ADHD u psa
© Krasser / stock.adobe.com
Zaburzenia behawioralne, takie jak nieuważne i impulsywne zachowanie mogą wskazywać na ADHD u psa. Dowiedz się, jak postępować z nadpobudliwym psem i jakie rozwiązania są dostępne z lektury poniższego tekstu.
Spis treści
Czy psy mogą mieć ADHD?
Lekarze definiują ADHD jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. U ludzi zazwyczaj towarzyszą mu zaburzenia koncentracji oraz niska tolerancja frustracji, niektórzy pacjenci przejawiają także nadpobudliwość fizyczną.
Zaburzenia zachowania przypominające ADHD mogą występować również u czworonogów, ale w ich przypadku mówi się raczej o problemach z kontrolą impulsów lub słabym kontrolowaniu impulsów.
Objawy: Jak przejawia się ADHD u psa?
Istnieje kilka typowych objawów, które wskazują, że pies może mieć ADHD. Zaliczamy do nich:
- niechęć do nauki i problemy z przyswajaniem nowym poleceń
- niski próg pobudzenia (np. zbyt częste szczekanie) i niepokój
- niska tolerancja frustracji, mogąca prowadzić do nadmiernej agresji
Które rasy są najbardziej nadpobudliwe?
Przedstawiciele niektórych ras wydają się przejawiać impulsywne zachowanie częściej niż inne. W ramach fińskiego badania porównano zachowanie psów 22 różnych ras i mieszańców, które wykazało, że pięć z nich cechowała największa nadpobudliwość. Zaliczamy do nich:
- Cairn teriera
- Jack russell teriera
- Owczarka niemieckiego
- Staffordshire bull teriera
- Owczarka szkockiego krótkowłosego
Najmniejszą nadpobudliwość zaobserwowano natomiast u przedstawicieli następujących ras:
Diagnoza: Jak rozpoznać, czy pies jest nadpobudliwy?
Jeśli Twój podopieczny przejawia oznaki braku kontroli impulsów, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą. Agresja lub powolne uczenie się u psów nie zawsze jest równoznaczne z obecnością ADHD – w wielu przypadkach rozpoznanie nadpobudliwości u psa może nieco potrwać.
Poza tym ważne jest również, aby zachowanie psa rozpatrywać zawsze w kontekście jego warunków życia i utrzymania.
Wskazówka: Utrwalaj zachowania swojego psa
Ponieważ konkretne zdiagnozowanie zaburzeń behawioralnych nie zawsze jest łatwe, warto obserwować psa przez dłuższy czas i rejestrować jego zachowanie na piśmie lub w formie filmików, aby pokazać je behawioryście.
Przyczyny: Co powoduje nadpobudliwość u psa?
Oprócz genetycznych, również inne czynniki mogą być odpowiedzialne za nadpobudliwe zachowanie psa. Szczególnego podkreślenia wymaga wysoki poziom stresu spowodowany nieodpowiednią socjalizacją w wieku szczenięcym lub niewłaściwe warunki utrzymania (np. zbyt mało ruchu).
Wpływ matki
Co ciekawe, stres u matki czworonoga może prowadzić do wystąpienia u jej potomstwa zaburzeń behawioralnych podobnych do ADHD. Jeśli na przykład suka trzymana jest w ramach masowej hodowli, związany z tym stres może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju mózgu szczeniąt – często rozpoznawalnego w postaci zmian w płacie czołowym mózgu.
Leczenie: Jak leczyć ADHD u psa?
Pierwszym i najważniejszym środkiem w leczeniu nadpobudliwych psów mających problem z kontrolą impulsów jest terapia behawioralna. Przede wszystkim ważne jest zidentyfikowanie czynników wyzwalających emocje i wyeliminowanie ich z codziennego życia.
Zaleca się wówczas skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego trenera psów, który nie tylko pomoże dokładniej sklasyfikować zaburzenie, na które cierpi pies, ale także udzieli ważnych wskazówek dotyczących radzenia sobie z nadpobudliwym czworonogiem.
Jakie środki farmakologiczne w leczeniu ADHD u psów istnieją?
Jeśli lekarz weterynarii zdiagnozuje u psa problem z kontrolą impulsów, a trening behawioralny okaże się niewystarczający, objawy można złagodzić za pomocą leków.
U czworonogów ze zdiagnozowanym ADHD czasami stosuje się metylofenidat. Jednak ze względu na skutki uboczne lekarze weterynarii zazwyczaj odradzają jego stosowanie i zalecają leki alternatywne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory monoaminooksydazy B (MAO-B) czy trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TCA).
Niezależnie od tego, jakie leki będą podawane psu, w każdym przypadku musi się to odbywać pod kontrolą lekarza weterynarii.
Jak uspokoić nadpobudliwego psa?
Oprócz ukierunkowanego szkolenia i leków, istnieją jeszcze inne metody, które mogą pomóc w utrzymaniu nadpobudliwości psa w ryzach i zapewnieniu mu spokojniejszej egzystencji:
1. Ćwiczenia fizyczne i zajęcia umysłowe
Aby zapewnić psu zajęcie, ważne jest, aby regularnie zabierać go na spacery (dostosowane do jego wieku i stanu zdrowia). Jeśli Twój podopieczny jest zdrowy i w dobrej kondycji, możecie spróbować różnych psich sportów. Pomoże to nie tylko w zaspokojeniu jego potrzeby ruchu, ale także zadba o jego kondycję psychiczną.
2. Odpowiednia socjalizacja
Zwłaszcza w przypadku młodych psów, za sprawą kontaktu z dobrze zsocjalizowanymi czworonogami, możliwe jest rozwinięcie odpowiednich zachowań społecznych. Szczególnie ważne w przypadku nadpobudliwych zwierzaków jest odwiedzanie szkoły dla psów, gdzie pod nadzorem wykwalifikowanych trenerów mogą nauczyć się współżycia z innymi przedstawicielami gatunku.
3. Rutyna w codziennym życiu
Dla nadpobudliwego psa bardzo istotne są stałe elementy dnia codziennego. Oprócz ustalonych pór karmienia i spacerów, należy określić także godziny przeznaczone za odpoczynek i odprężenie.
4. Techniki relaksacyjne
Aby pomóc psu zrelaksować się pomimo jego trudności w kontrolowaniu impulsów, możesz zastosować zabiegi uspokajające – mogą to być na przykład masaże lub feromony.
5. Dieta dla nadpobudliwych psów
Zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia psa. Wysokiej jakości składniki i indywidualnie dostosowana ilość witamin i innych substancji odżywczych wspierają zdrowie jego mózgu i jednocześnie wspierają jego prawidłowe zachowanie społeczne.
Wysokiej jakości karmę dla psów znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.