Choroby serca u psów
© Chlorophylle / stock.adobe.com
Serce psa różni się tylko nieznacznie od naszego i u zdrowego, dorosłego psa bije od 80 do 130 razy na minutę. Ale nawet w przypadku naszych psich pupili serce może wypaść z rytmu. W poniższym artykule znajdziesz przegląd różnych chorób serca u psów.
Spis treści
Objawy: Jakie są typowe objawy chorób serca u psa?
Podczas regularnych badań kontrolnych psa, weterynarz zawsze zwraca uwagę na podejrzane szmery w sercu. Ponieważ w przypadku wczesnego wykrycia, wiele chorób serca u psów można obecnie dobrze leczyć.
Jeśli Twój pies wykazuje jeden lub więcej z poniższych objawów, konieczne jest jak najszybsze wyjaśnienie tego przez lekarza weterynarii:
- zadyszka
- wysoka częstotliwość oddechów
- kaszel
- omdlenia
- błony śluzowe o niebieskim zabarwieniu
- ogólne osłabienie (niedostateczna wydajność)
Wrodzone choroby serca często ujawniają się w wieku szczenięcym, ale wiele innych wykazuje objawy dopiero w późniejszym okresie życia i na zaawansowanym etapie.
Jakie choroby serca występują u psów?
Do najważniejszych chorób serca u psów należą:
Przetrwały przewód tętniczy (PDA)
Przetrwały przewód tętniczy jest jedną z najczęstszych wrodzonych anomalii serca. Jest to naczynie krwionośne od tętnicy głównej do tętnicy płucnej. Naczynie pełni ważną funkcję przed narodzinami szczenięcia, ponieważ jest ono jeszcze zaopatrywane w tlen przez matkę. Zwykle to połączenie zamyka się natychmiast po urodzeniu, gdy szczenię zaczyna oddychać.
Jeśli tak się nie stanie, płuca będą zaopatrywane w zbyt dużą ilość krwi, podczas gdy reszta ciała będzie miała jej za mało. Jeżeli nie zostanie to wykryte, zjawisko może doprowadzić do niewydolności serca nawet u młodych psów. Jednak młode zwierzęta zwykle wykazują typowe szmery w sercu, tak że już w wieku szczenięcym są widoczne podczas wizyt kontrolnych.
Dziś wadę można wyeliminować niewielkim zabiegiem chirurgicznym przy użyciu cewnika, podczas gdy dawniej konieczna była operacja na otwartej klatce piersiowej. Jeśli ta procedura ma miejsce przed uszkodzeniem serca, większość czworonogów ma wtedy zupełnie normalną przewidywaną długość życia.
Zwężenie aorty
Kiedy serce psa bije, krew przepływa z lewej komory do aorty, a tym samym do krążenia ogólnoustrojowego psa. Aby jednak zapobiec cofaniu się krwi z aorty, na przejściu między komorą a aortą umieszcza się tzw. zastawki aortalne.
Zwężenie aorty to wrodzone lub nabyte zwężenie zastawek aortalnych, które ogranicza przepływ krwi z lewej komory serca.
Dla lekarza weterynarii skutkuje to zwykle typowymi szmerami w sercu, które prowadzą do wstępnej diagnozy, ale powinny być wyjaśnione przez badanie ultrasonograficzne. Przy wczesnym leczeniu lekami, zwierzęta z łagodnymi i umiarkowanymi zmianami chorobowymi mogą często cieszyć się długim psim życiem.
Zwężenie drogi odpływu prawej komory
Podobnie jak zastawka aortalna, zastawka płucna znajduje się na przejściu od prawej komory serca do tętnicy płucnej.
Zwężenie tętnicy płucnej to zatem zwężenie w okolicy zastawki płucnej spowodowane pogrubieniem płatków zastawki. W rezultacie serce musi pompować przy większym oporze, co w perspektywie średnioterminowej może prowadzić do licznych szkód następczych, włącznie z niewydolnością serca.
Większości zwierząt można pomóc za pomocą małoinwazyjnego zabiegu, który jednak powinien być przeprowadzany przez kardiologów.
Kardiomiopatie
Kardiomiopatia to osłabienie mięśnia sercowego. U psów najczęściej występuje tak zwana miopatia rozstrzeniowa. Zarówno komory, jak i przedsionki serca psa są rozszerzone.
Zwłaszcza psy dużych ras mogą cierpieć na kardiomiopatię w pewnym momencie swojego życia. Istnieją różne objawy tej choroby serca u psów, które mogą prowadzić do niewydolności serca lub nagłej śmierci.
Kardiomiopatie powstają w wyniku wad genetycznych lub wtórnie w wyniku innej choroby, na przykład zakażenia lub w wyniku objawów niedoboru.
Choroba może ujawnić się w każdym wieku, ale nie zawsze powoduje szmery w sercu – opiekunowie zwierząt zgłaszają się z nimi do lekarza weterynarii raczej z powodu ogólnych objawów (patrz wyżej).
Ostateczną diagnozę można postawić wyłącznie dzięki USG. Dzięki dostosowanemu leczeniu rokowanie w wielu przypadkach znacznie się poprawia. Ponieważ w szczególności psy rasy doberman oraz boksery są często dotknięte agresywną kardiomiopatią, zaleca się tutaj regularne kontrole za pomocą 24-godzinnego EKG.
Niedomykalność zastawki mitralnej
Jeśli zastawka serca między lewym przedsionkiem a komorą jest przepuszczalna, krew wraca do przedsionka – jest to określane jako niedomykalność zastawki mitralnej. Z biegiem czasu choroba ta prowadzi do niewydolności serca i obrzęku płuc.
Ta choroba serca dotyczy przede wszystkim starszych psów mniejszych ras. Wyjątkiem jest Cavalier King Charles Spaniel, który często choruje już w młodym wieku.
W zależności od nasilenia choroby lekarz weterynarii zadecyduje o ewentualnej terapii farmakologicznej.
Czy chorobom serca u psów można zapobiegać?
Wrodzone wady serca często stają się zauważalne już w wieku szczenięcym. Najlepszym środkiem zapobiegawczym są hodowcy, którzy regularnie poddają swoje czworonogi badaniom i konsekwentnie wykluczają psy dotknięte chorobą.
Poza tym obowiązuje następująca zasada: Podobnie jak u ludzi, zbyt duża ilość kilogramów obciąża serce naszych psów – ruch w połączeniu ze zbilansowaną dietą ma duży wpływ na zdrowie serca do późnej starości.
Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie choroby serca u psa, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w kardiologii.
Wybór odpowiedniej karmy dietetycznej może wspierać naturalne funkcje organizmu psa. Należy jednak pamiętać, że sama karma dietetyczna nie leczy, ani nie zapobiega chorobom. Właściwe żywienie Twojego psa należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalne karmy dietetyczne znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.