Jaskra u psa
© Kunstzeug / stock.adobe.com
Jaskra u psa to choroba oczu, której nie należy lekceważyć. W poniższym tekście dowiesz się, dlaczego powinna być leczona i jak ją rozpoznać.
Spis treści
Czy jaskra u psa jest niebezpieczna?
Jaskra jest poważną chorobą nie tylko w przypadku człowieka. Należy do najczęstszych przyczyn utraty wzroku również u psów i kotów. Bywa przy tym bardzo bolesna.
Dlatego nie należy lekceważyć jej objawów i w przypadku podejrzenia jaskry nie zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.
Objawy: Jakie są objawy jaskry u psa?
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, pies cierpiący na jaskrę będzie wykazywał następujące objawy:
- zaczerwienione oko, sprawiające wrażenie mętnego
- światłowstręt i ściskanie powiek (kurcz powiek)
- utrata apetytu
- rozszerzone źrenice
- wrażenie odczuwania silnego bólu przez psa
- zmiana zachowania psa, na przykład lękliwość
Dotknięte jaskrą psy stopniowo ślepną, w wyniku czego wydają się zdezorientowane i trudno im się odnaleźć w znajomym otoczeniu.
Jeśli leczenie jaskry nie zostanie rozpoczęte na czas i rozwinie się jaskra przewlekła, gałka oczna psa może ulec znacznemu powiększeniu.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Jeśli pies zachowuje się inaczej niż zwykle lub wykazuje objawy choroby, należy udać się z nim do lekarza weterynarii – zwłaszcza wówczas, gdy odczuwa nagły ból.
Nawet jeśli ma to miejsce w weekend, czy w momencie, gdy nie masz czasu, nie zwlekaj z wizytą. Im szybciej leczenie jaskry zostanie rozpoczęte, tym większe szanse na to, by uchronić zwierzę przed jej możliwymi konsekwencjami.
Które psy są szczególnie narażone na jaskrę?
Zasadniczo każdy pies może zapaść na jaskrę, niezależnie od wieku i płci, chociaż uwarunkowania genetyczne niektórych ras bardziej predysponują je do rozwoju jaskry:
Diagnoza: Jak rozpoznać jaskrę u psa?
Jeśli zauważysz u swojego psa którykolwiek z wyżej wspomnianych objawów, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii, który w prosty sposób sprawdzi, czy zwierzę cierpi na jaskrę, czy może inną chorobę oczu.
Jak przebiega badanie?
Lekarz weterynarii najpierw zbada oko psa z zewnątrz i będzie chciał uzyskać od Ciebie ważne informacje dotyczące psa, istotne z punkt widzenia choroby.
Po zbadaniu oka pod kątem urazów i innych nieprawidłowości, zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe za pomocą tonometru, przyrządu wyglądającego jak długopis, który ostrożnie umieszcza się na powierzchni rogówki oka. Badanie to nie wymaga narkozy, ale można zwierzęciu podać znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu, które uniemożliwią psu mruganie.
Jeśli wartość ciśnienia będzie mieściła się w zakresie od 10 do 23 milimetrów słupa rtęci, będzie to wskazywało na jaskrę.
Leczenie: Jak wygląda leczenie jaskry u psa?
Celem leczenia jaskry u psów jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rodzaj terapii zależy od przyczyny, wynikających z niej uszkodzeń, wieku oraz stanu zdrowia zwierzęcia. Zasadniczo, dostępne są trzy rodzaje leczenia.
Leczenie zachowawcze
Leczenie zachowawcze obejmuje podaż odpowiednich leków i zastosowanie środków fizykalnych.
- Lekarz weterynarii może obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe za pomocą wlewów lub leków obniżających ciśnienie.
- Krople do oczu lub tabletki mogą zmniejszyć tworzenie się cieczy wodnistej w oku.
- Aby złagodzić ból i stany zapalne, można podawać psu środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Leczenie chirurgiczne
W ciężkich przypadkach często same lekarstwa nie wystarczają i konieczna jest operacja oka. Jej celem jest częściowe wyeliminowanie funkcji ciała rzęskowego w oku psa, odpowiedzialnego za powstawanie jaskry. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu lasera lub krioterapii.
Jeśli prawidłowe działanie oka nie jest zachowanie i zwierzęciu grożą poważne powikłania, lekarz weterynarii może być zmuszony do usunięcia chorego oka. Taka enukleacja uwolni psa od bólu.
Regularne kontrole
Po zakończonym leczeniu farmakologicznym lub chirurgicznym, niezbędne są regularne badania oka psa. Zapewni to powodzenie terapii i pozwoli w porę zareagować na wszelkie zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Przyczyny: Jak powstaje jaskra u psa?
Znajdujące się w oku ciało rzęskowe (corpus ciliare) tworzy tak zwaną ciecz wodnistą (humor aquosus). Jest to przezroczysty płyn, który przepływa z tylnej komory oka przez źrenicę do komory przedniej i zaopatruje wewnętrzną wyściółkę (śródbłonek) rogówki w ważne składniki odżywcze oraz tlen.
Ciecz ta płynie następnie z przedniej komory oka przez kąt przesączania, który znajduje się między tęczówką a rogówką. Jeśli ulegnie on zwężeniu lub zamknięciu, lub produkowana jest zbyt duża ilość cieczy wodnistej wzrasta ciśnienie w oku, prowadząc do jaskry.
Ponieważ jaskra u psa może powstać w wyniku różnych dolegliwości, dzieli się ją na dwie formy.
Jaskra pierwotna
Jaskra pierwotna jest spowodowana wadą wrodzoną i często jest wynikiem zaburzeń rozwojowych kąta tęczówkowo-rogówkowego (goniodysgeneza), takich jak wada tak zwanego ligamentum pectinatum, czyli więzadła grzebieniastego, które jest filarem tkanki naczyniowej w tym kącie.
Jaskra wtórna
Jaskra wtórna u psa jest spowodowana innymi zmianami w obrębie oka, które utrudniają odpływ cieczy wodnistej przez źrenicę (zablokowana źrenica) lub odpływ cieczy przez kąt przesączania.
Do najczęstszych przyczyn tego typu jaskry zaliczamy:
- Krwawienia: Jeśli pies doznał urazu oka, któremu towarzyszyło krwawienie, krew może zablokować przednią komorę oka, powodując obrzęk.
- Stany zapalne: Stany zapalne mogą pojawić się w różnych obszarach oka i prowadzić do wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Zwichnięcie soczewki: Do najczęstszych przyczyn jaskry należy również zwichnięcie soczewki – może ona przemieścić się w kierunku komory przedniej (luxatio anterior) lub ciała szklistego (luxatio posterior).
- Nowotwory: Odpływ cieczy wodnistej może utrudnić również guz (nowotwór).
Rokowania: Czy jaskra u psa jest uleczalna?
Jaskra jest niebezpieczną chorobą oczu, która może prowadzić nawet do utraty wzroku. Nieleczona jest także przyczyną silnego bólu, który zdecydowanie obniża jakość życia zwierzęcia.
Rokowania zależą od przyczyny choroby i stanu ogólnego psiego pacjenta. Chociaż nie zawsze można uniknąć powikłań nawet w przypadku udanej operacji, jeśli odpowiednie leczenie zostanie wdrożone w porę i wykonywane będą regularne badania kontrolne, wiele psów ma szansę na normalną egzystencję.
Jak długo może żyć pies cierpiący na jaskrę?
Jeśli w wyniku choroby pies straci jedno lub oboje oczu, zazwyczaj po krótszym lub dłuższym okresie adaptacji uczy się całkiem dobrze funkcjonować w nowej sytuacji.
Ważne jest, by na każdym etapie wspierać go i być cierpliwym. Wspólnym wysiłkiem możecie sprawić, że mimo ślepoty będzie wiódł szczęśliwe życie.
Profilaktyka: Czy można zapobiec jaskrze u psów?
Ze względu na mnogość przyczyn, które mogą spowodować chorobę, jaskrze nie zawsze uda się zapobiec. Aby jednak zmniejszyć ogólne ryzyko zachorowania, warto zadbać o prawidłowe warunki utrzymania i właściwą dietę zwierzęcia.
Ponadto regularnie sprawdzaj oczy psa pod kątem ewentualnych zmian – im wcześniej zauważysz nieprawidłowości, takie jak ciała obce, tym szybciej będzie można rozpocząć leczenie i tym samym skrócić cierpienie zwierzęcia.