Zajęcia dla szczeniaków
© Hoda Bogdan / stock.adobe.com
Zamieszkał w Twoim domu szczeniak? Na początku najlepiej podejść do nowej sytuacji na spokojnie. Samo przejście do nowego środowiska jest bowiem dla małego czworonożnego przyjaciela bardzo ekscytujące. Na początku należy przede wszystkim zapewnić szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa. Jednak najpóźniej po kilku dniach zauważysz, że Twój mały współlokator ma motywację i zapał do działania. Wtedy automatycznie pojawia się następujące pytanie: Jak najlepiej zapewnić zajęcie szczeniakowi? Jedno jest pewne – z Twoim młodym pieskiem nie będziesz się nudzić!
Spis treści
Zajęcie dla szczeniaka na wycieczkach odkrywczych
Wybierz się ze swoim nowym przyjacielem na wycieczkę odkrywczą. Pokaż mu najbliższe otoczenie, zaczynając powoli (np. od ogrodu przed domem). Ważna jest następująca zasada: zawsze emanuj spokojem, aby Twój czworonożny przyjaciel nauczył się, że nieznany teren nie stanowi zagrożenia. Jednocześnie ćwicz szczeniaka, aby coraz pewniej załatwiał swoje potrzeby na zewnątrz. Nawet krótkie przejażdżki samochodem, pierwsza wizyta u weterynarza oraz odwiedziny u znajomych to małe przygody, które są ważne dla szczeniaka, ponieważ w fazie imprintingu uczy się wielu nowych rzeczy, dzięki czemu będzie mógł być spokojnym młodym psem.
Imprinting (wpajanie) i socjalizowanie
Okres od 8. do 16. tygodnia życia jest uważana za fazę wrażliwą, podczas której imprinting i socjalizacja odgrywają dużą rolę. Najpóźniej w tym czasie pozwól swojemu szczeniakowi zaprzyjaźnić się z kotem i spotkać innych przedstawicieli swojego gatunku w przedszkolu dla psów. Dobrze zsocjalizowane szczeniaki również w dojrzałym wieku będą zrelaksowane i nie dadzą się wyprowadzić z spokoju przez innych czworonożnych przyjaciół. Jeśli uczęszczasz na lekcje zabawy dla szczeniąt, możesz również zapytać o zajęcia szkoleniowe dla młodych psów, ponieważ Twój mały towarzysz musi się jeszcze wiele nauczyć. Zapewnianie szczeniakowi zajęcia w szkole dla psów to świetny sposób na połączenie zabawy i nauki.
Nauka? Bardzo chętnie!
Uczenie się jest ważne nie tylko w szkole dla psów. Naukę można na wiele sposobów zintegrować z codziennym życiem. Powtarzanie lekcji powoduje, że materiał zapada mu w pamięć. Zawsze ćwicz tylko kilka minut, a czasem nawet tylko jedno ćwiczenie, aby potem powrócić do poprzedniego zajęcia. Dzięki temu szczeniak zachowa koncentrację. Ważna jest następująca zasada: dużo chwalić, nigdy nie karać. Spraw, by nauka była przyjemna dla szczeniaka. Zawsze, gdy zrobi coś dobrze, nagradzaj go. Nie potrzeba do tego żadnych niezdrowych przekąsek. Wysokiej jakości sucha karma dla psów do 6. miesiąca życia, która jest optymalnie dostosowana do potrzeb młodych czworonogów, będzie idealna na początek. Torebkę z karmą najlepiej nosić ze sobą na co dzień, aby zawsze mieć pod ręką drobną nagrodę.
Porady dotyczące szkolenia i nagradzania
Ważna jest następująca zasada: Młode psy mają tylko krótki okres uwagi. Trenuj tylko przez kilka minut i zawsze zadbaj o to, by szczeniak miał na koniec poczucie, że odniósł sukces – co powinno zostać nagrodzone smakołykiem. Wystarczy użyć głównej karmy Twojego towarzysza jako smacznej nagrody. Karma sucha jest szczególnie wygodna na co dzień. Odważ dzienną porcję i pozwól mu wypracować sobie krokiety w ciągu dnia jako nagrody. Dzięki temu Twój pies nie tylko będzie miał dużo zabawy, ale też nie straci swojej szczupłej sylwetki. Dostosuj smakołyki do rozwoju swojego futrzanego towarzysza i wybierz karmę dostosowaną do potrzeb Twojego psa. Happy Dog oferuje odpowiednie krokiety dla każdego psa. Oferta jest bardzo bogata – od karmy dla juniorów, przez karmy dla seniorów, aż po mini krokiety czy smakowite wariacje dla czworonożnych przyjaciół z wrażliwością pokarmową.
Spacery? Na spokojnie!
Zapewnienie szczeniętom zajęcia – spacery nadają się do tego idealnie. Również w tym przypadku obowiązuje następująca zasada: zaczynamy od małych kroków! Dzięki prostej zasadzie możesz oszacować maksymalny czas spacerów z psem. Na każdy miesiąc życia można z nim wychodzić na około pięć minut dłużej. Oznacza to, że kiedy Twój szczeniak ma cztery miesiące, możesz spacerować z nim przez około 20 minut. Potem znów konieczna jest przerwa, by nie przeciążać szkieletu i mięśni. Pamiętaj o tym, być hamować swojego czworonożnego przyjaciela, jeśli zbyt żywiołowo się bawi. Dopiero w wieku od 12 do 18 miesięcy – w zależności od wielkości danej rasy –Twój towarzysz jest uważany za w pełni dorosłego. Unikaj wchodzenia po schodach z młodym psem i zapytaj weterynarza o zgodę przed rozpoczęciem psich sportów.
Zabawa i radość
Zabawy w poszukiwanie są również wspaniałym sposobem na zajęcie Twojego szczeniaka. Rozrzuć pojedyncze kawałki jedzenia wokół swoich czterech ścian lub w ogrodzie i po prostu pozwól swojemu ciekawskiemu pieskowi ich szukać! Powoli zwiększaj poziom trudności. Gdy Twój pies już trochę dorośnie, możesz też ukryć smakowite przysmaki pod małymi papierowymi kubeczkami. Nawet jeśli twój towarzysz stanie się bardziej doświadczony i inteligentny, to będzie nadal cieszyć się swoją nagrodą. Wskazówka: Od siódmego miesiąca można stosować karmę dla juniorów, która jest nie tylko optymalnie dostosowana do młodych psów, ale także zawiera nieco większe kuleczki.
Zabawki jako zajęcie dla szczeniąt
Wiele psów po osiągnięciu wieku szczenięcego traci chęć do zabawy, a zwłaszcza duże rasy. Ciesz się więc czasem szczenięcym, kiedy Twój towarzysz wykazuje szczególną radość z zabawy. Oprócz gier poszukiwawczych w grę wchodzą oczywiście również różne zabawki dla psów. Odbijająca się piłeczka świetnie motywuje wiele młodych psów do wesołych zabaw. Należy uważać, aby szczeniak w przypływie emocji nie przeciążył się i aby piłka nie została połknięta. Pluszowe zabawki dla psów, z dźwiękami lub bez, również zapewniają fantastyczną rozrywkę. Podaruj zatem swojemu towarzyszowi parę zabawek, które będzie mógł z dumą zaprezentować jako zdobycz. Zabawka dla psa wykonana ze skręconych bawełnianych sznurków jest dobra do zabaw w przeciąganie i gryzienie. Może to być również bardzo przyjemne dla Twojego czworonożnego przyjaciela, gdy zmienia uzębienie.
Inteligentne zabawki dla szczeniąt
Mały, ale jaki energiczny! Młode psy również uwielbiają sporty zachęcające do myślenia. Chociaż zakres uwagi małych łobuzów nie jest jeszcze bardzo duży, psy już w okresie szczenięcym są bardzo ciekawskie i lubią rozwiązywać zagadki. Należy jednak pamiętać, że szczeniak potrzebuje kilku godzin snu dziennie i odpowiednio dużej ilości przerw. W przeciwnym razie przeciążysz Twojego małego towarzysza, co z kolei zmniejszy efekt nauki. Zasadniczo zabawki na inteligencję są zalecane dla szczeniąt od 5 miesiąca życia.
Sposób działania zabawek zachęcających do myślenia jest zazwyczaj zawsze taki sam. Pies próbuje zdobyć smakołyki ukryte w zabawce. Pewny układ mechaniczny utrudnia mu wyszukiwanie. Na przykład pies musi przesuwać elementy lub dźwignię, aby dostać się do smakołyka. Jeśli uda mu się rozwiązać zadanie, doświadcza sukcesu i otrzymuje nagrodę w postaci smakołyku. Inteligentne zabawki są dostępne w różnych wersjach. Różnią się również poziomem trudności. Na początek dla Twojego szczeniaka wystarczą zabawki o niskim poziomie trudności. Wraz z wiekiem możesz sięgnąć po bardziej skomplikowane zabawki zachęcające do myślenia.
Zajęcia dla szczeniaków: Siła tkwi w spokoju
Zasadniczo młode psy dużo śpią. Spędzają nawet 20 godzin dziennie na drzemce i odpoczynku! Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż mają wiele nowych bodźców i doświadczeń, a relaks jest ważny. Może to brzmieć dziwnie, ale: powinno się nauczyć swojego młodego psa nie tylko podstawowego posłuszeństwa, ale także umiejętności odpoczywania. Oczywiście nie powinien się nudzić. Jeśli będziesz stale zajmować szczeniaka i go forsować, to później będziesz mieć bardzo wymagającego psa, który nie doceni przerw na odpoczynek. Spędzaj więc ze szczeniakiem też czasem popołudnie na kanapie.
Życzymy Ci wspaniałych chwil z nowym zwierzęcym współlokatorem!