Trener psów – jak nim zostać, jak go znaleźć?
© Robert Kneschke / stock.adobe.com
Czy szczeniak powinien od samego początku mieć opanowane podstawy dobrego wychowania? Jak poradzić sobie z pięcioletnim terierem, który warczy, gdy jego opiekun chce ściągnąć go z kanapy? Na te i inne pytania odpowie trener psów! Dla wielu miłośników psów to wymarzona praca. Wyjaśniamy, jak może wyglądać wykształcenie wtym kierunku i jak znaleźć profesjonalistę w swoim fachu.
Spis treści
Kto może nazywać się trenerem psów?
W polskim systemie prawnym funkcjonuje zawód treser psów, któremu przypisany został kod 516405. Zwyczajowo jednak często używa się określenia trener psów oraz instruktor szkolenia psów. Nie jest to jednak zawód regulowany, co oznacza, że nie istnieją żadne formalne wymagania dotyczące poziomu wykształcenia niezbędnego, aby go wykonywać. To samo dotyczy również psich psychologów.
Wykształcenie trenera psów
Teoretycznie, aby rozpocząć działalność jako trener psów wystarczy posiadać jedynie certyfikat ukończenia określonych kursów. W praktyce jednak na rynku pracy poszukiwani i cenieni są absolwenci szkół wyższych na kierunkach, takich jak psychologia, psychologia zwierząt, pedagogika, weterynaria czy zootechnika, którzy dodatkowo ukończyli specjalistyczne kursy i szkolenia zakończone egzaminem i wydaniem zaświadczenia MEN.
Wybierając szkołę dla psów, warto sprawdzić wykształcenie pracujących w niej trenerów psów. Sceptycyzm zalecany jest w przypadku, gdy ukończyli oni jedynie weekendowe kursy.
Zadania trenera psów
Głównym zadaniem trenera psów jest usprawnienie komunikacji człowieka ze zwierzęciem. Mając pod opieką grupę szczeniąt nie pozwala on im na przykład bezmyślnie się ze sobą siłować, ale ostrożnie poprowadzi zarówno opiekunów jak i ich podopiecznych, wskazując im właściwą drogę.
Spotkania odbywają się zawsze w sposób kontrolowany. Na kursie, w którym uczestniczą młode pieski instruktor bacznie obserwuje zachowanie ludzko-psich duetów i koryguje je w razie potrzeby. Jest otwarty na wszelkie pytania dotyczące wychowania czworonogów. W repertuarze szkoleń znajdują się intensywne kursy przywoływania, chodzenia na smyczy czy stosowania sygnałów przerywających.
Trenerzy psów wspierają opiekunów i ich podopiecznych w przygotowaniach do testów behawioralnych, co może być czasami wymagane w przypadku psów ras uznawanych za niebezpieczne czy kandydatów do pracy na przykład w policji.
Oprócz szkoleń grupowych, trenerzy psów mają w swojej ofercie szkolenia indywidualne, które sprawdzają się zwłaszcza w rozwiązywaniu problemów behawioralnych u dorosłych psów.
Spacery socjalizacyjne i sport
Niektórzy trenerzy oferują także spacery socjalizacyjne – w towarzystwie innych duetów człowiek-pies, podczas których wykonywane są nieskomplikowane ćwiczenia, mające na celu oswajanie czworonogów z otoczeniem i ze sobą nawzajem.
Umożliwiają również spróbowanie swoich sił w psich sportach, takich jak mantrailing, nauka sztuczek, obedience czy agility.
Z wiedzy i doświadczenia trenerów psów korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również schroniska dla zwierząt czy opiekunowie psów pracujących.
Jak rozpoznać dobrego trenera psów?
Dla początkujących opiekunów szczególnie ważne jest znalezienie profesjonalnego instruktora, przy którym zarówno oni, jak i ich podopieczni będą czuli się komfortowo. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze psiego trenera:
Wykształcenie: Solidne podstawy
Warto zwrócić uwagę na to, czy trener może pochwalić się zaświadczeniem wystawionym wg wzoru MEN oraz na to, czy dany instruktor szkolenia psów widnieje w wykazie Związku Kynologicznego w Polsce.
Doszkalanie: Zawsze na bieżąco
Trenerzy psów powinni nieustannie się doszkalać. Tylko w ten sposób będą mogli być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie szkolenia psów – regularnie publikowane są bowiem nowe wyniki przeprowadzanych badań behawioralnych. Poszerzają w ten sposób swoje horyzonty, z niewątpliwą korzyścią dla swoich klientów.
Niepożądane zachowania łowieckie, wychowanie psa rodzinnego, zachowania agresywne, psy z zagranicznej pseudohodowli, nosework – to tylko niektóre z tematów, w zakresie których powinien doszkalać się profesjonalny trener psów w każdym roku swojej pracy.
Poznaj nas: Sesja próbna
Wkrótce wprowadzi się do Ciebie szczeniak i szukasz odpowiedniej szkoły dla psów? Rzetelny psi trener przeprowadzi z Tobą niezobowiązującą rozmowę lub pozwoli Ci poobserwować istniejącą już grupę szczeniąt, będących pod jego opieką. Dzięki temu ocenisz, czy reprezentowany przez niego styl szkolenia odpowiada Tobie i Twojemu pupilowi.
Pozytywne wzmocnienie
Dobrzy psi trenerzy opierają swoją pracę na pozytywnym wzmocnieniu, aby utrzymać motywację psa do wykonywania poleceń. Krzyczenie, rzucanie na grzbiet i podobne przejawy dominacji są absolutnie wykluczone. Wielu trenerów psów pracuje z przysmakami, ponieważ taka forma nagrody jest szybka i skuteczna.
Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu pies nauczy się Ci ufać i będzie czerpał przyjemność ze wspólnego treningu. Szkołę o wątpliwej reputacji rozpoznasz po brutalnych metodach szkolenia czy głoszonych teoriach dotyczących konieczności podporządkowania sobie psa i jego uległości.
Rozpoznawanie granic i dokładna obserwacja
Psi trener nie musi znać rozwiązania na każdy problem od razu. Czasami trzeba zadać sobie wiele pytań i nie spieszyć się z odpowiedzią. Ale również wówczas nie ma gwarancji, że Twój pies stanie się nagle najpilniejszym uczniem z całej szkoły.
W momencie pojawienia się problemu, rzetelny instruktor będzie szukał niestandardowych rozwiązań. Jeśli Twój pupil jest nadmiernie szczekliwy, będzie on zainteresowany informacją, jak często pies zostaje sam w domu i jak reagujesz na jego szczekanie? Rozpoznanie źródła problemu i rozwiązanie go w tym miejscu jest zazwyczaj dużo bardziej czasochłonne niż próby zareagowania na samo zachowanie, ale tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie długotrwałej zmiany.
Pokazuje on zawsze ścieżkę, którą można podążać, aby skierować relację między człowiekiem a zwierzęciem na właściwe tory. Należy również zdawać sobie sprawę, że w danej ludzko-zwierzęcej konstelacji wyeliminowanie pewnych trudności może nie być możliwe i jedynym rozwiązaniem jest znalezienie czworonogowi nowego domu – na przykład, gdy nie jesteś w stanie wygospodarować odpowiedniej ilości czasu na jego wychowanie.
Rekomendacje
Opinie innych opiekunów psów są bardzo ważne podczas poszukiwania psiego trenera, pod warunkiem oczywiście, że macie takie same oczekiwania.
Poszukaj opinii w Internecie, krytycznie podchodząc również do tych w tonie negatywnym – jeśli dany trener wskazuje błędy wychowawcze jako możliwą przyczynę problemów behawioralnych, szybko staje się niepopularny wśród opiekunów, co nie musi oznaczać, że jest niekompetentny.
Chcesz zostać trenerem psów? Na co musisz zwrócić uwagę?
Kochasz psy i chcesz ze swojej pasji uczynić sposób na życie? Jest to ważny, ale nie jedyny warunek konieczny, aby zostać psim trenerem. Musisz bowiem wykazać się doskonałymi umiejętnościami komunikacyjnymi nie tylko w stosunku do czworonogów, ale również ich opiekunów.
Jeśli będziesz traktować ich protekcjonalnie lub wykazywać się brakiem zrozumienia, szybko znajdą sobie dla Ciebie zastępstwo.
Wskazówki i wymagania dotyczące pracy jako trener psów
- Jeśli chcesz zostać trenerem psów, musisz mieć dobry kontakt z ludźmi. Oprócz umiejętności radzenia sobie z psami w zdecydowany i jednocześnie pełen wyczucia i uczucia sposób, jest to warunek konieczny do wykonywania tego zawodu.
- Bez fachowej wiedzy ani rusz! Nawet jeśli Twoje własne psy są dobrze wychowane i udało Cię się oduczyć jamnika teściowej gryzienia kapci, żeby zostać psim trenerem, musisz zdobyć specjalistyczną wiedzę. Informacje na temat zachowania psów i zasad ich funkcjonowania oraz porozumiewania się pomogą Ci lepiej je zrozumieć. Tylko wówczas będziesz w stanie podejść do każdego psa indywidualnie i zaproponować rozwiązanie skrojone na miarę. Należy pamiętać także o kursach doszkalających, które są punktem obowiązkowym w zawodzie trenera.
- Możesz prowadzić działalność na własną rękę lub postarać się o zatrudnienie w szkole dla psów czy schronisku dla zwierząt.
- Jeśli zdecydujesz się na niezależność, pamiętaj o wszystkich aspektach biurokratycznych, które będą Cię dotyczyć – dbanie o stronę internetową, komunikacja z urzędami, zeznania podatkowe i organizacja spotkań są czasochłonne.