Kąpanie szczenięcia This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kąpanie szczenięcia

Radość z pojawienia się w domu szczeniaka jest zawsze ogromna. Najczęściej świeżo upieczeni opiekunowie na początku znajomości z nowym pupilem zajmują się z zaangażowaniem zgłębianiem takich tematów, jak jego odżywianie, odpowiednie i ciekawe zabawki, prawidłowe wychowanie. Zdarza się jednak, że niedoświadczeni opiekunowie myślą o tym, jak wykąpać małego psiaka i czy w ogóle wolno to robić dopiero wtedy, gdy ten wskoczy niepostrzeżenie do lepkiego błotka…

Skóra szczenięcia

Skóra szczeniaka reguluje gospodarkę cieplną organizmu, stanowi dla niego barierę ochronną oraz pełni funkcję narządu zmysłu odbierającego bodźce, takie jak dotyk, ciepło czy ból. Dobra kondycja skóry jest więc dla zdrowia szczenięcia ogromnie istotna, dlaczego też opiekunowie powinni ją wspierać. Skórę otula tak zwana warstwa lipidowa, która chroni ją zarówno przed wyschnięciem, jak i przed szkodliwymi substancjami ze środowiska.

Czy można kąpać szczeniaka?

Szczenięta nie muszą brać regularnych kąpieli z użyciem szamponu czy mydła, jak my – ludzie. Wspomniana wyżej warstwa lipidowa skóry oraz sierść szczeniaka posiadają coś na kształt własnego, naturalnego mechanizmu czyszczącego – małe cząsteczki brudu odsyłane są ze skóry przez włosie na powierzchnię futerka. Jeśli jednak szczeniak bawił się ochoczo w błocie czy przekopywał grządki w ogródku i cały ubrudził się lepką ziemną, kąpiel będzie nieodzowna. Dla ochrony skóry szczeniaka powinno się go kąpać jednak tak rzadko, jak to możliwe. Im częściej skóra szczenięcia ma kontakt z produktami pielęgnacyjnymi, tym szybciej mogą wystąpić na niej podrażnienia. Objawiają się one przede wszystkim poprzez zaczerwieniania oraz spotęgowane swędzenie.

jak wykąpać szczeniaka © ulianna19970 / stock.adobe.com

Jak prawidłowo wykąpać szczeniaka?

By szczenię kojarzyło kąpiele pozytywnie i w przyszłości nie odczuwało strachu przed udaniem się z opiekunem do łazienki, należy zastosować się do kilku wskazówek:

  • Wanny i prysznice mają często gładkie i śliskie podłoża, na których szczeniak może łatwo się poślizgnąć i w efekcie przestraszyć. By tego uniknąć, rozłóż na podłożu antypoślizgową matę.
  • Od pierwszej chwili trzeba zadbać o przyjemną dla szczeniaka atmosferę w łazience – spokojną i rozluźnioną. Wejście do łazienki czy do wanny może zostać nagrodzone podaniem smakołyku.
  • Zanim pies będzie miał kontakt z wodą, koniecznie sprawdź jej temperaturę, by nie miał złego doświadczenia ze zbyt zimną lub zbyt gorącą wodą.
  • Strumień wody nie może być zbyt silny, zwróć na to uwagę. Omijaj okolice oczu i uszu szczeniaka – dotyczy to także używanych przez Ciebie produktów pielęgnacyjnych.
  • Zacznij od mycia nóg pieska, stopniowo i powoli wcieraj płyn lub polewaj wodą wyżej, w kierunku klatki piersiowej i brzuszka. Później zacznij usuwać brud z pleców, karku i głowy, ostrożnie i delikatnie wymasowując go z sierści.

Jakiś środków pielęgnacyjnych dla szczeniaka potrzebuję?

Nie zawsze konieczne jest kąpanie szczeniaka z użyciem środków pielęgnacyjnych. Czasem wystarczy usunąć brud jedynie za pomocą wody. Jeśli to nie poskutkuje, sięgnij po specjalny szampon dla szczeniąt. Szampony dla szczeniąt są przystosowane do kontaktu z wrażliwą skórą młodego psiaka, gdyż do ich produkcji używane są wyłącznie niepodrażniające substancje o odpowiedniej wartości pH.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane