Jak zostać dog walkerem?
© hedgehog94 / stock.adobe.com
Dogwalking, czyli wyprowadzanie czyjegoś psa, to trend, który od dawna jest modny w USA. Opiekunowie psów, którzy nie mają czasu, aby zapewnić swojego czworonożnemu przyjacielowi odpowiednią dawkę ruchu, korzystają z usług dog walkera, który w zamian za zapłatę wyprowadza ich psa. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to łatwo zarobione pieniądze. Rzeczywistość jest jednak całkowicie odmienna. Jeśli chcesz zostać dogwalkerem, potrzebujesz nie tylko smyczy i dobrych butów, ale także sporo wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu grup psów.
Spis treści
- Co robi dog walker?
- Czy „dog walker” jest zawodem?
- Czy konieczne jest szkolenie?
- Pamiętaj o swojej odpowiedzialności
- Czego mogę się nauczyć na szkoleniu w zakresie dog walkingu?
- Na co musi zwracać uwagę przyszły dog walker?
- Jakie muszą być kompetencje dog walkera?
- Jak stać się ekspertem od dog walkingu?
- Zdobywaj doświadczenie
- Jak pozyskiwać klientów do mojego biznesu dog walkera?
- Czy można na tym zarobić?
Co robi dog walker?
Psy potrzebują dużo ruchu, aby mieć odpowiednie obciążenie dla ciała i umysłu. Brak ruchu i nuda szybko prowadzą do niepożądanych problemów behawioralnych u naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak wielu opiekunów psów nie zawsze zaspokaja potrzebę ruchu i uwagi swojego pupila – albo dlatego, że są zbyt zajęci pracą lub życiem prywatnym, albo po prostu ich kondycja fizyczna nie pozwala na wielogodzinne spacery. W takiej sytuacji dog walkerzy chętnie służą pomocą. Za wcześniej uzgodnione wynagrodzenie wyprowadzają psy swoich klientów, chodzą z nimi do parku, na łąkę lub jadą gdzieś poza miasto, aby im tam zapewnić ruch i zajęcie.
Czy „dog walker” jest zawodem?
Szczególnie w dużych miastach, gdzie wiele osób – i wiele psów – mieszka blisko siebie, można rzeczywiście zarabiać na wyprowadzaniu obcych psów. Wielu opiekunów miejskich psów docenia pomoc doświadczonych opiekunów, którzy wyprowadzają je na spacer. Dzięki temu mogą pracować w centrum miasta, a ich czworonożny przyjaciel ma zaspokojona potrzebę ruchu w parku, w lesie lub na polnych ścieżkach. W przeciwieństwie do USA, gdzie w miastach jest już wielu profesjonalnych dog walkerów, w Europie zajęcie to nie jest jeszcze zawodem uznawanym przez państwo, ale i tu zapotrzebowanie wyraźnie rośnie. Tak więc również w tym kraju jest coraz więcej osób, które oferują swoje usługi jako „dog walker” w charakterze pracy dorywczej lub jako niezależna działalność. Ośrodki szkolenia trenerów psów, różnego rodzaju serwisy związane z psią tematyką czy ośrodki szkoleniowe dla zwierząt również dostrzegły ten trend i obecnie oferują szkolenia, kursy online, dokształcanie czy kursy mające na celu profesjonalizację dog walkingu.
Czy konieczne jest szkolenie?
Jeśli chcesz tylko przejść się na spacer z psem sąsiada, nie musisz się zapisywać na żadne szkolenie. Jednak każdy, kto chce oferować swoje usługi jako profesjonalny dog walker, powinien mieć odpowiednią wiedzę na temat postępowania z psami. Jako dog walker nie spacerujesz tylko z dobrze wychowanym labradorem, ale zazwyczaj wyprowadzasz grupę pięciu do ośmiu psów różnych ras i charakterów. To duża odpowiedzialność, z której każdy dog walker powinien zdawać sobie sprawę. Psy często zachowują się w grupie inaczej niż samotnie. Jeśli samiec nagle wykazuje zachowania dominacyjne wobec innego psa w grupie lub staje się agresywny, jako dog walker musisz wiedzieć, jak reagować na takie zachowanie i jak najszybciej opanować konfliktową sytuację. Doświadczenie z własnym lub sąsiednim psem jest tutaj zazwyczaj niewystarczające. Dogwalker musi być ekspertem w kontaktach z psami, musi znać różne charaktery psów i wiedzieć, co go czeka podczas spaceru z różnymi rasami.
Pamiętaj o swojej odpowiedzialności
Czytanie specjalistycznej literatury, kontakt z wieloma rasami psów w praktyce oraz wymiana doświadczeń z doświadczonymi trenerami psów są niezbędne dla początkującego dog walkera. Nawet jeśli nie istnieje szkolenie zawodowe w klasycznym sensie, sensowne jest rozważenie możliwości zdobycia dodatkowej wiedzy, jakie oferują różne organizacje, instytucje czy kluby. Wprawdzie dog walker nie potrzebuje świadectwa kwalifikacji do wykonywania swojej pracy, podobnie jak osoby prowadzące psie świetlice, ale certyfikat, świadectwo ukończenia lub uczestnictwa czy „licencja dog walkera” nie tylko robią wrażenie na potencjalnych klientach, ale też dają poczucie bezpieczeństwa w pracy. Aby odnieść sukces jako dog walker, potrzebujesz przede wszystkim dobrej reputacji, a najlepszym sposobem na jej zbudowanie posiadanie konkretnej wiedzy i udowodnienie w codziennych interakcjach z klientami i psami, że wykonujesz tę pracę nie bez powodu.
Czego mogę się nauczyć na szkoleniu w zakresie dog walkingu?
Treść, zakres i koszty kursu lub szkolenia na dog walkera mogą być bardzo różne w zależności od tego, kto je oferuje. Oprócz teorii, poważne zajęcia zdecydowanie powinny zawierać rozbudowaną część praktyczną. W części teoretycznej przyszli dog walkerzy poznają nie tylko najważniejsze zasady trzymania psa, ale także odpowiedzi na pytania prawne, obowiązujące przepisy dotyczące psów i niezbędne ubezpieczenia. Wiedza ta musi być przecież także stosowana i pogłębiana w praktyce. Nie chodzi tu o naukę szkolenia psa i uczenia go najważniejszych, podstawowych komend (gdyż to powinno być podstawowym wymogiem), ale raczej o umiejętność rozumienia psów w grupie. Jak zachowanie psa zmienia się w grupie z innymi psami? Które psie charaktery pasują do siebie i bez problemu można je razem wyprowadzać na spacery? Jaki wpływ ma zachowanie jednego psa na zachowanie innych?
Oprócz lepszego zrozumienia psich zachowań, uczestnicy kursu trenują w praktyce, jak sprawiać wrażenie pewnego siebie dog walkera i jak zapewnić, by grupa psów chętnie podążała za nimi. Psy muszą zwracać uwagę na Twoje sygnały i nie mogą dać się rozproszyć bodźcami ze środowiska. Różne sytuacje służą do sprawdzenia, czy zawsze zachowujesz kontrolę nad grupą psów, nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Nauczysz się również, jak optymalnie zgrupować psy, jakie są możliwe drogi i trasy, jakie środki awaryjne należy podjąć i jak bezpiecznie przewozić psy w samochodzie.
Na co musi zwracać uwagę przyszły dog walker?
Oprócz wspomnianej wyżej wiedzy i doświadczenia w kontaktach z psami i grupami psów, osoby chcące pracować jako dog walkerzy muszą spełnić jeszcze kilka kryteriów i formalności. W zależności od ustawodawstwa danego kraju obowiązują tutaj różne przepisy, o których należy się wcześniej poinformować. Osoby, które chcą zarabiać na dogwalkingu, muszą zdecydować, czy chcą to robić jako pracownicy w firmie, na pół etatu, dorywczo czy też w ramach własnej działalności gospodarczej. Wymaga to różnych wniosków do urzędu skarbowego, instytucji zajmujących się nadzorem działalności gospodarczej lub ustaleń z pracodawcą. Dowiedz się również, jakich ubezpieczeń potrzebujesz jako dog walker. Wyprowadzanie czyichś psów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, nie tylko dla psów i Ciebie, ale także dla obcych osób, które mogą zostać zaatakowane przez psa z Twojej grupy. Odpowiednie ubezpieczenie OC, a w razie potrzeby także stosowne ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną prawną, pozwoli Ci ograniczyć związane z taką sytuacją ryzyko finansowe.
Jakie muszą być kompetencje dog walkera?
Profil wymagań wobec dog walkera jest więc daleki od zwykłego spacerowania z psem. Jeśli chcesz odnieść sukces w tej pracy i zarabiać pieniądze, musisz mieć następujące kwalifikacje:
- bardzo lubić zwierzęta i mieć z nimi dobry kontakt, zwłaszcza z psami
- posiadać wystarczającą wiedzę w zakresie szkolenia psów i postępowania z nimi
- umieć szybko oraz odpowiednio reagować na zachowanie psa lub w sytuacji konfliktowej
- działać w sposób zdecydowany oraz umieć wyegzekwować swoje zdanie, nie odczuwać nerwowości, niepokoju czy lęku gdy dzieje się coś niespodziewanego, ale zawsze wykazywać się spokojem i pewnością siebie wobec psów, być osobą kochającą, ale konsekwentną w kontaktach z psami
- lubić pracować na zewnątrz – nawet przy złej pogodzie
- być sprawnym fizycznie i potrafić problemu spacerować lub biegać ze zwierzętami kilka godzin dziennie
- nie tylko w kontaktach ze zwierzętami, lecz również z ludźmi być osobą przyjazną i pewną siebie i prezentować się jako osoba godna zaufania i niezawodna – w końcu opiekunowie psów chcą mieć świadomość, ze ich ulubieniec jest w dobrych rękach
- posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i być ubezpieczonym na wypadek ewentualnego zagrożenia, które mogą wyniknąć z Twojej pracy jako dog walker
- być elastycznym czasowo i umieć reagować na życzenia swoich klientów
- posiadać odpowiedni sprzęt (w szczególności odzież odporna na warunki atmosferyczne, wygodne i wodoodporne buty, w których możesz bez problemu chodzić na dłuższe dystansy)
- Jeśli chcesz pracować jako dogwalker na własny rachunek, musisz mieć podstawową wiedzę na temat organizacji biura i księgowości, aby prowadzić własną małą firmę.
Jak stać się ekspertem od dog walkingu?
Odnajdujesz się w opisie profilu stanowiska pracy i uważasz, że spełniasz niezbędne kwalifikacje do pracy w charakterze dog walkera? Świetnie, w takim razie masz najlepsze przesłanki, aby zostać ekspertem od dog walkingu. Jednakże, zanim zarobisz na nim wystarczająco dużo pieniędzy, aby nawet wykonywać w pełnym wymiarze godzin, potrzeba trochę czasu. W końcu musisz najpierw znaleźć wystarczającą ilość klientów i przekonać ich do Twoich kwalifikacji. Wymaga to cierpliwości, wytrwałości i oczywiście dobrego pozyskiwania klientów.
Zdobywaj doświadczenie
Wszystko po kolei: Przede wszystkim należy przetestować w praktyce, czy ta praca jest rzeczywiście dla Ciebie odpowiednia. Zapytaj w najbliższym schronisku dla zwierząt lub w sąsiedztwie, czy możesz zgłosić się na ochotnika do wyprowadzania psów.
Jeśli zdobędziesz wystarczająco dużo doświadczenia, możesz podjąć kolejny krok. Rozejrzyj się za zaawansowanym szkoleniem lub kursem dla dog walkerów w Twojej okolicy. Nawet jeśli nie ma szkoleń w klasycznym rozumieniu, certyfikaty lub potwierdzenia udziału w odpowiednich kursach mogą być bardzo pomocne – nie tylko w zakresie wymaganej wiedzy specjalistycznej, ale także w pozyskiwaniu klientów.
Jak pozyskiwać klientów do mojego biznesu dog walkera?
Po ukończeniu odpowiednich kursów i zebraniu wystarczającej ilości doświadczenia, zaczyna się najważniejsza, a dla wielu osób najcięższa część pracy – pozyskiwanie klientów. Zamów wydruk ulotek, które rozdasz w sąsiedztwie, w gabinetach weterynaryjnych lub szkołach dla psów. Reklamuj się na Facebooku, Instagramie itd. oraz umieść ogłoszenie w lokalnej gazecie lub na osiedlowym portalu internetowym. Istnieje wiele sposobów i kanałów, aby zwrócić uwagę na siebie i swoją ofertę jako dog walkera.
Czy można na tym zarobić?
Dog walker zazwyczaj zarabia według stawki godzinowej. Jednak to, ile faktycznie zarobisz jako dogwalker, zależy od kilku czynników. Pozyskiwanie klientów, doświadczenie, dobra opinia i obecność osób w okolicy, do których będzie przemawiać Twoja oferta to podstawa sukcesu. Oczywiście, tych rzeczy nie da się zrealizować z dnia na dzień – czasami potrzeba trochę czasu, aby przekonać inne osoby do swojego biznesu i pokazać im, że masz odpowiednie doświadczenie. Nie trać odwagi i dbaj o swój biznes. Jeśli dogwalking nie sprawdzi się od razu na pełnym etacie, spróbuj najpierw wolontariatu lub pracy na pół etatu. W większych miastach istnieją również agencje, które zajmą się pośrednictwem Twoich usług. Przy okazji zdobędziesz nie tylko doświadczenie, ale także ważne kontakty, które mogą być pomocne na dalszej drodze do zostania ekspertem od dog walkingu.