Jak chronić psa przed słońcem?
© Fotomanufaktur JL / stock.adobe.com
Nareszcie nadeszło lato! Teraz spacery z psem staną się jeszcze bardziej przyjemne! Psy również wymagają ochrony przeciwsłonecznej, aby zapobiec oparzeniom.
Spis treści
Wielu opiekunów psów cieszy się na wspólne pływanie na SUP-ie czy wędrówki z psem. Ale też często troszczy się jedynie o swoje okulary, kapelusz i odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną zapominając, że promienie słoneczne szkodliwie oddziałują również na ich psa. Psy mające cienką lub jasną sierść są wyjątkowo narażone na działanie promieni słonecznych.
Niebezpieczne promienie słoneczne
Promienie słoneczne wprowadzają w dobry nastrój, lecz w nadmiarze mogą być szkodliwe. Skutkami nadmiernego przebywania na słońcu może być oparzenie słoneczne, przedwczesne starzenie się skóry i zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Ten problem dotyczy nie tylko nas, ludzi, lecz również naszych czworonogów.
Grupy ryzyka: Psy, które szybko ulegają oparzeniom
W przypadku psów obowiązuje ta sama reguła co w przypadku ludzi: Im jaśniejsza skóra i włosy, tym większe ryzyko oparzenia. U psów ważna jest również długość sierści. Im dłuższa sierść, tym mniejsze ryzyko szkodliwego działania promieni UV-A i UV-B. Skłonność do oparzeń słonecznych mają zwłaszcza psy następujących ras:
- Dalmatyńczyki
- Nagie pozbawione sierści psy, takie jak:
- Chihuaha o jasnej sierści
- Whippet
- Białe buldogi
- Beagle
Również mieszańce psów o jasnej sierści oraz psy podobnych ras mogą być w grupie ryzyka.
Dalsze czynniki ryzyka
Skłonność do oparzeń mają również szczenięta. Oparzeniom może sprzyjać przyjmowanie niektórych lekarstw, takich jak w przypadku chorób pasożytniczych lub chorób skóry .
Opiekunowie psów cierpiących na autoimmunologiczne choroby skóry powinni zasięgnąć opinii weterynarza dotyczącej właściwej ochrony przeciwsłonecznej. Nie można o niej zapominać, ponieważ promienie słoneczne przyspieszają rozwój pewnych dolegliwości, np. pęcherzycy czy niektórych postaci tocznia.
Rozpoznanie oparzenia słonecznego u psa
Podobnie jak u człowieka, oparzenie słoneczne objawia się u psa zaczerwienieniem skóry spowodowanym ostrym stanem zapalnym, który może prowadzić do łuszczenia się skóry i świądu, rzadziej do bolesności i powstawania pęcherzy.
Zwróć szczególną uwagę na poniższe partie ciała, które są najbardziej wrażliwe na promienie słoneczne:
- Pysk i nos, a także skóra wokół pyska
- Uszy, zwłaszcza ich wewnętrzna strona oraz czubki uszu
- Głowa
- Brzuch, jeśli pies często leży na plecach
Uszkodzona przez słońce skóra może mieć skłonność do chorób nowotworowych, zwłaszcza raka skóry. Zatem kąpiele słoneczne mogą mieć tak samo szkodliwe długofalowe skutki u psów jak u człowieka czy kota.
Ochrona przeciwsłoneczna dla psów
Psy, które mają skłonność do oparzeń słonecznych powinny mieć zapewnione zacienione miejsce, w którym nie dosięgną ich promienie słoneczne. Uważaj, aby nie narażać Twojego czworonoga na zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godzinach między 11 a 16. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższy spacer, zrób to wczesnym rankiem lub wieczorem.
Ale: Chowanie psa w cieniu przez całe lato nie jest dobrym rozwiązaniem. Właściciele psów o wrażliwej skórze powinni zapewnić ochronę przeciwsłoneczną nie tylko sobie, ale również swojemu psu:
Skąpo owłosione i wrażliwe partie uszu należy smarować dobrej jakości kremami przeciwsłonecznymi z filtrem 30. Zwróć uwagę na to, żeby korzystać jedynie z kremów bez barwników, konserwantów i substancji zapachowych, aby uniknąć alergii!
Istnieją też kremy specjalnie przeznaczone dla psów, ale pamiętajmy, że nie należy smarować nimi wrażliwego nosa psa – w tym wypadku pomocne jest unikanie słońca.
Letnie upały mogą również zaszkodzić układowi krążenia psa. Więcej na ten temat przeczytasz w: Ochłoda dla psa – 10 wskazówek na gorące lato!
Co robić w przypadku oparzenia słonecznego u psa?
Po pierwsze: Zabierz psa ze słońca! Kiedy już pies będzie w cieniu, możesz przyłożyć mu zimny okład lub posmarować poparzoną skórę specjalistyczną maścią łagodzącą – zawsze po konsultacji z weterynarzem.
W przypadku silnym oparzeń promieniami UV, w złagodzeniu stanu zapalnego pomocna może okazać się terapia kortyzolem. Jeśli będzie to konieczne, weterynarz przepisze także odpowiednie środki przeciwbólowe.
Czytaj również: