Esencje kwiatowe Bacha dla psów
© Alesya / stock.adobe.com
Według lekarza Edwarda Bacha (1886–1936) esencje kwiatowe mają wzmacniać równowagę między duszą a osobowością. Ta forma leczenia, która wywodzi się z medycyny alternatywnej, jest w stanie pomagać w zwalczaniu chorób i promować zdrowie. Ale czy terapia kwiatowa Bacha dla psów jest równie skuteczna, co dla człowieka?
Spis treści
Możliwe zastosowania: Kiedy kwiaty Bacha pomagają psom?
Homeopaci wykazują szeroki zakres zastosowań esencji kwiatowych Bacha – również dla psów.
Pomagają one chronić psy przed pasożytami lub przed wyraźnymi objawami rui u suk. Najczęściej jednak kwiaty Bacha stosowane są u psów w przypadku zaburzeń zachowania, negatywnych nastrojów i nietypowych sytuacji:
Esencje kwiatowe Bacha dla agresywnych psów
Czy Twój pies często szczeka i wykazuje agresywne zachowania w stosunku do innych psów lub ludzi? Esencje kwiatowe Bacha w połączeniu z treningiem behawioralnym powinny pomóc.
Eksperci polecają esencje kwiatowe Bacha na przykład wtedy, gdy w rodzinie pojawi się kolejny pies, a opiekunowie spodziewają się drażliwości już zaaklimatyzowanego psa.
Esencje kwiatowe Bacha dla niespokojnych psów i przeciw stresowi
Jeśli wiesz, że Twój czworonóg znajdzie się w stresującej dla niego sytuacji, możesz uspokoić go z wyprzedzeniem z pomocą terapii kwiatowej Bacha dla psów. Opiekunowie psów często stosują te leki homeopatyczne w przypadku lęku separacyjnego, przed hucznymi imprezami (np. sylwestrem) lub podczas burzy.
Ponadto, esencje kwiatowe Bacha powinny pomóc zmniejszyć strach przed wizytą u weterynarza lub podczas długich podróży samochodem.
Działanie: Jak esencje kwiatowe Bacha działają na psy?
Jak dotąd badania nie były w stanie naukowo udowodnić wpływu esencji kwiatowych Bacha na koty, ludzi i inne stworzenia. Nie ma też jednoznacznych dowodów na to, że te leki homeopatyczne zapobiegają pasożytom. Terapia esencjami kwiatowymi Bacha nie zastępuje również leków przeciwbólowych po operacji.
Niemniej istnieje wiele doniesień, które opisują ustąpienie w pewnym stopniu dolegliwości po podaniu różnych esencji kwiatowych i mieszanek Bacha u psów. Może to wynikać z efektu placebo. Oznacza to, że efekt terapeutyczny występuje po podaniu substancji bez składnika aktywnego. Czy można również użyć tego efektu z psem, jednak nie jest gwarantowane!
Esencje kwiatowe Bacha nie są uznawane za leki, są środkami spożywczymi lub kosmetykami. W związku z tym środki te wymagają podania procentowego wykazu składników.
Popularne esencje kwiatowe Bacha dla psów
Śliwka wiśniowa (nr 6) na uspokojenie lub Kasztanowiec (nr 7) na zwiększenie koncentracji to popularne esencje Bacha dla psów. Opiekunowie psów chętnie kupują również Niecierpek (nr 18), ponieważ kwiat ten ma działanie relaksujące i pomaga w walce z nagłą agresywnością.
Czy mogą wystąpić efekty uboczne przy stosowaniu esencji kwiatowych Bacha dla psów?
Ponieważ esencje kwiatowe Bacha nie mają konkretnego składnika aktywnego, teoretycznie nie mogą wystąpić żadne skutki uboczne. Niemniej, nigdy nie należy podawać substancji bez wskazań. Potencjalne alergeny mogą również mieć wpływ na zdrowie Twojego zwierzęcia.
Zastosowanie: To trzeba wiedzieć!
Na rynku dostępnych jest łącznie 38 esencji kwiatowych Bacha, głównie w postaci globulek lub kropli.
Aby substancje te mogły zostać wchłonięte przez błonę śluzową jamy ustnej psa, należy włożyć je bezpośrednio do jamy ustnej psa lub podawać w smakołykach (np. pasztecie dla psów), czy też w karmie dla psów. Globulki dobrze jest wcześniej rozpuścić w wodzie.
Nigdy bez nadzoru!
Chociaż esencje kwiatowe Bacha nie mają naukowo udowodnionego działania, nigdy nie należy leczyć nimi swojego psa bez uzasadnienia i profesjonalnego nadzoru.
Jeśli Twój pies nie czuje się dobrze i wykazuje oznaki poważnej choroby, zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli będziesz działać na własną rękę, Twój pies może doznać poważnych obrażeń.
Uwaga: Alkohol!
Jeśli chcesz zastosować terapię esencjami kwiatowymi Bacha u swojego psa, musisz upewnić się, że krople nie zawierają alkoholu. Jest to często spotykane w kroplach kwiatowych Bacha produkowanych dla ludzi. Globulki zazwyczaj nie zawierają alkoholu.
Prawidłowe dawkowanie esencji kwiatowych Bacha dla psów
Dawka substancji, którą należy podać, zależy od wielkości psa. Po konsultacji z lekarzem weterynarii, można podawać następujące ilości na jedną dawkę:
Wielkość psa | Liczba globulek | Liczba kropelek |
mały | 3 | 4 |
średni | 6 do 9 | 6 |
duży | 9 do 12 | 8 do 10 |
Rozpoczynając terapię esencjami kwiatowymi Bacha, możesz podawać psu te ilości trzy razy dziennie. W miarę postępu leczenia można zmniejszyć częstotliwość do dwóch i jednego razu dziennie. Jeśli Twój czworonóg poczuje się lepiej, możesz powoli wycofywać się z terapii.
Koszty: Ile kosztują esencje kwiatowe Bacha dla psów?
Cena esencji Bacha różni się w zależności od formy dawkowania i konkretnego produktu. Za 10 mililitrów lub gramów, należy spodziewać się ceny od około 40 do 80 złotych. Oczywiście koszty te mogą się zmieniać w zależności od podaży i popytu.