Chemioterapia u psa: Zwalczanie nowotworów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies podczas chemioterapii

Kliniki weterynaryjne i lekarze weterynarii mogą przeprowadzać chemioterapię u psów.

Podobnie jak ludzie, psy również mogą zachorować na raka. Jednak medycyna weterynaryjna oferuje dziś coraz więcej możliwości leczenia nowotworów za pomocą specjalistycznych leków. W poniższym artykule podsumujemy najważniejsze informacje na temat chemioterapii u psów.

Czy chemioterapia u psów jest skuteczna?

Decyzję dotyczącą chemioterapii u psa należy podejmować indywidualnie w każdym przypadku. Ale jedno jest pewne: Podobnie jak w medycynie, także w medycynie weterynaryjnej coraz częściej z powodzeniem stosowany jest ten rodzaj leczenia.

Warunki wstępne

W podejmowaniu decyzji dotyczącej stosowania lub niestosowania chemioterapii u psów, ważne są różne czynniki:

  • Stan psa
  • Rodzaj nowotworu
  • Indywidualne okoliczności

Poza tym, nie bez znaczenia jest też rasa: Ze względu na wady genetyczne, u psów niektórych ras mogą wystąpić poważne skutki uboczne. Mówimy tutaj na przykład o mutacji genu MDR1, która szczególnie często występuje u owczarków szkockich długowłosych.

Zastosowanie

Chemioterapia nie gwarantuje co prawda całkowitego wyleczenia, ale może znacznie poprawić jakość życia zwierząt cierpiących na raka. Jest często stosowana w medycynie paliatywnej.

Jak działa chemioterapia u psów?

Choroby nowotworowe leczy się chemioterapeutycznymi produktami leczniczymi, obejmującymi różne grupy substancji aktywnych, za sprawą których leki przeciwnowotworowe (cytostatyki) są w stanie zwalczać guzy.

Słowo „cytostatyki” pochodzi od terminów „cytos” (komórka) i „stare” (stać). Leki te w sposób ukierunkowany atakują określone komórki.

Ponieważ złośliwe komórki rakowe z reguły szybciej ulegają podziałowi niż zdrowe komórki organizmu, zadaniem leków cytostatycznych jest spowolnienie ich podziału lub wywołanie śmierci komórki.

Które nowotwory u psów poddają się chemioterapii?

Istnieje kilka chorób nowotworowych, w przypadku których chemioterapia może być skuteczna. Jest pierwszym wyborem w nowotworach ogólnoustrojowych, rozprzestrzeniających się po całym organizmie za pośrednictwem krwiobiegu i tworzących przerzuty.

Pojedyncze guzy często można usunąć chirurgicznie.

Szczególna skuteczność w zwalczaniu chłoniaków: Lekarze weterynarii często zalecają chemioterapię w przypadku szybko rosnącego chłoniaka złośliwego, porównywalnego z chłoniakiem nieziarniczym u ludzi.

Czy występują skutki uboczne?

Cytostatyki nie potrafią niestety odróżniać zdrowych komórek od chorych. Podobnie jak w przypadku prawie każdego leku, również chemioterapeutyki wiążą się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, takich jak alergie, wymioty czy problemy z sercem.

To, czy i jakie skutki uboczne wywoła leczenie zależy od danego preparatu i dawkowania.

Działania takie jak poważne wypadanie sierści występują rzadziej niż u ludzi, ponieważ dawka leku stosowana u czworonogów jest stosunkowo niska. Dlatego hospitalizacja z powodu skutków ubocznych konieczna jest jedynie u mniej niż pięciu procent wszystkich leczonych zwierząt.

Jak przebiega chemioterapia u psów?

Lekarze weterynarii mogą podawać chemioterapeutyki jako jedyne leczenie lub jako leczenie dodatkowe w połączeniu z radioterapią. O lekach i ich dawkach specjalista zadecyduje w odniesieniu do konkretnego przypadku. Istnieje także możliwość łączenia różnych cytostatyków ze sobą i podawania ich w tak połączonej formie.

Przebieg: Fazy chemioterapii

Chemioterapia zazwyczaj przebiega w następujących dwóch cyklach:

  • Indukcja: Cytostatyki niszczą tkankę nowotworową.
  • Podtrzymanie: Celem tego etapu jest zapobieganie nawrotom nowotworu (remisji).

Jeśli po zakończonym leczeniu guz ponownie się rozrasta, mówimy o nawrocie choroby. W takim przypadku konieczne może być zwiększenie dawki chemioterapeutyków lub zastosowanie innego leku.

Jak długo trwa chemioterapia u psów?

Proces leczenia trwa średnio trzy miesiące, ale dokładny czas trwania zależy od rodzaju leczenia i samej choroby nowotworowej.

Jak często chemioterapia dla psów jest przydatna?

To, jak często chemioterapia ma sens zależy od indywidualnych czynników, takich jak rokowania, stan zdrowia psa i perspektywy powodzenia terapii.

Jak podaje się leki stosowane w chemioterapii?

Zasadniczo istnieją dwie możliwości ich podawania.

Chemioterapia doustna (metronomiczna)

Jeśli ten rodzaj leczenia zostanie zaordynowany naszemu podopiecznemu, leki w postaci tabletek możemy podawać mu samodzielnie.

  • Zaleta: Nie musimy odwiedzać lekarza weterynarii co kilka tygodni w celu podania leku.
  • Wada: Podając wysoce toksyczne leki, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem. Szczególnie ważne jest noszenie rękawiczek podczas ich podawania i do trzech dni po zakończeniu podawania, podczas usuwania moczu, kału i innych wydalin takich jak wymioty.

Ważne: Osoby z grupy ryzyka – kobiety w ciąży czy dzieci powinny całkowicie unikać kontaktu z tabletkami.

Chemioterapia dożylna (elektrochemioterapia)

Inną możliwością jest terapia dożylna. W takim przypadku konieczne jest regularne zawożenie psa do kliniki, mniej więcej co siedem do czternastu dni. Lekarz weterynarii poda mu wówczas leki bezpośrednio do żyły.

Trwa to średnio od 45 do 60 minut. Ten rodzaj leczenia jest co prawda bardziej czasochłonny, ale jego zaletą jest to, że podczas każdej wizyty lekarz może wykonać badanie laboratoryjne, aby ocenić stan psa i postęp leczenia.

Pies podczas chemioterapii dożylnej © antoine-photographe / stock.adobe.com
Chemioterapia u psów może być dożylna.

Ile kosztuje chemioterapia u psów?

Koszty zależą od stosowanego leku, jego dawki i czasu trwania leczenia, ale należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych za jeden cykl.

Trzymiesięczna terapia może więc wiązać się z wysokimi kosztami. Jeśli nowotwór nie zareaguje na pierwszy zastosowany środek, leczenie wydłuża się, a tym samym wzrasta jego cena.

Dlatego należy dokładnie rozważyć koszty i szanse powodzenia chemioterapii, i zasięgnąć porady specjalisty.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane