Szkolenie szczeniąt

Szczeniak szkolony na plaży

Pełne miłości i konsekwencji szkolenie poprawia współżycie psa z człowiekiem.

Im wcześniej, tym lepiej? W przypadku szkolenia szczeniąt rzeczywiście tak jest. Małe psy są niezwykle ciekawskie, mają chłonny i otwarty na świat umysł, co można wykorzystać, aby przez zabawę – ale konsekwentnie – nauczyć psy tego, czego będziemy od nich oczekiwać w przyszłości.

Zasady dotyczące szkolenia szczeniąt

Pełne miłości i konsekwentne szkolenie jest podstawą spokojnej i bezstresowej koegzystencji psa i człowieka. Jeśli psy od początku zrozumieją i zaakceptują swoją pozycję w rodzinie i poznają granice, których nie wolno im przekraczać, będzie to miało pozytywny wpływ na harmonię panującą w domu i zdrowy rozwój psa.

Psy to zwierzęta stadne, więc dla swojego dobrego samopoczucia potrzebują jasnych struktur i zasad w ramach grupy, której są częścią. Pobłażające lub niepewne zachowanie opiekuna wprawia młode psy w zakłopotanie i może prowadzić do rozwinięcia się u nich niepożądanych, czy nawet niebezpiecznych zachowań, a dorosłego psa bardzo trudno będzie oduczyć schematów zachowań wyuczonych w młodym wieku.

Czego musi nauczyć się szczeniak?

Nie ma wątpliwości, że rozbrykany szczeniak może wywrócić życie rodzinne do góry nogami i spowodować niemałe zamieszanie w domu. Dlatego, tym bardziej ważne jest, aby od samego początku dać małemu rozrabiace do zrozumienia, co mu wolno, a czego nie.

Twój nowy, lekko niezdarny współlokator o wiernym spojrzeniu będzie Ci oczywiście utrudniał zachowanie konsekwencji. Kto może się bowiem oprzeć słodkiemu szczeniaczkowi, który błagalnym wzrokiem prosi o kawałeczek kiełbasy ze stołu czy wskakuje za Tobą do łóżka? Ale jak pies ma zrozumieć, że nagle nie wolno mu już korzystać z tych przywilejów?

Wychowując szczeniaka należy więc od początku jasno określić swoje wyobrażenia na temat wspólnego życia z psem. Jakie zachowania są dla Ciebie ważne i jakich na pewno nie będziesz tolerować?

Jeśli będziesz się ich konsekwentnie trzymać, pies szybko zrozumie, gdzie jest jego miejsce i nie będzie sprawiał problemów jako dorosły pies.

Jasne polecenia i jednoznaczne sygnały w szkoleniu szczeniąt

Jasne polecenia, spokojny, ale zdecydowany ton głosu i jednoznaczna mowa ciała dają psu poczucie bezpieczeństwa.

Psy są mistrzami w odczytywaniu wyrazu twarzy i szybciej reagują na proste ruchy rąk niż skomplikowane zdania. Zastanów się dobrze, jakie nazwy chcesz nadać komendom, takim jak „siad”, „chodź”, „do nogi”, i jakim gestem będziesz je sygnalizować. Powtarzaj te proste polecenia, używając zawsze tych samych słów kluczowych i gestów.

Aby uniknąć nieporozumień, lepiej zrezygnować z długich zdań, typu „Bello, musisz teraz grzecznie poczekać przed sklepem, ponieważ muszę zrobić zakupy”. Do nauki podstawowego posłuszeństwa niezbędne są krótkie, jednoznaczne instrukcje, wydawane zawsze w towarzystwie tych samych gestów czy mowy ciała.

Pochwały i smakołyki w szkoleniu szczeniąt

Jak sprawić, by szczeniak czerpał przyjemność z nauki? Pochwały i smakołyki odgrywają dużą rolę w motywowaniu młodych psów. Pod tym względem nie różnią się one zbytnio od większości ludzi. Wybierają drogę, która obiecuje im największy sukces. Nagany i kary z kolei działają demotywująco i utrudniają skuteczne wychowanie.

Aby psy nauczyły się, które zachowania są właściwe i za które mogą dostać upragnioną nagrodę, musi ona nastąpić bezpośrednio po dobrze wykonanym zadaniu.

Dla psów istnieje tylko czas teraźniejszy, w związku z czym reakcja ich opiekuna odnosi się zawsze do aktualnej sytuacji. To samo dotyczy reprymend – przyniosą one zamierzony skutek tylko, gdy zostaną udzielone natychmiast. Jeśli szczeniak, który jeszcze nie do końca opanował naukę czystości, załatwi swoje potrzeby fizjologiczne przed kanapą, a Ty zauważysz to dopiero wieczorem, karanie psa za to nie będzie miało najmniejszego sensu.

Nagradzać możesz swojego małego podopiecznego smakołykami (ale uwaga – nie za wiele!), miłymi słowami, delikatnym głaskaniem, chwalącymi gestami lub upragnioną zabawką.

Jako nagrodę psy postrzegają również krótkie spuszczenie ze smyczy, możliwość pobawienia się z innymi psami czy wspólną grę w piłkę.

Szczeniak border collie siedzący na trawie © melounix / stock.adobe.com
Pochwały są szczególnie ważne: Kiedy Twój szczeniak wykona dobrze Twoje polecenie, nagródź go przysmakiem.

Właściwy czas na szkolenie szczeniąt

Ogólnie rzecz biorąc, w szkoleniu szczeniąt decydujący jest odpowiedni moment. Aby trening posłuszeństwa przyniósł pozytywne efekty, piesek powinien być gotowy na stawiane przed nimi zadania.

Właściwym momentem na pewno nie będzie ten, kiedy akurat szaleje w ogrodzie, rozpracowuje nową zabawkę albo po prostu jest zmęczony lub głodny.

Szczenięta są co prawda bardzo chętne do nauki, ale zazwyczaj nie potrafią skoncentrować się za długo na jednej rzeczy. Ćwiczenia, które wymagają od psa długotrwałego skupienia, z pewnością nie będą odpowiednie na początek.

Lepszym pomysłem będzie włączenie szkolenia do codziennego życia i jak najwcześniejsze przyzwyczajenie psa do określonych zasad i rytuałów. Spróbuj wychowywać swojego podopiecznego niejako „przy okazji”: Upewnij się, że posłusznie czeka, aż przygotujesz mu jedzenie, nie ulegaj jego błagalnemu spojrzeniu i chwal go zawsze, gdy zachowa spokój, słysząc dzwonek do drzwi. Daj mu smakołyk, gdy grzecznie będzie czekał na Ciebie pod drzwiami łazienki.

Najważniejsze podstawy szkolenia szczeniąt

Do najważniejszych ćwiczeń w szkoleniu szczeniąt należy nie tylko prawidłowe wykonywanie poleceń. Młode szczeniaki muszą najpierw przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Muszą zbudować zaufanie do swojego nowego opiekuna, zrozumieć zasady panujące w domu i nauczyć się, jak wchodzić w interakcje z obcymi ludźmi i zwierzętami.

Zaleca się, aby po przygarnięciu szczenięcia, wziąć sobie kilka dni urlopu i spędzić je wspólnie. Staraj się jak najczęściej wołać psa po imieniu, głaskać go, bawić się z nim i dawaj mu smakołyki z ręki. W ten sposób zbudujesz zaufanie i sprawisz, że będzie czuł się z Tobą komfortowo – to najważniejszy fundament dla wszystkich innych celów treningowych.

Szkolenie corgi © Happy monkey / stock.adobe.com
Szkolenie szczeniaka najlepiej włączyć do życia codziennego.

Nauka czystości

Już w pierwszych dniach w domu można zacząć naukę czystości. Zachowywanie czystości jest z pewnością jednym z najważniejszych warunków spokojnego życia z Twoim czworonożnym podopiecznym. Wyprowadzaj szczeniaka na spacer co dwie, trzy godziny i chwal go za każdym razem, gdy załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz.

Jak najwcześniej wprowadź stałe pory spacerów, np. po przebudzeniu, przed południem lub po południu i przed pójściem spać. Ważne jest, aby uważnie obserwować szczeniaka – jeśli nerwowo węszy po mieszkaniu, może to oznaczać, że musi iść „za potrzebą”.

Nie krzycz na niego, jeżeli na początku coś pójdzie nie tak. Chwal go za każdym razem, gdy uda mu się załatwić swoje sprawy na zewnątrz. Pies nie nauczy się zachowywania czystości z dnia na dzień – jest to proces, który wymaga dużo cierpliwości.

Szkolenie szczeniaka oznacza również stawianie granic

Szczenięta lubią poznawać świat za pomocą pyska. Nie wiedzą jeszcze, że domowe meble są cenne i że ludzie są bardziej wrażliwi na gryzienie niż ich rodzeństwo z miotu.

Dlatego szkoląc psa w młodym wieku, pokazuj mu konsekwentnie granice, których nie wolno mu przekraczać. Karcąc go za złe i nagradzając za pożądane zachowanie, nauczysz go co mu wolno, a czego nie.

Najlepszym sposobem na oduczenie szczeniaka nadmiernego warczenia, szczekania czy żebrania przy stole jest jego ignorowanie. Kiedy pies zachowuje się w ten sposób, jego celem jest przede wszystkim zwrócenie na siebie Twojej uwagi. Jeśli go nie osiągnie, szybko zorientuje się, że takie zachowanie do niczego nie prowadzi.

Szczeniak maltańczyka na kocu © icarmen13 / stock.adobe.com
Nawet jeśli spojrzenie Twojego malucha topi Twoje serce, nie uginaj się i konsekwentnie trwaj przy swoich zasadach.

Chodzenie na smyczy

Nauka chodzenia na smyczy również należy do podstaw szkolenia. Dorosłe psy, które ciągną na smyczy, mogą stać się prawdziwym problemem. W końcu dorosły pies waży dużo więcej niż szczeniak i trudno będzie go opanować. Dlatego chodzenie na luźnej smyczy powinno być od samego początku pozycją obowiązkową w programie szkoleniowym.

Pokaż swojemu małemu podopiecznemu, że to Ty trzymasz smycz, a nie odwrotnie i że to Ty wyznaczasz kierunek spaceru.

Aby pies zwracał na Ciebie uwagę podczas spaceru i dostosowywał się do Twojego tempa, należy od najmłodszych lat dbać o to, by smycz zawsze była luźna. Jak tylko poczujesz, że szczeniak ciągnie, zatrzymaj się. Kontynuuj spacer dopiero, gdy rozluźni napięcie.

Kolejny krok: Kontrola impulsów

Nieco bardziej zaawansowanym ćwiczeniem w tym zakresie będzie umieszczenie smakołyku lub ulubionej zabawki psa w pewnej odległości od niego, na przykład na rozległej łące. Twój szczeniak będzie prawdopodobnie chciał ruszyć prosto po nią.

Twoim zadaniem jest w takiej sytuacji przytrzymanie go lub jeszcze większe oddalenie się od przedmiotu pożądania. Dopiero, gdy pies się zreflektuje i będzie podążał w Twoim tempie, możesz ruszyć dalej. Nagrodę daj mu wtedy, gdy nauczy się panować nad swoim zachowaniem.

Przywołanie i zostawanie

Kolejnym ważnym elementem szkolenia szczeniąt jest nauka przywołania. Zaoszczędzisz sobie wiele stresu i nerwów, jeśli odpowiednio wcześnie nauczysz psa przychodzić na zawołanie.

Kiedy zauważysz, że Twój szczeniak zmierza w Twoim kierunku, wydaj odpowiednią komendę (np. „chodź”, „do mnie”, czy zagwiżdż gwizdkiem). Jeśli pies do Ciebie przyjdzie, nagródź go. W ten sposób nauczy się, że warto przychodzić na zawołanie.

Podobnie jest z nauką zostawania. Twój podopieczny musi nauczyć się, że nie wolno mu wyskakiwać z samochodu, gdy tylko otworzysz bagażnik, albo że nie wolno mu wybiegać z domu, gdy tylko otworzysz drzwi wejściowe. Nie nagradzaj takiego zachowania, przymykając na nie oko.

Zamknij drzwi jak tylko zauważysz, że Twój szczeniak próbuje się wydostać. Nagródź go dopiero, gdy cierpliwie poczeka i wówczas otwórz drzwi.

Powtarzaj to tak często, aż pies będzie siedział lub stał przy otwartych drzwiach, czekając na Twoją komendę. Nagródź go, pozwalając mu w końcu wyjść.

Zostawanie samemu

Między 12 a 18 tygodniem życia możesz zacząć powoli przyzwyczajać psiaka do zostawania samemu. Oczywiście pamiętając, że nawet dorosłego psa nie należy zostawiać na zbyt długo samego. Niemniej, zdarzają się sytuacje, w których pies nie jest mile widziany. Dlatego Twój szczeniak powinien możliwie najwcześniej nauczyć się, że nie może być zawsze i wszędzie z Tobą.

Najlepiej będzie to działało, gdy ćwiczenia z zostawania samemu włączysz do życia codziennego. Na początku wychodź z pokoju na kilka minut bez pożegnania, a kiedy wrócisz, udawaj, że nic się nie stało.

Stopniowo możesz wydłużać czas, aż pies nauczy się, że ma zostać sam na dłużej. Dopiero gdy zyskasz pewność, że podczas Twojej nieobecności zachowuje spokój, możesz wyjść z domu.

Natomiast jeśli maluch jest bardzo z Tobą związany i zaczyna szczekać lub skomleć jak tylko opuścisz dom, spróbuj urozmaicić ćwiczenia. Możesz na przykład wrócić do pokoju dopiero, gdy pies się uspokoi. Jeżeli nie chcesz zostawiać go samego w takim stanie, przynajmniej zignoruj go, ponownie wchodząc do pokoju. Dopiero jak się uspokoi, daj mu smakołyk.

Rytuały pielęgnacyjne

Utrzymanie psa w odpowiednich dla niego warunkach oznacza również zapewnienie mu właściwej pielęgnacji. Dlatego regularnie szczotkuj jego sierść, sprawdzaj i czyść łapy, uszy i zęby oraz przycinaj pazury. Od samego początku przyzwyczaj swojego czworonożnego współlokatora do spokojnego poddawania się tym zabiegom.

Siedząc wieczorem ze swoim psem na kanapie, podrap go po brzuchu i dotknij jego uszu. Przytrzymaj jego łapę przez kilka minut albo otwórz mu pysk ręką. Z czasem zauważysz, że Twój pies jest przy tym coraz bardziej zrelaksowany i zaczyna czerpać przyjemność z takiej „pielęgnacji”.

Sen

Podczas wielu wykonywanych ze szczenięciem ćwiczeń często zapomina się o najważniejszym – spaniu. Upewnij się, że dajesz swojemu maluchowi wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Potrzebuje on go bowiem na przetworzenie wszystkich nowych przeżyć, które towarzyszą mu każdego dnia. Pozwól mu się zdrzemnąć, kiedy po spacerze wycofuje się do swojego legowiska i nie przeciążaj go zbyt wieloma czy zbyt długimi treningami. Nie musisz zapewniać mu zajęcia 24 godziny na dobę – w końcu w przypadku dorosłego psa też nie będzie to wykonalne.

Socjalizacja: Zapoznanie szczeniaka z otoczeniem

Im więcej szczeniak pozna i przeżyje w pierwszych miesiącach życia, tym spokojniejszy będzie w dorosłym życiu. Prawidłowa socjalizacja szczeniaka jest więc bardzo ważna.

W codziennym życiu istnieje wiele nieznanych młodemu psu dźwięków – głośny odkurzacz, pralka czy telewizor, bawiące się dzieci, szybkie rowery, głośne motocykle, ludzie w okularach przeciwsłonecznych, osoby na wózkach inwalidzkich czy płaczące niemowlęta, hałaśliwy ruch uliczny czy dziwne schody ruchome. Dla szczeniąt, większość z tych wrażeń jest nowa i mają one jeszcze dużo do odkrycia.

Staraj się każdego dnia pokazać maluchowi coś nowego: Możesz wykorzystać codzienne spacery, aby zapoznać go z nowymi miejscami, dźwiękami, ludźmi czy zwierzętami. Ale pamiętaj, aby nie zafundować mu za dużo wrażeń naraz. Na początek wystarczy kilka minut w nieznanym otoczeniu.

Niezbędne podstawowe wyposażenie dla Twojego podopiecznego znajdziesz w naszym sklepie dla szczeniąt.

Najczęściej polecane