Choroby mięśni u psów
© Nestor / stock.adobe.com
Zdrowe kości, stawy i mięśnie sprawiają, że nasz zwierzęcy towarzysz nie odczuwa bólu podczas poruszania się. Czy Twój pies nagle zaczął unikać pewnych ruchów, takich jak wchodzenie po schodach lub wskakiwanie do samochodu? Bóle stawów nie zawsze są przyczyną takich problemów. Poniżej znajduje się krótki przegląd możliwych chorób mięśni u psów.
Spis treści
Czy choroby mięśni u psów są niebezpieczne?
Oprócz bardzo bolesnych i niebezpiecznych chorób mięśni u psów, istnieją również niegroźne bóle. Na przykład psy – podobnie jak my, ludzie – mogą mieć zakwasy. Jeśli zauważysz, że Twój pupil wykazuje niechęć do ruchu po dużym wysiłku, daj mu trochę odpocząć. Być może cierpi z powodu obolałych mięśni.
Istnieją jednak również poważne choroby mięśni u psów, które mogą znacznie pogorszyć jakość życia Twojego pupila. Należy do nich na przykład choroba autoimmunologiczna miastenia. Psy dotknięte chorobą wykazują niezależne od obciążenia osłabienie mięśni, a nawet paraliż tylnych kończyn. Jednak przy odpowiednim leczeniu farmakologicznym można pomóc wielu dotkniętym tą chorobą psom.
Zanik mięśni
Mięśnie potrzebują regularnego treningu, w przeciwnym razie stają się coraz mniejsze, co prowadzi do ich zaniku. Jednak pies porusza się ostrożnie również w przypadku innych chorób układu mięśniowo-szkieletowego lub mielopatii zwyrodnieniowej. Wynika to z ograniczeń w ruchu oraz częściowego zaniku mięśni.
Niedobór białka, choroby związane z niedoborem składników odżywczych czy nowotwory również prowadzą do zaniku mięśni. Oprócz wyeliminowania odpowiedniej przyczyny zaniku mięśni, specjalny trening, a także fizjoterapia i masaż pomagają odbudować dotknięte chorobą mięśnie.
Choroby mięśni u psów: Stany zapalne
Zapalenie mięśni powstałe w wyniku zmiażdżenia, stłuczenia lub nadmiernego naciągnięcia objawia się pogrubionymi, rozgrzanymi mięśniami, które sprawiają ból Twojemu zwierzęcymi towarzyszowi. Najczęściej prowadzi to do widocznych ograniczeń ruchowych, w tym sztywnego chodu. Jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki, ostra choroba mięśni u psa może przekształcić się w przewlekłą – dlatego należy wcześnie skonsultować się z weterynarzem, aby uniknąć trwałego uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego psa.
Reumatyzm mięśni
Reumatyzm mięśniowy jest również jedną z chorób mięśni u psów. Szczególnie zimą oraz po przeziębieniach psy cierpią czasem na tę przypadłość i towarzyszące jej bolesne stany zapalne. Pies przyjmuje postawę odciążającą oraz odczuwa silny ból w odpowiednim mięśniu. Brak apetytu i gorączka są często kolejnymi objawami tej choroby mięśni.
Skurcze mięśni: Kolejna choroba mięśni u psa
W przypadku skurczów mięśni aparat ruchu psa jest zwykle dotknięty inną chorobą pierwotną. Choroba mięśni u psa jest więc objawem wtórnym. Dlatego weterynarz prowadzący leczenie zwraca uwagę na chorobę podstawową. Może to być na przykład infekcja lub choroba serca.
Mniejsze rasy, a w szczególności teriery szkockie, mogą cierpieć dziedzicznie na „skurcze szkockie”. To nerwowo-mięśniowe zaburzenie ruchu objawia się sztywnym chodem, ponieważ dotknięty nim pies cierpi na skurcze nóg.
Zapobieganie chorobom mięśni u psów
Podobnie jak u ludzi, żywienie oraz ćwiczenia to dwa filary, na których stoi zdrowy układ mięśniowo-szkieletowy – dosłownie. Fundamenty do tego tworzysz już w wieku szczenięcym: Szczególnie u dużych psów spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w tym okresie prowadzi do proporcjonalnie zbyt szybkiego wzrostu ciała. To z kolei zaburza tworzenie się szkieletu.
Dużą rolę odgrywa również zbilansowane spożycie wapnia i fosforu w pożywieniu. Dlatego profilaktycznie sięgaj po karmy stworzone specjalnie z myślą o szczeniętach dużych ras, które uwzględniają ten problem. W każdym wieku obowiązuje następująca zasada: Chroń układ mięśniowo-szkieletowy swojego psa przed nadwagą dzięki zbilansowanej diecie!
Zwróć też uwagę, czy nie przeciążasz mięśni i stawów psa niewłaściwymi lub zbyt intensywnymi ruchami.