycznej serca.

Procedury obrazowania

Kolejnym środkiem diagnostycznym są badania obrazowe, takie jak RTG czy USG.

Na zdjęciach rentgenowskich zobaczymy ewentualny obrzęk płuc lub powiększenie lewego przedsionka. Badanie ultrasonograficzne uwidacznia natomiast czynność zastawek i przepływ krwi w sercu.

Leczenie: Jak wygląda leczenie kaszlu sercowego u psa?

Kaszel sercowy u psów jest jedynie objawem, wskazującym na leżącą u jego źródła określoną przyczynę. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, niewydolności zastawki mitralnej nie poddaje się leczeniu na każdym etapie. Jeśli jednak u psa już wystąpił kaszel sercowy, zazwyczaj wskazuje on na wyższy stopień zaawansowania dolegliwości.

Sprawdzone metody leczenia

W przypadku bardziej zaawansowanych postaci kaszlu sercowego, na przykład, jeśli doszło do obrzęku płuc, wskazane jest leczenie farmakologiczne. Najbardziej skuteczne okazują się następujące leki:

  • leki odwadniające (np. furosemid)
  • leki wzmacniające siłę skurczu serca (np. pimobendan)
  • leki wspomagające krążenie (np. inhibitory ACE)
  • leki przeciwarytmiczne
  • punkcja jamy opłucnej lub jamy brzusznej w celu ewakuacji wody

Dlaczego należy prowadzić dzienniczek oddechu?

Aby umożliwić choremu psu jak najbardziej komfortowe i możliwie długie życie z chorobą, bardzo ważna jest współpraca jego opiekuna z lekarzem weterynarii, który może na przykład poprosić nas o prowadzenie dzienniczka oddechu.

Zwykle częstość oddechów u dorosłego psa wynosi od 10 do 30 oddechów na minutę. W dzienniczku oddechu należy regularnie zapisywać ilość oddechów wykonywanych przez psa w spoczynku.

Jeśli okaże się, że jest ona większa niż 40, będzie to wskazywało na pogarszanie się jego stanu.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

Im wcześniej przyczyna kaszlu sercowego zostanie wyjaśniona, tym lepsze będą rokowania.

W rzadkich przypadkach niewydolność zastawki mitralnej może jednak prowadzić do zerwania struny ścięgnistej lub perforacji prawego przedsionka, i w konsekwencji do wykrwawienia się psa, ze względu na nieodwracalny charakter dolegliwości i brak możliwości leczenia.

Profilaktyka: Czy kaszlowi sercowemu u psa można zapobiec?

Kaszlowi sercowemu u psa, spowodowanemu niewydolnością zastawki mitralnej, trudno jest zapobiec. Aby jednak uniknąć poważnych komplikacji, bardzo ważna jest wczesna diagnoza oraz dobra współpraca ze specjalistą.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane