Mój pies dyszy w nocy — co robić?
Sapanie czy dyszenie to tak samo typowe zachowanie psa, jak na przykład machanie ogonem i najczęściej nie stanowi powodu do zmartwień. Jednak co wówczas, kiedy pies sapie ciągle, a zwłaszcza mocno nocą, i nie daje mu to spokoju? Z tego artykułu dowiesz się, co może powodować nocne dyszenie oraz, co zrobić, by pomóc pupilowi odzyskać spokój.
Spis treści
Dlaczego pies dyszy?
Każdy pies dyszy — jeden mniej, drugi bardziej. Dyszenie pomaga psom w obniżeniu temperatury ciała. Psy mają bowiem gruczoły potowe wyłącznie na poduszkach łap. Psa więc poty dosłownie oblać nie mogą, niemniej jednak jego organizm po intensywnym wysiłku fizycznym lub podczas upału także potrzebuje on ochłodzenia. Gdy ludzie regulują temperaturę ciała poprzez pocenie się, psy zaczynają dyszeć.
Wyciągnięty na zewnątrz język i wzmożona częstotliwość oddychania powoduje, że ślina psa odparowuje. Poprzez to odparowywanie właśnie organizm psa jest ochładzany. Produkcja śliny u psów jest znacznie większa niż u człowieka, dlatego też metoda ta jest u nich bardzo wydajna. Co jednak robić, gdy pies dyszy nie tylko w letnie upały czy po wysiłku fizycznym, ale też nocami, kiedy powinien zażywać odpoczynku, a tempo oddechu powinno się zwalniać?
Dyszenie nocą — powód do niepokoju?
Podobnie jak ludzie, psy potrzebują nocą odpoczynku i snu. Puls i ciśnienie obniżają się, a tempo oddychania spowalnia do 10—40 oddechów na minutę. Jeśli latem nawet nocą temperatura pozostaje bardzo wysoka lub, jeśli pies podczas wieczornego spaceru zmęczył się dość bardzo, naturalne jest, że będzie dyszał — niezależnie od godziny.
W tej kwestii znaczenie ma także budowa ciała i kształt głowy psa: U ras z krótkimi kufami, na przykład pekińczyka lub mopsa, efektywność dyszenia jest mniejsza ze względu na krótszy układ oddechowy. By zapewnić swojemu organizmowi należyte ochłodzenie, psy takie muszą dyszeć znacznie więcej. Także duże psy dyszą więcej niż rasy średnie, ponieważ ochłodzenie ich organizmów trwa dłużej.
Jeśli jednak pies dyszy nocą bez wyraźnej przyczyny przez dłuższy odcinek czasu, może być to sygnał tego, że psu nie wiedzie się w danym momencie za dobrze. Twoja uwaga i interwencja mogą okazać się w takim przypadku konieczne.
Przyczyny dyszenia w nocy
Jak to często bywa, przyczyn dyszenia psa w nocy jest wiele i są różnorodne. Do najczęstszych z nich należą:
- Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu: Nie tylko latem, a także zimą, kiedy rozkręcasz maksymalnie kaloryfery, bo na zewnątrz ziąb, temperatura w pomieszczeniu może być dla psa za wysoka. Jeśli pies jest wrażliwy na gorąc lub jego legowisko znajduje się bezpośrednio przy kaloryferze lub kominku, wysoka temperatura nie będzie mu sprzyjała. Tak samo jest w upalne letnie noce.
- Wzmożona aktywność fizyczna tuż przed pójściem spać: Często w ciągu dnia brakuje czasu na zagwarantowanie psu odpowiedniej ilości wysiłku. Po pracy jeszcze szybka przebieżka przez las, pogonie za patykiem w parku późnym wieczorem, przejażdżka rowerem z psem biegnącym obok — niektóre psy są wieczorem naprawdę intensywnie angażowane fizycznie. W zależności od budowy ciała i kondycji potrzebują one później nieco czasu, by doprowadzić organizm do normalnej temperatury, wobec czego dyszą do późnych godzin wieczornych, leżąc już wygodnie w legowisku.
- Stres, strach, nerwowość: Podobnie jak ludzie, psy reagują na stres lub strach przyspieszonym pulsem i szybszym oddychaniem. Dyszenie także może być oznaką, że pies się boi lub czymś denerwuje. Niespodziewane odgłosy, na przykład fajerwerków, wywołują u wielu wrażliwych psów panikę, przez co zaczynają głośno sapać. Także określone sytuacje mające miejsce w ciągu dnia mogą tak przeciążyć psa, że nie uspokoi się nawet nocą. Niektóre psy stają się niespokojne z kolei wówczas, gdy w pomieszczeniu, w którym śpią, jest zupełnie ciemno lub, kiedy są w tym pomieszczeniu zupełnie same. By dowiedzieć się, co sprawia, że Twój pies jest nerwowy, musisz obserwować go przez jakiś czas naprawdę uważnie. W którą noc pies dyszał? Coś szczególnego wydarzyło się wtedy w ciągu dnia? Czy rutyna dnia została w jakiś sposób zaburzona? W nocy dały się słyszeć jakieś nietypowe odgłosy? Okno było tej nocy wyjątkowo otwarte, choć zwykle jest zamknięte?
- Zbyt późne lub nieprawidłowe posiłki: Jeśli co wieczór podajesz swojemu psu posiłek na krótko przed pójściem spać, niewykluczone, że to z tego właśnie powodu występuje u niego nocą sapanie. Zwłaszcza surowe czerwone mięso powoduje podniesienie się temperatury ciała. Także uwarunkowane chorobami dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz zaburzony metabolizm mogą prowadzić do tego, że pies nie jest w stanie trawić posiłków przyjmowanych późno, czego efektem jest właśnie dyszenie. Zaleca się więc karmienie psa w ciągu dnia (w zależności od zapotrzebowania psa do dwóch razy dziennie), a z posiłku wieczornego całkowitą rezygnację.
- Choroby i bóle: Powodem dyszenia psa w nocy może być również choroba lub dolegliwości bólowe. Czasami ból pojawia się dopiero w nocy, kiedy pies kładzie się bez ruchu i nie rozpraszają go żadne zajęcia. Jeśli Twój pies dyszy w nocy, mimo że wykluczono u niego wszystkie z powyższych powodów, najlepiej udaj się z nim do weterynarza. Często właśnie dyszenie u psa stanowi objaw silnych dolegliwości, na przykład bólu narządów wewnętrznych, stawów lub skaleczeń zewnętrznych. Możliwymi przyczynami dyszenia są także problemy z sercem lub płucami oraz niedoczynność tarczycy.
Pierwsza pomoc w przypadku nocnego dyszenia
Jeśli dyszenie psa spowodowane jest na przykład upałem, wysiłkiem lub zbyt późną porą posiłku, nie jest zadaniem trudnym całkowite wyeliminowanie problemu. Także stresu, będącego częstą przyczyną nocnego sapania, można się z odrobiną wyczucia i garścią cierpliwości pozbyć. W zależności od ustalonej przyczyny możesz podjąć następujące środki, dzięki którym znacząco zredukujesz lub zupełnie pozbędziesz się nocnego dyszenia u psa:
- Chłodząca podkładka w upalne noce: W upalne miesiące powinieneś zadbać o ochłodę dla pupila. Ogrzewające koce i poduszki powinny z legowiska psa zostać w tym czasie raczej usunięte, najlepiej pokaż psu miejsce do spania na zimnej posadzce. Jeśli podłoga nie jest wystarczająco chłodna lub pies nie jest takim miejscem do spania zachwycony, pomoże specjalna mata chłodząca dla psa.
- Aktywności fizyczne raczej w ciągu dnia niż wieczorem: Oczywiście są także takie psy, które biegałyby najchętniej przez calutki dzień. Niemniej jednak przypilnuj zawsze, by pies miał dostatecznie dużo czasu, by schłodzić swój organizm po wytężonym wysiłku. Zadbaj o to, by pies mógł wyżyć się fizycznie przede wszystkim rano, a potem w ciągu dnia tak, by wieczorem zadowolił się zwykłym spacerkiem wokół bloku.
- Zmiana miejsca posłania w przypadku strachu lub stresu: Jeśli Twój pies stresuje się, kiedy Cię nie widzi lub zza okna dochodzą nieznane mu dźwięki, możesz spróbować zmienić miejsce posłania psa. Jeśli nie pozwalasz psu spać w łóżku, być może uda się wygospodarować dla niego przytulny kącik tuż obok? Śpiąc z Tobą w jednym pomieszczeniu, słysząc Twój spokojny oddech, być może sam stanie się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Jeśli z zewnątrz dobiegają niepokojące psa odgłosy, lepiej zamknij okno. Czasami pozostawienie delikatnego oświetlenia uspokoi psa.
- Rezygnacja z wieczornych posiłków: Późne pory przyjmowania posiłków przez psa mogą obciążać jego przewód pokarmowy i prowadzić do nocnego sapania. Postaraj się karmić psa w ciągu dnia. Jeśli podajesz psu dwa posiłki w ciągu dnia, wyposażone we wszystkie ważne dla psa składniki odżywcze, z powodzeniem możesz zrezygnować z dokarmiania go wieczorami. Zdrowe, odpowiednio dostosowane pożywienie dla psa oraz regularne pory posiłków mają decydujące znaczenie dla zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia zwierzęcia.
Kiedy z dyszącym psem iść do weterynarza
Jeśli nie udało Ci się stwierdzić przyczyny dyszenia psa, jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza. Zleci on konieczne badania, które pomogą w ustaleniu przyczyny, którą może okazać się nawet poważna choroba! Nie zwlekaj — im wcześniej weterynarz zdiagnozuje chorobę, tym szybciej będzie można jej przeciwdziałać i zwalczyć.
Życzymy Tobie i Twojemu pupilowi wszystkiego dobrego, a zwłaszcza spokojnych nocy!