Choroba Aujeszky’ego u psów
© Laszlo / stock.adobe.com
Jedna z najbardziej niebezpiecznych dolegliwości u psów: Choroba Aujeszky’ego. Jednak co sprawia, że tak zwana wścieklizna rzekoma jest tak groźna? Więcej informacji na ten temat przedstawiamy poniżej.
Spis treści
- Czym jest choroba Aujeszky’ego u psów?
- Przebieg: Jakie są objawy choroby Aujeszky’ego u psów?
- Diagnoza: Jak diagnozuje się chorobę Aujeszky’ego u psa?
- Leczenie: Jak wygląda leczenie choroby Aujeszky’ego u psów?
- Przyczyny: Co wywołuje chorobę Aujeszky’ego u psów?
- Rokowania: Czy choroba Aujeszky’ego u psów jest uleczalna?
- Profilaktyka: Jak można uchronić psa przed chorobą Aujeszky’ego?
Czym jest choroba Aujeszky’ego u psów?
Choroba Aujeszky’ego (zwana również wścieklizną rzekomą), to niemal zawsze śmiertelnie przebiegająca choroba wirusowa.
Najczęściej dotyka ona świń. Jeśli jednak psy zjedzą surową i skażoną wieprzowinę, również mogą na nią zachorować.
Gdzie występuje wścieklizna rzekoma?
Wirus choroby Aujeszky’ego występuje na całym świecie, szczególnie często w regionach, gdzie prowadzona jest intensywna hodowla trzody chlewnej.
Jak często występuje choroba Aujeszky’ego u psów?
Dzięki ukierunkowanym środkom kontroli, w niektórych krajach udało się całkowicie wyeliminować tę chorobę u świń domowych.
Problem stanowią natomiast nawracające ogniska infekcji u dzików, co zwiększa ryzyko zachorowania wśród psów myśliwskich.
Przebieg: Jakie są objawy choroby Aujeszky’ego u psów?
Objawy wścieklizny rzekomej są bardzo zróżnicowane. Charakterystyczna jest jednak wyjątkowo szybka progresja następujących objawów:
1. Początek: Wścieklizna rzekoma
Na początku choroby objawia się ona zmianami w zachowaniu oraz zmęczeniem. Dotknięte nią psy przejawiają bezpodstawną agresję i wewnętrzny niepokój.
2. Przebieg choroby Aujeszky’ego: Postępujące pogorszenie
Wraz z rozwojem choroby pojawiają się dalsze objawy, prowadzące do pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia. Mogą one obejmować:
- silny świąd (przede wszystkim nosa i uszu)
- problemy neurologiczne (np. ślinienie się, paraliż, skurcze)
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, biegunka)
- przyspieszone tętno
- gorączka
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Gdy tylko zauważymy u psa objawy poważnej choroby zakaźnej takiej jak wścieklizna rzekoma, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Wczesne działanie uchroni inne czworonogi przed infekcją i może zmniejszyć nasilenie objawów.
Warto wiedzieć: W wielu krajach, w tym w Polsce, obowiązuje obowiązek zgłaszania każdego przypadku choroby.
Diagnoza: Jak diagnozuje się chorobę Aujeszky’ego u psa?
Wykrycie tej dolegliwości jest zazwyczaj dużym wyzwaniem, co wynika z faktu, że jej objawy są bardzo niespecyficzne. W związku z tym podejrzewa się ją dopiero na późnym etapie.
Diagnoza jest długotrwała
Aby jednoznacznie stwierdzić, że w danym przypadku mamy do czynienia z chorobą Aujeszky’ego, konieczne jest wykonanie kilku badań i wykluczenie innych chorób o podobnych objawach (np. nosówka lub wścieklizna):
- ogólne badanie kliniczne
- badania laboratoryjne (np. morfologia krwi, hodowla wirusa, PCR)
- badania obrazowe (np. RTG, USG, MRT)
- badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (analiza)
Leczenie: Jak wygląda leczenie choroby Aujeszky’ego u psów?
Leczenie przyczynowe tej dolegliwości nie jest aktualnie możliwe. Terapia koncentruje się więc na środkach, które łagodzą objawy i tym samym cierpienie zwierzęcia, ale nie uchronią go przed rychłą śmiercią.
Mówimy tutaj przede wszystkim o lekach przeciwbólowych i przeciwświądowych. Zazwyczaj podawane są także wlewy dożylne w celu ustabilizowania krążenia.
Przyczyny: Co wywołuje chorobę Aujeszky’ego u psów?
Odpowiedzialny za rozwój dolegliwości jest herpeswirus SHV-1 (Herpesvirus suis typ 1). Typową cechą herpeswirusów jest ich zdolność do latencji. Oznacza to, że po wniknięciu do organizmu są w stanie pozostać w nim przez całe życie zwierzęcia, początkowo nie wywołując objawów chorobowych.
Jeśli jednak zakażona świnia jest chora lub narażona na stres (np. w wyniku niewłaściwych warunków utrzymania), infekcja wirusowa może zostać reaktywowana.
Jak psy zarażają się chorobą Aujeszky’ego?
Choroba ta nie bez powodu nazywana jest także chorobą świń. Jeśli nasz pies zje surową wieprzowinę skażoną wirusem, może się nim zarazić.
Czy choroba Aujeszky’ego przenosi się w wyniku ugryzienia?
Pies nie zarazi się od zakażonego psa poprzez ugryzienie. Znane są jednak przypadki, w których ugryzienie zakażonej świni doprowadziło do transmisji wirusa na psa, ale zdarza się to bardzo rzadko.
Jak długo trwa okres inkubacji choroby Aujeszky’ego?
Okres inkubacji to czas między zakażeniem, a pojawieniem się pierwszych objawów choroby i w tym przypadku wynosi od dziesięciu do dziewięciu dni.
Rokowania: Czy choroba Aujeszky’ego u psów jest uleczalna?
Niestety choroba ta nie jest uleczalna. Cierpiące na nią czworonogi umierają w bardzo krótkim czasie, średnio w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów.
Bardzo ważne jest więc przestrzeganie wszystkich zalecanych środków ostrożności i w przypadku podejrzenia choroby jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem weterynarii.
Czy psy cierpiące na chorobę Aujeszky’ego muszą zostać uśpione?
Wścieklizna rzekoma jest niestety chorobą śmiertelną. Dlatego należy omówić ze specjalistą eutanazję, aby uchronić przed zakażeniem inne zwierzęta i zminimalizować cierpienie chorego psa.
Profilaktyka: Jak można uchronić psa przed chorobą Aujeszky’ego?
Ponieważ psy zarażają się tą dolegliwością głównie w wyniku spożycia surowej wieprzowiny, nie należy podawać psu surowego mięsa dzikich i domowych świń. Należy je wcześniej podgrzać i ostudzić.
Jeśli często chodzimy z naszym podopiecznym na spacery do lasu, upewnijmy się, że nie ma on kontaktu z dzikami czy padliną. Jeśli natomiast przejawia on zachowania łowieckie, nie powinnyśmy spuszczać go wówczas ze smyczy.