Ból stawów u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Beagle z bólem stawów

Podczas badania lekarz weterynarii zwraca uwagę na oznaki bólu.

Ból stawów u psa może pojawić się zasadniczo we wszystkich stawach, ale istnieją pewne lokalizacje, które są typowe dla tego rodzaju dolegliwości, takie jak biodra czy łokcie.

Jakie są przyczyny bólu stawów u psów?

Ból stawów u psa może mieć różne podłoże, najczęściej są to stany zapalne, urazy oraz zwyrodnieniowe i dziedziczne dolegliwości takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, i mogą one dotykać przedstawicieli każdej rasy. Niemniej, w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów są to przede wszystkim czworonogi dużych ras, np. owczarki niemieckie.

Artroza (choroba zwyrodnieniowa stawów) u psa

Jedną z najczęstszych przyczyny bólu stawów u psów jest artroza.

Jest to choroba zwyrodnieniowa powodująca stopniowe i nieodwracalne uszkodzenie chrząstki stawowej. Najbardziej powszechnym przykładem tej dolegliwości jest dysplazja stawu biodrowego, która szczególnie często występuje u psów dużych ras takich jak wspomniany już owczarek niemiecki.

Rozwija się w młodym wieku, a wpływ na nią mają czynniki, takie jak genetyka i odżywianie, warunki utrzymania oraz stres:

  • Genetyka: Jeśli na chorobę cierpią oboje rodzice (lub jedno z nich), ryzyko pojawienia się schorzenia u szczeniąt znacznie wzrasta.
  • Żywienie: Zbilansowana dieta jest bardzo ważna podczas rozwoju układu ruchu u młodych psów. Niedobór, nadmiar lub niewłaściwe proporcje składników odżywczych, takich jak wapń i fosfor, mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń stawów i innych nieprawidłowości.
  • Warunki utrzymania i stres: Chociaż ruch jest niezwykle ważny dla zdrowia psa, nadmierny wysiłek może stanowić zbyt duże obciążenie dla stawów, powodując uszkodzenia chrząstki i zwyrodnienia. Niemniej, całkowite wyeliminowanie aktywności absolutnie nie wchodzi w grę – nadwaga i brak ruchu mogą również prowadzić do uszkodzeń stawów.

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów powodują przede wszystkim infekcje, a do najczęstszych patogenów należą w tym przypadku bakterie, takie jak mykoplazmy, borrelia lub riketsje.

Po dostaniu się do krwiobiegu, przedostają się do stawów, powodując tam miejscowe uszkodzenia. Mogą również być przyczyną zmian nowotworowych, urazów i chorób immunologicznych, takich jak reumatyzm oraz stany zapalne w obrębie stawów.

Zwichnięcie rzepki

Zwłaszcza w przypadku psów małych ras często dochodzi do zwichnięcia rzepki. Podczas ruchu zdrowa rzepka przesuwa się w przód i w tył jak sanki. Jeśli natomiast przeznaczony do tego rowek w stawie kolanowym jest zbyt płaski lub więzadła w kolanie są zbyt długie, podczas ruchu rzepka zaczyna się z niego wyślizgiwać, powodując silny ból. Widoczne jest to najczęściej w postaci oszczędzania i odciążania dotkniętej dolegliwością kończyny.

W wyniku spontanicznej aktywności lub ukierunkowanego rozciągania, rzepka wraca na swoje miejsce, a pies porusza się normalnie. Niemniej, taka niestabilność w dłuższej perspektywie powoduje uszkodzenie chrząstki.

Ból stawów u psa: Jak się objawia?

Ponieważ ból stawów może mieć różną etiologię, objawy na niego wskazujące również są zróżnicowane. Niemniej, szczególnie często można zaobserwować następujące:

  • ból i wynikająca z niego niechęć do ruchu: Typowym obrazem klinicznym w przypadku choroby zwyrodnieniowej (zwłaszcza dysplazji stawu biodrowego) jest ból podczas wstawania po dłuższym odpoczynku
  • nietypowy ruch (np. kulawizna)
  • w stanach zapalnych: Gorączka, niechęć do jedzenia, utrata wagi, pogrubienie stawów, zwiększona termogeneza.

Jakie środki diagnostyczne są dostępne?

Wizyta u lekarza weterynarii rozpoczyna się zazwyczaj od szczegółowego wywiadu z opiekunem psa, dzięki czemu specjalista może zawęzić możliwe przyczyny dolegliwości, takie jak urazy czy dysplazja stawów biodrowych u rodziców czworonoga.

Następnie przeprowadza się badanie kliniczne, którego celem jest określenie aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia na podstawie parametrów życiowych, np. temperatury ciała.

golden retriever z bólem stawu © Martin Schlecht / stock.adobe.com
Palpacja i ostrożny ruch ujawnią, który staw powoduje ból u psa.

W ramach specjalistycznego badania układu mięśniowo-szkieletowego lekarz weterynarii ma do dyspozycji różne metody diagnostyczne. Wiele zmian w obrębie stawów i otaczających ich kości można wyczuć palpacyjnie, czyli przy pomocy dłoni. Przyczynę bólu pomogą także określić różne badania funkcjonalne.

Jeśli struktury kostne są zgrubiałe, można usłyszeć trzeszczenie (wyczuwalne, gdy kości ocierają się o siebie), wielkość przestrzeni międzystawowych jest zmieniona lub stwierdza się obecność torbieli (łagodne struktury przypominające guzy), lekarz weterynarii może już na tym etapie postawić diagnozę i określić stopień zaawansowania choroby.

Do potwierdzenia rzeczywistej diagnozy niezbędne będą jednak badania obrazowe – rentgen, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Komórki zapalne takie jak granulocyty obojętnochłonne pozwalają również wykryć badania krwi lub punkcja stawu. Płyn stawowy to przezroczysty, lepki płyn, który w przypadku stanu zapalnego może zawierać krew lub ropę.

Jak wygląda leczenie bólu stawów u psa?

Aby wyeliminować pierwotne objawy bólu u psa, zaleca się zastosowanie następującego leczenia objawowego:

Pozostałe środki terapeutyczne różnią się w zależności od choroby podstawowej i powinny być stosowane wyłącznie według ścisłych wskazań:

  • w przypadku stanów zapalnych: Leki przeciwzapalne, antybiotyki, zimne okłady
  • w przypadku chorób zwyrodnieniowych (np. artrozy): Fizjoterapia, leki przeciwzapalne, akupunktura, ewentualnie interwencja chirurgiczna
  • zwichnięcie rzepki: W zależności od stopnia zaawansowania korekcja chirurgiczna

Legowisko dla psa płatek

  • Idealne dla psów z bólami stawów
  • Odciąża kręgosłup i stawy
  • Wysokiej jakości wypełnienie z wiskoelastycznymi płatkami

Jakie są rokowania?

W zależności od stopnia zaawansowania i przyczyny, rokowania w przypadku zapalenia stawów u psów są na ogół pomyślne. Niemniej, jeśli struktury stawów zostały poważnie uszkodzone, poprawę mogą przynieść zazwyczaj wyłącznie zabiegi chirurgiczne, np. artrodeza.

Z kolei choroby zwyrodnieniowe, takie jak artroza i reumatyzm, nie mogą być leczone przyczynowo, ale zastosowanie leków i leczenia chirurgicznego może znacznie poprawić komfort życia psiego pacjenta.

Czy można zapobiec bólowi stawów u psów?

Aby przeciwdziałać chorobom stawów u psów, zaleca się stosowanie poniższych środków profilaktycznych:

  • Kontrolowana hodowla i zakup szczeniąt: Aby zapobiec występowaniu chorób dziedzicznych (np. dysplazji stawu biodrowego), ogromnie istotna jest kontrolowana hodowla. Dlatego hodowcy powinny poddawać badaniom wszystkie swoje zwierzęta hodowlane odpowiednio wcześnie. Również szukając szczenięcia dla siebie, należy zwracać szczególną uwagę na zdrowie maluchów i poprosić o przedstawienie świadectwa zdrowia.
  • Regularna, odpowiednia aktywność: Zapewnij swojemu podopiecznemu regularny ruch, ale unikaj ekstremalnych obciążeń.
  • Zapobieganie otyłości i zbilansowana dieta

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane