Dlaczego pies pije wodę z kałuży?
© Happy monkey / stock.adobe.com
Nie raz zdarza się, że podczas spaceru pies wypije brudną wodę z kałuży. Niektóre czworonogi wydają się nawet być jej prawdziwymi smakoszami. Jaka jest tego przyczyna? I czy picie wody z kałuży przez psa jest groźne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Spis treści
Czy woda z kałuży jest szkodliwa dla psa?
Pies instynktownie pobiera wodę ze środowiska i w wielu przypadkach nie pociąga to za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak picie stojącej wody deszczowej może być niebezpieczne.
Uwaga na infekcje
Pasożyty, bakterie, wirusy i grzyby – czynniki zakaźne obecne są niemal wszędzie, również w środowisku, i poprzez odchody lub mocz innych zwierząt mogą bez problemu dostać się do kałuż.
A ponieważ niektóre patogeny szczególnie dobrze czują się w wilgotnym środowisku, stojące kałuże lub niewielkie stawy są dla nich idealnym środowiskiem do życia.
Wśród nich są na przykład leptospiry – bakterie, które nie tylko u psów, ale również u ludzi mogą wywoływać bardzo groźną dla życia leptospirozę. W kałużach często znajdziemy również giardie.
Ryzyko zatrucia
W kałużach mogą gromadzić się również różne toksyny, zwłaszcza w pobliżu polnych ścieżek, gdzie znajdują się nawozy rolnicze.
W mieście z kolei, wzdłuż ruchliwych dróg, istnieje niebezpieczeństwo, że wraz z wodą z kałuży pies spożyje szkodliwy olej silnikowy. Rozpoznasz go po srebrzystym filmie na jej powierzchni.
Czy woda deszczowa jest szkodliwa dla psów?
To, czy woda deszczowa jest korzystna, czy niekorzystna dla Twojego podopiecznego zależy od tego, skąd pochodzi. Ryzyko skażenia patogenami jest zdecydowanie większe w przypadku starych i ciepłych kałuż.
Inaczej jest, gdy zbierasz deszczówkę w specjalnym pojemniku.
Wówczas woda taka stanowi smakowitą alternatywę dla wody z kranu – pod warunkiem, że przechowujesz ją z dala od gryzoni i innych źródeł zanieczyszczeń.
Dlaczego pies pije wodę z kałuży?
Niektóre psy regularnie odmawiają picia wody z miski, a podczas spaceru wydają się szczególnie gustować w wodzie z brudnych kałuż i stawów. Dlaczego psy wybierają więc właśnie brudną wodę? Istnieje kilka powodów tego zjawiska:
Woda jako nośnik substancji przekaźnikowych
Psy komunikują się ze sobą głównie za pomocą węchu. Oznaczając swoje terytorium moczem, zostawiają swój osobisty ślad zapachowy.
Jeśli takie zapachy zbiorą się w kałuży, stanowi ona prawdziwą atrakcję dla innych czworonogów. Chcą więc jej spróbować.
O gustach się nie dyskutuje
Upodobania smakowe są różne – można to zaobserwować zwłaszcza wśród psów i ludzi. Podczas gdy my wolimy napić się wody z kranu czy wody mineralnej, psu lepiej smakuje deszczówka, która nam wydaje się brudna.
Z jednej strony wynika to z faktu, że woda obecna w środowisku nie zawiera silnie pachnącego chloru, z drugiej strony, wartość pH wody deszczowej jest wyższa, jest ona więc zasadowa (a nie kwaśna).
Podsumowanie: Czy psy mogą pić wodę z kałuży?
Na picie wody z kałuży można psu pozwolić tylko w wyjątkowych przypadkach. Na przykład w szczególnie gorący letni dzień, kiedy pies jest odwodniony i wiesz, że w najbliższym czasie nie będzie możliwości dania mu żadnej innej wody.
W przeciwnym razie pies nie powinien pić wody z kałuży, zwłaszcza znajdującej się w pobliżu ulic, parkingów czy obszarów rolniczych.
Wskazówka: Jeśli wybierasz się z psem na dłuższy spacer lub temperatura na zewnątrz jest wysoka, zabierz ze sobą wodę z kranu. W tym celu świetnie sprawdzą się specjalne butelki do picia dla psów oraz składane miski. Dzięki temu zawsze będziesz mieć ze sobą czystą wodę dla Twojego spragnionego pupila.