Ektropium u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Szczenię basseta z ektropium

Ektropium u psów występuje częściej u niektórych ras takich jak basset.

Charakterystyczne oczy psa, które nadają mu „zaspany” wygląd, mogą okazać się być objęte ektropium i sprawiać zwierzęciu dyskomfort i ból. Co dokładnie określamy tym terminem i kiedy ektropium staje się niebezpieczne, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy ektropium u psów jest niebezpieczne?

Pod pojęciem tym rozumiemy wadę powieki, polegającą na wywinięciu się jej zewnętrznej krawędzi. Nieleczone ektropium u psów może prowadzić do stanów zapalnych oka, w dłuższej perspektywie ograniczając zdolność widzenia.

Dotknięte nim zwierzęta nie są w stanie całkowicie zamknąć powiek, stąd też lekarze weterynarii mówią wówczas o „otwartym oku”. Jeśli natomiast powieka wywija się do wewnątrz, mamy do czynienia z entropium.

Ektropium czy ptoza? Czym się różnią?

Ektropium jest często mylone z ptozą, w przypadku której górna powieka opada, zaburzając zdolność widzenia. Ektropium powoduje natomiast zwisanie w dół i lekkie wywinięcie dolnej powieki.

Ektropium u cocker spaniela © Mary Swift / stock.adobe.com
Ektropium zwiększa ryzyko zapalenia spojówek.

U których ras częściej występuję ektropium?

Istnieją rasy psów, które ze względu na swoje predyspozycje genetyczne mogą być bardziej narażone na tę dolegliwość. Zaliczamy do nich:

Objawy: Jak rozpoznać ektropium u psa?

Ponieważ w przypadku ektropium oko jest szerzej otwarte niż zazwyczaj, dotknięte nim psy cierpią z powodu zwiększonej ilości wydzieliny z oka (łzawienie). Dodatkowo, ze względu na zarazki dostające się do oka, znacznie zwiększa się ryzyko zapalenia spojówek, które objawia się zaczerwienioną spojówką.

Warto wiedzieć: Chociaż ektropium najczęściej obejmuje dolną powiekę, może występować również w obrębie górnej powieki.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Aby zapobiec ewentualnej utracie wzroku, jak tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie oczu psa, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Diagnoza: Jak lekarz weterynarii rozpoznaje ektropium u psa?

Opadającą powiekę większość specjalistów rozpozna, gdy tylko wejdziesz z psem do gabinetu. Typowym objawem tego schorzenia jest zwisanie krawędzi dolnej powieki niżej niż zazwyczaj, co sprawia, że widoczna jest trzecia powieka i spojówka.

Badanie oka

Ponieważ odsłonięta spojówka nie jest chroniona przed wpływami środowiska, warto wykonać badanie oka, aby sprawdzić czy nie doszło do jej uszkodzenia. Dzięki temu można na przykład rozpoznać wady rogówki i poddać je profesjonalnemu leczeniu.

Leczenie: Jak leczy się ektropium u psów?

Wadę tę można leczyć chirurgicznie, na przykład usuwając kawałek skóry.

Uwaga: Rodzaj zabiegu chirurgicznego najbardziej odpowiedniego dla Twojego czworonoga zależy między innymi od tego, na jaki konkretnie rodzaj ektropium cierpi.

Ile kosztuje operacja ektropium u psa?

Rodzaj zabiegu i jego koszty zależą od wielu czynników, takich jak, na przykład:

  • to, czy zmianami objęte jest jedno czy para oczu
  • ilości zużytych materiałów opatrunkowych
  • cen obwiązujących w danym regionie

Niemniej, w każdym przypadku należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Wskazówka: Poproś swojego lekarza weterynarii o podanie orientacyjnych kosztów operacji jeszcze przed zabiegiem, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Zabieg usunięcia ektropium u psa © Todorean Gabriel / stock.adobe.com
Wady powiek takie ektropium można łatwo leczyć chirurgicznie.

Przyczyny: Jak powstaje ektropium?

Ektropium u psów jest zazwyczaj wrodzone, chociaż zdarza się, że powstaje w trakcie życia czworonoga, na skutek na przykład urazów spowodowanych ciałami obcymi czy naroślami, takimi jak nowotwory czy ropnie.

Cztery postacie opadającej powieki

W zależności od przyczyny, u psa mogą wystąpić różne formy ektropium.

 PostaćOpis
Ectropium hereditareTa postać ektropium jest wrodzona i powstaje, gdy szpara powiekowa jest zbyt duża, a skóra głowy mocno pofałdowana.
Ectropium cicatriceumWystępuje, gdy powieka jest pokryta bliznami. Może być również wynikiem operacji entropium.
Ectropium mechanicumMoże rozwinąć się, gdy u psa występują zmiany na powiece, na przykład spowodowane obecnością guza.
Ectropium paralyticumPojawia się, gdy pies cierpi na paraliż twarzy, co może powodować rozluźnienie mięśni powiek.

Rokowania: Czy ektropium u psa jest uleczalne?

Jeśli ektropium u psa jest leczone przez lekarza weterynarii, rokowania są na ogół pomyślne. Jeśli jednak leczenie nie zostanie podjęte, opadająca powieka może prowadzić do podrażnień, stanów zapalnych i poważnych problemów z oczami.

Profilaktyka: Jak można uchronić psa przed ektropium?

Obecnie u niektórych ras ektropium jest genetycznie uwarunkowaną przypadłością. Z tego powodu odpowiedzialność za wyeliminowanie tej wady u danej rasy spoczywa na hodowcy. Nabytemu ektropium u psów trudno jest natomiast zapobiec.

Warto jednak w codziennym życiu być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie problemy z oczami, a gdy się pojawią, nie zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane