Dlaczego łapy psów pachną popcornem? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Łapy psa pachnące prażoną kukurydzą

Łapy niektórych psów pachną popcornem.

Niektórzy kojarzą zapach psa z czymś nieprzyjemnym. Jednak dla większości opiekunów czworonogów nie ma nic przyjemniejszego niż zapach ich pupila – w tym jego łap! Może to brzmieć osobliwie, ale mówi się, że mają one szczególnie nietypowy zapach – mianowicie prażonej kukurydzy. Ale dlaczego łapy psów pachną popcornem? Wyjaśniamy, co się za tym kryje.

Dlaczego psie łapy pachną popcornem?

Niejeden opiekun psa zauważył charakterystyczny zapach łap swojego podopiecznego, który można skojarzyć z prażoną kukurydzą. Odpowiedzialne za jego powstawanie są określone bakterie (przede wszystkim z rodzaju Proteus i Pseudomonas) oraz drożdżaki, które zasiedlają lekko wilgotną skórę łap.

Czy to normalne, że łapy psa pachną popcornem?

Zapach psich łap przypominający zapach prażonej kukurydzy lub chrupek kukurydzianych jest całkowicie normalnym zjawiskiem. W USA funkcjonuje nawet określenie „Frito Feet”, które nawiązuje do amerykańskiej marki chipsów kukurydzianych „Fritos”.

Czy łapy wszystkich psów pachną popcornem?

Chociaż wiele psich łap pachnie popcornem, nie jest to normą w przypadku każdego czworonoga. Ich słodki zapach zależy bowiem od różnych czynników:

Wiek

Zapach psich łap może zależeć od wieku. Mówi się, że łapy starszych psów są bardziej podatne na rozwijanie słodkiego zapachu niż u młodszych czworonogów. Może to wynikać z faktu, że układ odpornościowy psich seniorów jest słabszy, co ułatwia tworzącym nieprzyjemny zapach bakteriom i grzybom kolonizowanie ich łap.

Przeczytaj także: Wiek psa w przeliczeniu na wiek człowieka.

Wilgotność

Wiele bakterii i drożdżaków uwielbia wilgotne środowisko. Zapach łap psa zależy zatem również od tego, jak często je wylizuje. Częste spacery w wilgotnym otoczeniu i regularne kąpiele także mogą sprzyjać powstawaniu charakterystycznego zapachu kukurydzy.

Rasa

Na wilgotność środowiska łap mają wpływ również inne czynniki, takie jak budowa łapy (np. wąskie przestrzenie między palcami) lub duża ilość sierści między opuszkami. Psy ras o szczególnie gęstej sierści między palcami mają tendencję do rozwijania zapachu popcornu.

W magazynie zooplus znajdziesz obszerny przegląd ras psów.

Labrador odpoczywający na dywanie © manushot / stock.adobe.com
Delikatny zapach prażonej kukurydzy wyczuwalny na psich łapach nie jest z reguły powodem do niepokoju.

Łapy psa pachną popcornem: Co powinno nas zaniepokoić?

Fakt, że łapy niektórych czworonogów pachną popcornem nie jest problemem, pod warunkiem, że zapach ten nie jest zbyt intensywny, a łapy są zdrowe.

Jeśli jednak zapach jest szczególnie mocny, a łapy zaczerwienione lub opuchnięte, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Może on bowiem wynikać z infekcji, mogącej prowadzić do zapalenia skóry podeszwy.

Sierść Twojego psa nieprzyjemnie pachnie lub zwierzak ma nieświeży oddech? Dowiedz się więcej na temat możliwych przyczyn: Pies nieprzyjemnie pachnie: Co robić?

Czy charakterystycznemu zapachowi psich łap powinnyśmy jakoś zaradzić?

Delikatny zapach popcornu jest zupełnie naturalny – nigdy nie próbujmy go tuszować środkami zapachowymi, takimi jak perfumy czy dezodoranty! Ponieważ psy porozumiewają się ze sobą za pomocą zapachu ciała, może to zaburzyć ich komunikację.

Poza tym, takie substancje zapachowe mogą podrażniać skórę na łapach i powodować stan zapalny. Jeśli natomiast pies zliże je ze skóry, może połknąć zawarte w nich toksyczne związki (np. alkohol).

Jak (czy) można zmienić zapach psich łap?

Podczas spacerów psy biegają po łąkach i błocie, i siłą rzeczy brudzą swoje łapy. Jeśli jednak takie zabrudzenia pozostaną na nich dłużej, mogą powodować nieprzyjemny zapach.

Brud należy wówczas usunąć. Najpierw spróbujmy przetrzeć je delikatnie wilgotną szmatką lub spłukać letnią wodą. Używanie szamponu zalecamy wyłącznie w skrajnych przypadkach – zbyt częste jego stosowanie może zburzyć naturalną barierę ochronną skóry.

Jeśli między palcami utworzyły się posklejane i nieprzyjemnie pachnące kępki włosów, można spróbować delikatnie powycinać je specjalnymi nożyczkami.

Od czasu do czasu można posmarować szorstkie opuszki łap balsamem – niskie temperatury, śnieg i sól drogowa w zimie mogą je wysuszyć i osłabić ich kondycję.

Przeczytaj także: Domowy balsam do łap dla psów

Na marginesie: Jeśli szukasz karmy dla psa, legowiska, produktów do pielęgnacji lub zabawek dla psa – w sklepie internetowym zooplus znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane