Borelioza u psa
© andriano_cz / stock.adobe.com
Gdy tylko temperatura ponownie wzrasta na stałe powyżej siedmiu stopni, nielubiane kleszcze budzą się z zimowego letargu. Ci krwiopijcy są nie tylko irytujący, ale mogą również przenosić choroby, takie jak borelioza. U ludzi jest to najczęściej diagnozowana choroba związana z ukąszeniem kleszcza, która występuje często również u naszych czworonożnych przyjaciół. Czym objawia się borelioza u psa i jak można ją leczyć?
Spis treści
- Jak niebezpieczna jest borelioza u psa?
- Objawy: Jakie są główne objawy choroby?
- Rozpoznanie: Jak można wykryć boreliozę u psów?
- Terapia: Jakie są możliwości leczenia?
- Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie boreliozy u psa?
- Przyczyny: Jak dochodzi do rozwoju choroby?
- Prewencja: Jak uniknąć boreliozy u psa?
Jak niebezpieczna jest borelioza u psa?
Najpierw dobra wiadomość: Chociaż psy często zarażają się bakteriami wywołującymi boreliozę (Borrelia), rzadko rozwijają się u nich choroby z objawami. W większości przypadków bakterie Borrelia pozostają w skórze psa i stymulują tam powstawanie przeciwciał. Jeśli jednak system odpornościowy Twojego psa jest osłabiony przez inne infekcje, patogeny mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele.
Objawy: Jakie są główne objawy choroby?
Jeśli Twój pies zachoruje na boreliozę, objawy pojawiają się zwykle po dwóch do pięciu miesięcy od zakażenia. Zaczerwienienie skóry w miejscu ugryzienia może pojawić się bezpośrednio, ale występuje ono rzadko i zwykle ustępuje po tygodniu.
Niestety, objawy boreliozy u psów są stosunkowo niespecyficzne. Jednak najważniejsze objawy to:
- Zapalenie stawów i kulawizna (zwykle najpierw w stawie najbliższym miejscu ukąszenia).
- Gorączka
- Brak apetytu
- Osłabienie
- Obrzęk węzłów chłonnych
Występuje również zapalenie nerek, szczególnie u Golden Retrievera, Labrador Retrievera i berneńskiego psa pasterskiego.
Rozpoznanie: Jak można wykryć boreliozę u psów?
Diagnoza boreliozy u psa składa się z kilku elementów układanki. Jeśli weterynarz podejrzewa infekcję na podstawie poprzedniego zdarzenia (ugryzienie kleszcza) i objawów klinicznych, istnieją różne sposoby jej wykrycia. „Złoty standard” to połączenie dwóch metod, przy użyciu których wykrywa się obecność przeciwciał (ELISA i Western blot).
Niestety, wykrycie przeciwciał nie jest tożsame z rzeczywistą chorobą Twojego psa. Dlatego może być konieczne zbadanie próbki skóry w pobliżu miejsca ukąszenia w celu bezpośredniego wykrycia patogenu. Jeśli wynik tego testu jest pozytywny, diagnoza jest potwierdzona.
Terapia: Jakie są możliwości leczenia?
W leczeniu boreliozy u psów stosuje się różne antybiotyki przez okres około czterech tygodni. Często zaraz po rozpoczęciu leczenia następuje znaczna poprawa objawów.
Jednak krętki Borrelia często nie zostaną całkowicie wyeliminowane. Jeśli borelioza ma już charakter przewlekły, leczenie często nie przynosi rezultatów lub dochodzi do nawrotów choroby. W takim przypadku weterynarze stosują również leki przeciwzapalne w celu złagodzenia objawów.
Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie boreliozy u psa?
Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, tak samo w przypadku boreliozy: Im szybciej zaczniesz leczyć swojego psa, tym większe będą szanse na wyzdrowienie, ponieważ jeśli infekcja jest już przewlekła, nawroty choroby mogą się powtarzać.
Przyczyny: Jak dochodzi do rozwoju choroby?
Borrelia to bakterie o spiralnym kształcie, przenoszone przez kleszcze z gatunku Ixodes ricinus (kleszcz pospolity). Patogeny znajdują się w jelicie kleszcza i migrują do gruczołów ślinowych kleszcza w ciągu 16–24 godzin podczas posiłku z krwi. Dopiero wtedy dochodzi do przeniesienia bakterii Borrelia na psa.
Bakterie namnażają się w miejscu ukąszenia, a następnie rozprzestrzeniają się przez tkankę łączną. U niektórych psów bakterie wędrują ze skóry do innych tkanek i stawów i tam wywołują objawy.
Borelioza jest również znana jako „choroba z Lyme” („Lyme disease”). Nazwa ta pochodzi od amerykańskiego miasta Lyme w Connecticut, gdzie choroba została po raz pierwszy opisana u ludzi w 1975 roku.
Prewencja: Jak uniknąć boreliozy u psa?
Lepiej jest zapobiegać niż leczyć: Aby zapobiec boreliozie, najlepsza jest profilaktyka kleszczowa dla Twojego psa.
Odpowiednie środki są dostępne w postaci preparatów spot-on, obroży lub sprayów. Należy pamiętać, aby wystarczająco chronić psa przed kleszczami nawet w łagodnych temperaturach (powyżej siedmiu stopni Celsjusza) i regularnie powtarzać działania profilaktyczne.
Szczepienie przeciwko boreliozie
Szczepionka przeciwko boreliozie jest dostępna dla psów od 1999 r. Jednak z uwagi na to, że szczepionka nie chroni przed wszystkimi typami Borrelii, jej skuteczność jest nadal kontrowersyjna.
Szczepionka nie może nic zdziałać przeciwko już zaistniałej infekcji krętkami Borrelia. Jeśli kleszcz ukąsił psa przed pierwszym szczepieniem (jest ono możliwe od 12. tygodnia życia) należy najpierw wykluczyć infekcję.
Stały Komitet ds. Szczepień w Medycynie Weterynaryjnej (StIKo Vet) zalicza to szczepienie do szczepień nieobowiązkowych. Dlatego zaleca się zaszczepienie psa przeciwko boreliozie tylko w indywidualnych przypadkach – jeśli pies często ma kontakt z czynnikiem ryzyka.