Czy ugryzienie przez psa jest niebezpieczne?
© Dubnytskaya Photo / stock.adobe.com
Pogryzienia ludzi przez psy zdarzają się stosunkowo często. Ale czy ugryzienie przez psa jest niebezpieczne? Co zrobić po ugryzieniu? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące zmniejszenia ryzyka pokąsania.
Spis treści
Czy ugryzienie przez psa jest niebezpieczne dla człowieka?
Ugryzienie przez psa jest nie tylko bolesne, ale również bardzo niebezpieczne. Oprócz obrażeń zewnętrznych, do powstałej rany mogą bowiem dostać się bakterie i spowodować uszkodzenia wewnątrz ciała, na przykład w postaci infekcji rany.
Dlatego po ugryzieniu przez psa należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które ze względu na swój niewielki wzrost odnoszą zazwyczaj głębsze obrażenia niż dorośli.
Twój pies został pogryziony przez innego psa? Dowiedz się, co należy wówczas zrobić z lektury naszego artykułu: Pies pogryziony przez psa.
Jakie konsekwencje może mieć pogryzienie przez psa?
Wiele ofiar pogryzień martwi się jedynie widocznymi gołym okiem urazami, podczas gdy wiążą się one z innymi, dużo poważniejszymi zagrożeniami.
Mechaniczne uszkodzenie tkanek
Psy mają niezwykle mocne szczęki, a ich zacisk jest na tyle silny, że może kruszyć kości.
Nic więc dziwnego, że ugryzienie przez psa może spowodować poważne obrażenia u ludzi i uszkodzić głębiej położone struktury, takie jak nerwy czy narządy wewnętrzne. Oprócz ran spowodowanych przez psie zęby, mogą wystąpić także siniaki i stłuczenia.
Infekcje bakteryjne
Jednym z niedocenianych skutków ugryzień przez zwierzęta są infekcje bakteryjne, które występują w przypadku około 10–20% wszystkich pogryzień. Odpowiedzialne za nie patogeny bytują naturalnie w ślinie psów, a wilgotne środowisko rany sprzyja namnażaniu się bakterii. Niebezpieczeństwo polega na tym, że mogą przedostać się do krwiobiegu człowieka i wywołać zagrażające życiu zatrucie krwi (posocznicę).
Do najczęstszych bakterii przenoszonych podczas ugryzienia należą:
- Corynebakterium spp.
- Moraxella spp.
- Neisseria spp.
- Pasteurella spp.
- Staphylococcus aureus
- Streptococcus mitis
Ważne: Szczególne niebezpieczeństwo stwarzają patogeny, takie jak Clostridium tetani (laseczki tężca) czy wirus wścieklizny, które w przypadku niepodjęcia leczenia mogą prowadzić do śmierci.
Co zrobić po ugryzieniu przez psa?
Natychmiast po ugryzieniu należy dokładnie przyjrzeć się ranie, jak najszybciej ją opatrzyć i udać się do lekarza w celu ewentualnej dalszej diagnostyki.
Pierwsza pomoc w przypadku ugryzienia przez psa
Dokładnie obejrzyj ranę, najlepiej z pomocą drugiej osoby. Ostrożnie ją oczyść jałowym gazikiem z użyciem odpowiedniego środka do dezynfekcji ran. Jeśli rana mocno krwawi, warto zastosować opatrunek uciskowy.
Czy po ugryzieniu przez psa należy udać się do lekarza?
Zawsze zaleca się, aby ranę po ugryzieniu jak najszybciej obejrzał specjalista – niezależnie od tego, jak jest głęboka. Czas odgrywa tu decydującą rolę, ponieważ w ciągu kilku godzin bakterie mogą się rozprzestrzenić i namnożyć.
Uwaga: Jeśli odczuwasz pulsowanie w ranie lub masz gorączkę, natychmiast zgłoś się do lekarza. Są to bowiem pierwsze oznaki zakażenia.
Jak wygląda badanie rany przez lekarza?
Zazwyczaj lekarze podejmują następujące działania w przypadku ran po ugryzieniu:
- Sprawdzają, które tkanki zostały uszkodzone i w jakim stopniu.
- Określają, czy w ranie znajdują się ciała obce, takie jak złamane zęby czy zanieczyszczenia. Czasami konieczne może być również wykonanie badania ultrasonograficznego lub rentgenowskiego.
- Skontrolują Twój status szczepień na tężec i wściekliznę. Jeśli nie masz odpowiednich szczepień, należy je bezwzględnie uzupełnić.
Jak wygląda leczenie rany przez lekarza?
Rodzaj wymaganego leczenia zależy przede wszystkim od tego, które tkanki i w jakim stopniu zostały uszkodzone. W przypadku poważnych ran kąsanych konieczny może być zabieg chirurgiczny, aby zatrzymać masywny krwotok i zapobiec poważniejszym uszkodzeniom.
Czasami wystarczy jednak tylko gruntowne oczyszczenie rany i usunięcie znajdujących się w niej ciał obcych. Aby zapobiec infekcjom bakteryjnym, zazwyczaj zaleca się pozostawienie otwartej rany, zamiast jej zamykania. Poza tym, można wdrożyć antybiotykoterapię, aby powstrzymać namnażanie się patogenów.
Jak postępować z agresywnymi psami?
Psy gryzą z różnych powodów. Oprócz agresji, przyczyną pogryzień może być strach lub ból.
Jeśli masz psa i chcesz chronić innych przed pogryzieniem, musisz nauczyć się lepiej rozumieć jego język.
Znakami ostrzegawczym zawsze są:
- Podnoszenie warg i szczerzenie zębów
- Warczenie lub szczekanie
- Najeżona sierść
Jeśli zbliża się do Ciebie agresywny pies, zatrzymaj się i nie panikuj. Powiedz zdecydowanym głosem „nie” lub „uciekaj” i poczekaj, aż zwierzę straci Tobą zainteresowanie.
W magazynie zooplus znajdziesz wskazówki dotyczące szkolenia agresywnych psów.
Ogólne zasady bezpiecznego postępowania z psem
Jeśli masz do czynienia z agresywnymi lub nieznajomymi psami, których zachowania nie jesteś w stanie przewidzieć, zastosuj poniższe środki bezpieczeństwa:
- Nigdy nie zostawiaj dzieci samych z obcym psem, nawet jeśli wydaje się przyjazny.
- Nie wpatruj się w obce psy.
- Daj psu przestrzeń, aby mógł swobodnie przejść obok Ciebie i nie ograniczaj go.
- Jeśli nie masz pewności co do zachowania psa, nie zabieraj mu miski z jedzeniem, gdy je.
- Nie podejmuj prób rozdzielenia gryzących się czworonogów.
Nigdy nie dotykaj obcego psa bez zgody jego opiekuna. Pozwól psu się do Ciebie zbliżyć i obwąchać Cię w spokoju. Jest to szczególnie ważne w przypadku suk, które mają młode i chcą je naturalnie chronić.