Domowy balsam do łap dla psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies podaje łapę na śniegu

Koniec z szorstkimi łapami! Pielęgnujący balsam do łap można zrobić szybko i łatwo samodzielnie.

Zimno, śnieg, sól drogowa: Łapy naszych psów są narażone na uszkodzenia zwłaszcza zimną. Dowiedz się, jak szybko i łatwo zrobić odżywczy, domowy balsam do łap dla psów.

Do czego służy balsam do łap dla psów?

W zimie łapy naszych podopiecznych wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Niskie temperatury i sól drogowa wysuszają je i sprzyjają pękaniu delikatnej skóry.

Zbity śnieg, który wplątuje się w długą sierść porastającą przestrzenie między palcami również prowadzi do jej podrażnień. Utknąć w nich mogą także piasek i żwir.

W razie potrzeby można zadbać o skórę na łapach psa za pomocą specjalnego balsamu, który przygotujemy samodzielnie z zaledwie kilku składników.

Domowy balsam do łap dla psa: Składniki

Do przygotowania balsamu do łap dla psa potrzebne będą następujące składniki:

  • 2 łyżki wosku pszczelego
  • 1 łyżka organicznego oleju kokosowego
  • 1 łyżka organicznej oliwy z oliwek
  • 3 łyżki masła shea
  • dwie, trzy krople oleju z witaminą E dla przedłużenia trwałości
  • oraz szczelny pojemnik do przechowywania

Ważne: Wszystkie wyżej wymienione składniki są bezpieczne dla psów. Niemniej, przed ich użyciem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć ewentualne alergie. Przestrzegaj prawidłowego dawkowania składników i postaraj się, aby po aplikacji balsamu pies nie lizał nadmiernie łap.

Które domowe środki absolutnie nie powinny trafić do balsamu do łap dla psów?

Zbyt intensywna pielęgnacja lub niewłaściwe produkty mogą skórze zaszkodzić. Dotyczy to w równym stopniu ludzi i czworonogów.

Dlatego w przypadku psów zakazane są kremy do rąk oraz inne produkty zawierające alkohol, substancje zapachowe czy zmiękczające oraz syntetyczne.

Wskazówki: Domowy balsam do łap dla psów

Domowy balsam do łap dla psa przygotujesz w następujący sposób:

  • Umieść wszystkie składniki (oprócz oleju z witaminą E) w misce w kąpieli wodnej i delikatnie podgrzewaj je na małym ogniu, stale mieszając, aż do uzyskania jednolitej masy.
  • Nałóż kilka kropli na zimny talerz, aby sprawdzić konsystencję – jeśli będzie zbyt gęsta, dodaj nieco oleju, jeśli natomiast będzie zbyt rzadka, dodaj wosk pszczeli.
  • Na koniec dodaj dwie do trzech kropli oleju z witaminą E.
  • Przelej masę do zamykanego pojemnika i pozostaw do całkowitego ostygnięcia z otwartą pokrywką. Następnie zamknij pojemnik i przechowuj go w chłodnym miejscu.

Jaki jest okres przydatności domowego balsamu do łap dla psów?

Jeśli balsam będziemy przechowywać w chłodnym, suchym i szczelnym pojemniku, i będziemy pamiętać o tym, aby nakładać go czystymi rękami, aby go nie zanieczyścić, jego okres trwałości będzie wynosił nawet rok.

Prawidłowa aplikacja balsamu do łap dla psów

Po każdym zimowym spacerze należy sprawdzić łapy psa i umyć je letnią wodą, a następnie, jeśli to konieczne, nałożyć domowy balsam do łap dla psa, wmasowując jego niewielką ilość w opuszki.

Ważne: Nie nakładajmy balsamu na otwarte rany!

Zimowy spacer z psem © Christian Müller / stock.adobe.com
Łapy psa powinny być gładkie i miękkie. Jeśli ich powierzchnia jest popękana lub zaczerwieniona, warto zastosować środek pielęgnacyjny.

Twój pies nie przepada za zabiegami pielęgnacyjnymi? Oto, jak temu zaradzić!

Nie wszystkie psy są entuzjastycznie nastawione do masażu łap. Jeśli Twój podopieczny należy do tej grupy, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Wybierz miejsce, w którym pies czuje się komfortowo. Może to być na przykład jego ulubiony koc.
  • Zanim przystąpisz do nakładania balsamu, mów do niego łagodnym głosem i stwórz przyjemną atmosferę.
  • Ostrzeż psa, zanim dotkniesz jego łap – możesz poprosić go o podanie łapy zwyczajną komendą. Alternatywnie, możesz głaskać go po grzbiecie, schodząc coraz niżej, przez nogi do łap.
  • Jeśli będzie niespokojny albo będzie na Ciebie warczał, poproś drugą osobę o przytrzymanie go i założenie kagańca.
  • Pochwal i nagródź go zawsze i natychmiast po tym, jak pozwoli Ci na zaaplikowanie balsamu.

Bardzo ważne: Zadbaj o to, aby sesja pielęgnacyjna zakończyła się pozytywnym akcentem, a z czasem pies zrozumie, że jego obawy są zupełnie nieuzasadnione.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane