Lonżowanie psa
© Christian Müller / stock.adobe.com
Konie biegające na lonży nie wzbudzają zdziwienia – ale psy? Dowiedz się, dlaczego lonżowanie psa może być świetną formą treningu.
Spis treści
Na czym polega lonżowanie psa?
Opiekun psa stoi w środku koła, podczas gdy jego podopieczny porusza się wokół niego na długiej linie zwanej lonżą. Lonżowanie jako metoda treningu od dawna doskonale sprawdza się w przypadku koni, ale coraz więcej miłośników czworonogów zaczyna dostrzegać korzyści płynące z lonżowania psa i staje się ono coraz bardziej popularnym psim sportem. Nic dziwnego: Oprócz poruszania się po okręgu trening na lonży oferuje wiele możliwości wspólnej nauki i zabawy, a poziom trudności ćwiczeń można z łatwością dopasować do danego duetu człowiek-pies.
Lonżowanie psa – pierwsze kroki
Chcesz zacząć swoją przygodę z lonżowaniem psa? Nic prostszego! Przeprowadzimy Cię przez pierwsze kroki w tym sporcie:
Lonża i okrąg
Zanim zaczniesz, wyznacz odpowiedni okrąg. Możesz użyć do tego grubych wstążek lub stożków ustawionych w odpowiedniej odległości od siebie. Pies musi wyraźnie widzieć, jak przebiega koło. Jego wielkość zależy od wielkości psa, ale najbardziej odpowiedni promień dla większości czworonogów wynosi zazwyczaj pięć metrów. W przypadku mniejszych ras takich jak chihuahua może być o metr mniejszy. Planuj rozsądnie, tak aby psu nie zakręciło się w głowie. Następnie dobierz smycz dostosowaną długością do okręgu.
Ustalanie zasad
Przed treningiem zastanów się, czego będziesz wymagać od psa – jeśli na przykład chcesz, aby poruszał się jedynie po okręgu i nie wchodził do środka koła, musisz mu to jasno zakomunikować na samym początku i nagrodzić go, gdy będzie poruszał się w ustalony sposób.
Wspólne poruszanie się po okręgu
W pierwszych krokach pies uczy się biegać na smyczy na zewnątrz wyznaczonego koła. Wzmacniaj pozytywnie wówczas każdy jego prawidłowy krok nagrodą słowną lub klikerem. W trakcie ćwiczeń nagradzaj go także przysmakami. Gdy pies zrozumie, że powinien poruszać się po okręgu, zwiększ dzielącą was odległość. Jeśli nie chcesz, aby wchodził do środka koła, konsekwentnie prowadź go w kierunku zewnętrznej krawędzi, jak tylko zauważysz, że zaczyna iść w Twoją stronę. Jeśli natomiast nie masz nic przeciwko, aby do Ciebie podchodził, pozwól mu na to, ale ignoruj takie zachowanie i stosuj pozytywne wzmocnienie jedynie, gdy będzie poruszał się po zewnętrznej krawędzi. Bardzo ważne jest wyczucie odpowiedniego momentu i mowa ciała. Na początku pies będzie chciał podejść do Ciebie za każdym razem, gdy na niego spojrzysz. Dlatego wybierz metodę małych kroków i na wstępnym etapie pozostań blisko swojego pupila. Zacznij od kilku minut treningu, aby go nie przemęczyć i nie zniechęcić.
Możliwe zadania podczas lonżowania
Gdy pies zrozumie, jak ma się poruszać go okręgu, trening można urozmaicić. Zacznij od wprowadzenia podstawowych komend, które już zna, na przykład „siad” lub „leżeć”. Później możesz dołączyć jeszcze polecenia „stój” i „idź” lub „biegnij”. Niezależnie od tego, czy Twój podopieczny jest szczenięciem czy dorosłym psem, lonżowanie ma szansę powodzenia tylko, gdy zrozumie, czego od niego oczekujesz. Jeśli nie opanuje komendy „stój” przed lonżowaniem, tym bardziej nie uda się to w jego trakcie.
Mówiąc o komendach – z punktu widzenia „profesjonalnego” lonżowania, należy dążyć do unikania komunikacji werbalnej i smakołyków. Są one oczywiście pomocne na początkowym etapie, ale w miarę postępów treningowych należy je eliminować. Pamiętaj także, że lonżowanie jest świetną okazją do ćwiczeń, pod warunkiem, że sprawia przyjemność zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi.
Lonżowanie dla zaawansowanych
Spodobało Ci się lonżowanie psa i szukasz większych wyzwań? Nie ma problemu – trening można dowolnie urozmaicać. Doświadczone zespoły wykorzystują na przykład różne warianty okręgu. W swobodnym lonżowaniu nie ma wyznaczonego okręgu – pies porusza się bez lub na smyczy. Można również nauczyć psa poruszania się po dwóch okręgach, na przykład w kształcie ósemki. Kolejną możliwością jest lonżowanie kilku psów jednocześnie. Warto zorientować się, czy w naszej okolicy funkcjonuje szkoła dla psów, w ofercie której znajduje się lonżowanie psa – w towarzystwie sport dostarcza podwójnej przyjemności, a doświadczony trener udzieli Ci cennych wskazówek na temat efektywnej komunikacji z psem, niezbędnej w przypadku lonżowania.
Pięć powodów, dla których lonżowanie psa ma sens
- Oferuje nowe możliwości treningowe, stanowiące dodatkową zachętę do aktywności
- Wzmacnia zdolność psa do koncentracji
- Zapewnia trening fizyczny i umysłowy
- Pozwala na lepsze poznanie wzajemnej mowy ciała
- Wzmacnia więź między człowiekiem i psem
Czy lonżowanie sprawdzi się w przypadku wszystkich psów?
Lonżowanie jest świetną zabawą dla wielu czworonogów. Szczególną przyjemność sprawia przede wszystkim psom lubiącym sportowe aktywności i współpracę z człowiekiem, takim jak border collie czy pudel. Ponieważ pies na lonży może poruszać się także w wolnym tempie, będzie odpowiednią aktywnością dla starszych czy chorych psów, które potrzebują kontrolowanego ruchu.
Przed rozpoczęciem lonżowania, szczenięta warto nauczyć kilku podstawowych komend, a następnie zachęcić je do chodzenia po okręgu w formie zabawy. Lonżowanie może natomiast nie sprawdzić się w przypadku psów myśliwskich lub ratowniczych, których codzienna praca wymaga dużej samodzielności. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z psim trenerem, który z pewnością chętnie odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania.