Chrapanie u psa: Kiedy jest powodem do niepokoju? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Chrapiący pies

Za chrapaniem u psa może kryć się poważna choroba.

Chrapiący pies może wyglądać uroczo, jednak chrapania nie należy lekceważyć. Może bowiem być objawem poważnych dolegliwości. W niniejszym artykule dowiesz się, jak zdiagnozować przyczynę chrapania u psa i jakie kroki wówczas podjąć.

Czy chrapanie u psa jest powodem do niepokoju?

Chrapanie, zwane również ronchopatią lub stridorem (świstem krtaniowym), oznacza odgłosy oddychania pojawiające się podczas snu. Psie chrapanie jest często spowodowane zwykłym przeziębieniem, ale mogą kryć się za nim również poważniejsze dolegliwości.

Jak powstają odgłosy chrapania u psów?

Chrapanie wywoływane jest przez wibracje struktur anatomicznych w górnych drogach oddechowych podczas snu. Mogą one wynikać z ich zwężenia lub niedrożności.

Kiedy chrapanie u psa jest normalne?

Pies chrapie w wyniku zwężenia górnych dróg oddechowych. Jeśli chrapanie pojawia się okazjonalne i po kilku dniach nie słychać żadnych nietypowych odgłosów oddychania, z dużym prawdopodobieństwem jego przyczyną jest niegroźne przeziębienie.

Kiedy chrapanie u psa powinno wzbudzić nasz niepokój?

Twój pies zawsze chrapie? Jeśli szczenię od samego początku chrapie lub u dorosłego psa chrapanie nie ustaje po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Niezależnie od tego, czy jest głośne czy ciche, regularne chrapanie powinno nas zawsze zaniepokoić.

Wynikające z niego problemy z oddychaniem mogą bowiem nie tylko być dla psa bardzo niekomfortowe, ale mogą również zagrażać jego życiu.

Wizyta u lekarza weterynarii zalecana jest również wówczas, gdy chrapaniu towarzyszy katar lub gorączka.

Kichający owczarek niemiecki © Martin / stock.adobe.com
Jeśli oprócz chrapania zauważymy u psa objawy przeziębienia, takie jak częste kichanie i wydzielina z nosa, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przyczyny: Dlaczego psy chrapią?

Istnieje wiele powodów chrapania u psów, a do najczęstszych z nich zaliczamy:

Brachycefalię (krótkoczaszkowość)

Tak zwany brachycefaliczny zespół niedrożności dróg oddechowych (BOAS) dotyczy zmian obecnych w czaszce, które występują u ras brachycefalicznych, przede wszystkim w wyniku wad hodowlanych. Szczególnie często dotykają one mopsy, buldogi francuskie oraz angielskie.

Związane z tym odgłosy chrapania są spowodowane głównie nieprawidłową budową małżowin nosowych i zbyt długim podniebieniem miękkim, które może również pojawić się u małych ras psów bez brachycefalii.

Dowiedz się więcej na temat hodowli ras psów skazanych potencjalnie na cierpienie.

Zwężenie światła gardła

Przy zwężonym świetle gardła pies nie jest w stanie prawidłowo oddychać. Powoduje ono powstawanie odgłosów chrapania, które mogą wynikać z różnych czynników.

  • Alergie: Jeśli pies cierpi na alergię, może dojść do obrzęku dróg oddechowych, co prowadzi do chrapania. Innymi objawami alergii są świąd oraz zaczerwienienie skóry.
  • Ciała obce: Podczas zabawy z innymi psami lub spaceru po lesie, ciała obce, takie jak źdźbła trawy czy kłosy, mogą łatwo dostać się do nosa psa, powodując nie tylko zwężenie jamy nosowo-gardłowej, ale również stan zapalny prowadzący do chrapania.
  • Infekcje: W przypadku infekcji nosa lub gardła, w jamie nosowo-gardłowej może gromadzić się wydzielina z nosa, blokując górne drogi oddechowe i powodując chrapanie. Wywołują je bakterie oraz wirusy, ale do stanu zapalnego w tym obszarze mogą prowadzić również grzyby.
  • Polipy i nowotwory: Co prawda polipy tworzą się dużo częściej u kotów niż u psów, ale również u czworonogów mogą być przyczyną chrapania. Najczęściej występującym nowotworem u psów jest rak płaskonabłonkowy.

Zwężenie jamy nosowo-gardłowej

Zwężenie jest z reguły zmianą bliznowatą w gardle, która powstaje na przykład na skutek wcześniejszej infekcji, aczkolwiek istnieją również wrodzone formy jej zwężenia.

Nadwaga

Kolejną przyczyną chrapania u psów jest nadwaga. Nadmiar tłuszczu gromadzi się wokół szyi i głowy, zwężając drogi oddechowe.

Leczenie: Co zrobić, gdy pies chrapie?

Aby zapanować nad chrapaniem psa, przede wszystkim należy znaleźć jego przyczynę. W tym celu warto odwiedzić lekarza weterynarii.

Tylko wówczas, gdy wiemy, co je powoduje, możemy znaleźć skuteczne remedium przywracające psu możliwość swobodnego oddychania podczas snu. Pomóc mogą następujące środki:

  • Leki: Infekcje, stany zapalne i alergie u psów można leczyć, podając odpowiednie leki – antybiotyki w przypadku infekcji bakteryjnych czy leki przeciwhistaminowe w przypadku reakcji alergicznych.
  • Zabieg chirurgiczny: Jeśli do jamy nosowo-gardłowej psa dostało się ciało obce lub umiejscowił się w niej guz, konieczna może być operacja. Zabieg bywa również nieunikniony u przedstawicieli ras brachycefalicznych, aby umożliwić im normalne oddychanie.

Środki wspomagające

Oprócz podawania leków i operacji, istnieją również inne środki, które mogą pomóc wyeliminować lub ograniczyć chrapanie u psa.

W zależności od przyczyny, pomocne może być zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu, w którym pies śpi, a także regularne odkurzanie mieszkania.

Uwaga: Środki wspomagające nie zastępują leczenia weterynaryjnego.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane