Jak oduczyć psa szczekania?
© alexei_tm / stock.adobe.com
Niektóre psy komentują każde wydarzenie głośnym szczekaniem. Oczywiście, szczekanie jest częścią natury psa i jego sposobem komunikacji. Ale jeśli Twój czworonóg szczeka w sposób niekontrolowany, należy temu przeciwdziałać. Jak oduczyć psa szczekania? Podpowiadamy, jak sprawić, by pies przestał szczekać.
Spis treści
Jak dużo szczekania jest normalne?
Podobnie, jak w przypadku ludzi, istnieją psy, które są bardziej „gadatliwe” i takie, które są bardziej ciche. Chihuahua, szpice, mopsy, Appenzellery lub owczarki niemieckie są ogólnie uważane za bardziej komunikatywne rasy niż, na przykład dogi niemieckie, bernardyny czy wilczarze irlandzkie.
U wszystkich ras psów jest tak, że jeśli szczekanie jest w dopuszczalnych granicach i psy przestają szczekać na polecenie swojego opiekuna, wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pies szczeka na każdego spacerowicza, każdego gościa i z trudem się uspokaja, to jest to uciążliwe i niezdrowe, często są ku temu konkretne przyczyny.
Oduczyć psa szczekania: Dlaczego psy szczekają?
Fakt: Psy nie szczekają bez powodu, ale po to, by wyrazić siebie. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć przyczyny, zanim spróbujesz oduczyć psa szczekania.
Na przykład, psy odczuwają radość, ponieważ w końcu znowu Cię widzą i dlatego szczekają. Jeśli jednak psy robią nieproporcjonalnie dużo hałasu i to w sytuacjach, w których nie jest on pożądany, wyrażają negatywne uczucia. Typowym przykładem szczekania w niepożądanych sytuacjach jest szczekanie psa na każdego, kto przechodzi obok Was na spacerze lub obok Twojej posesji.
Brak poczucia bezpieczeństwa, strach, frustracja lub nuda to jedne z najczęstszych przyczyn nadmiernego szczekania. Wszystko, co zwiększa podekscytowanie psa, może również nasilić szczekanie. Należą do nich na przykład:
- Przeniesienie nastroju: jeśli się denerwujesz lub stresujesz, Twój pies też będzie odczuwał stres.
- Wzmożone oczekiwanie: Masz piłkę w ręku – kiedy zacznie się zabawa?
- Karcisz psa – pies myśli, że „szczekasz” razem z nim.
- Pies musi mimowolnie udać się w kierunku „zagrożenia” – strach rośnie.
Szczekanie jest wpisane w naturę psa
Stróżowanie jest we krwi wielu psów. Szczekaniem sygnalizują intruza na Waszym wspólnym terytorium. Czy to listonosz, czy sąsiad parkujący swój samochód na podjeździe.
Niektóre psy myśliwskie sygnalizowały zauważoną zwierzynę poprzez szczekanie. Nic więc dziwnego, że niektóre rasy lubią się tym sposobem komunikować bardziej niż inne. W przypadku tych psów nie chodzi o to, aby całkowicie stłumić szczekanie – a tym samym ich naturę. Celem jest wykorzystanie edukacji do przekształcenia szczekania w krótkie „hau”.
Szczekanie z niepewności
Jeśli Twój pies szczeka na przykład na inne psy lub spacerowiczów, powodem jest zazwyczaj brak poczucia bezpieczeństwa lub strach. Dzieje się tak często w przypadku młodych psów. Na przykład, postrzegają dziwnie ubranego spacerowicza jako osobę zagrażającą jemu i opiekunowi. Zwykle to właśnie nowe sytuacje przerażają psy.
Często brak pewności siebie opiekuna wzmacnia to zachowanie: Zbliża się kolejny pies czy „dziwny” przechodzień, napinasz smycz. Pies zauważa: „Mój człowiek jest niepewny – lepiej zacznę szczekać!”. Kluczem do sukcesu jest tu przywództwo nad psem.
Szczekanie z powodu frustracji i nudy
Inną przyczyną ciągłego szczekania może być frustracja. Psy, które nie są dostatecznie wyżyte fizycznie, lubią traktować drobne rzeczy jako okazję do wielkiego szczekania. W końcu nic innego się nie dzieje, a nadmiar energii w ciele psa znajduje tak swoją drogę ujścia.
Głowę każdego psa też należy stymulować – na przykład sztuczkami lub drobnymi zadaniami podczas spaceru. Szkolenie antyszczekowe ma sens tylko w przypadku psa, który pracuje na pełnych obrotach.
Szczekanie z powodu choroby
W rzadkich przypadkach za szczekaniem stoi przewlekły ból lub inne dolegliwości związane z chorobą. Nierzadko niedoczynność tarczycy jest przyczyną zwiększonego niepokoju i podatności na stres.
Zanim powstrzymasz psa od szczekania, zalecana jest wizyta u lekarza weterynarii. Tylko wtedy można bez wątpienia wykluczyć, że przyczyna częstego szczekania jest natury fizycznej.
Jak można oduczyć psa szczekania?
Jeśli chcesz powstrzymać swojego psa od szczekania, musisz najpierw poznać przyczynę niepożądanego zachowania. Obserwuj i analizuj dokładnie, w jakich sytuacjach pies szczeka. Przyczyny można zwykle wywnioskować z tych sytuacji.
Na przykład, jeśli Twój pies szczeka na innych ludzi, gdy się do Ciebie zbliżają, oznacza to zazwyczaj, że chce Cię ochraniać i bronić. Jeśli wychodzisz z domu i odjeżdżasz bez niego, szczekanie oznacza albo: „Nudzę się!”, albo „Jestem sam i bez mojej paczki – boję się!”.
Sport i zabawa
Czy Twój pies ujada zawzięcie, ponieważ często się nudzi? Ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ćwiczeń. Ponieważ nawet psy towarzyszące chcą mieć stawiane wymagania fizyczne i psychiczne: Długie spacery, zabawy w aportowanie, tropienie smakołyków i wspólna nauka małych sztuczek urozmaicają codzienne życie psa.
Jeśli Twój pies ma dużo wytrwałości i energii, sporty dla psów z powodzeniem zapewnią mu niezbędną równowagę. Czy to agility, obedience, taniec z psem czy mantrailing – każdy aktywny pies znajdzie coś dla siebie.
Ponadto, wspólne działanie wzmacnia więź między psem a opiekunem. Psy, które są fizycznie i psychicznie wyżyte, cechuje więcej wewnętrznego spokoju – są bardziej zrównoważone i przestają nadmiernie szczekać.
Zapewnij swojemu psu bezpieczeństwo
Jeśli Twój pies szczeka z niepewności i strachu, powinieneś dać mu do zrozumienia, że masz wszystko pod kontrolą. Może to wymagać wiele cierpliwości, aby zbudować nową relację opartą na wzajemnym zaufaniu.
Przekonaj swojego czworonoga, że masz wystarczająco dużo pewności siebie i suwerenności, aby zarządzać własnymi sprawami. Nie zawsze jest to łatwe i nie sprawdza się w każdej chwili. Poniższe przykłady mają jednak na celu pokazanie pierwszych praktycznych zachowań, które pokażą psu: „Szczekanie nie jest konieczne – człowiek ma wszystko pod kontrolą!”.
5 wskazówek przeciwko szczekaniu
Wskazówka nr 1
Oducz psa nawyku szczekania: Dla szczekaczy przy drzwiach wejściowych
Kiedy dzwoni dzwonek do drzwi wejściowych i pies zaczyna głośno szczekać, wielu opiekunów psów próbuje nakłonić szczekacza do uciszenia się głośnymi okrzykami typu „Przestań! Cicho bądź!”.
To, co rozumie wtedy pies, to „Mój człowiek też się denerwuje, gdy dzwoni dzwonek, więc wszystko robię dobrze”. Nawet niby spokojne słowa kierowane do psa sygnalizują mu: „Dobra robota!”. Zanim więc otworzysz drzwi, z miłością, ale stanowczo skieruj psa na stałe miejsce, gdzieś w oddali.
Siedzenie psa w tym miejscu powinno być nagradzane, a szczekanie ignorowane. Twój gość powinien również zignorować szczekającego psa. Dopiero kiedy pies przestanie szczekać – nawet jeśli jest to tylko chwila na złapanie oddechu – pochwal go.
Chwaląc to, co pozytywne i ignorując to, co niepożądane, możesz wpłynąć na zachowanie psa.
Wskazówka nr 2
Dla psów, które czują się porzucone
Podobnie jest z psami, które szczekają, bo ich opiekunowie wychodzą z domu.
Jeśli Twój pies ma silny lęk separacyjny, ważne jest, aby zacząć od krótkich sesji treningowych. Najpierw poćwicz wychodzenie na krótki czas: Na przykład, wyjdź z mieszkania na pół minuty bez żadnych zapowiedzi (nie szukaj klucza, nie zmieniaj butów). Wejdź z powrotem, jakby to była najnormalniejsza rzecz na świecie. Załóż kurtkę i buty, zagrzechocz kluczami – i rozsiądź się wygodnie na kanapie. Powoli zwiększaj ilość czasu spędzanego na zewnątrz. Ważne jest również: zanim Twój czworonożny przyjaciel będzie musiał zostać sam, należy go do tego przyzwyczajać. W ten sposób można stopniowo przełamać nawyk szczekania u psa.
Zapachy jako pomoc
Jeśli Twój pies cierpi na szczególnie silny lęk separacyjny, warto również zastosować feromony dla psów. Feromony mogą wywołać u psa poczucie bezpieczeństwa i pewności. Samice psów również wydzielają do środowiska endogenne substancje, które uspokajają ich szczenięta. Feromony dla psów, które nie są wyczuwalne dla ludzi i innych zwierząt, są dostępne w różnych wersjach, np. w obroży lub jako spray.
Wskazówka nr 3
Na wspólne spacery
Aby dać psu poczucie bezpieczeństwa podczas wspólnego spaceru, należy zapiąć go na smycz w celu treningu antyszczekowego. Nie ma to być kara, ale przedłużenie „ochronnej ręki”. Nie pozwól, aby pies Cię prowadził, ale nadawaj mu tempo i kierunek.
Kiedy kogoś spotkasz, kontynuuj spokojny spacer, nie napinając smyczy ani nie zmieniając tempa. To da Twojemu psu poczucie bezpieczeństwa i pokaże mu, że jego szczekanie nie jest konieczne. Zignoruj go, jeśli zacznie szczekać. Zamiast tego nagradzaj go przysmakami, jeśli będzie zachowywać się spokojnie.
Jeśli Twój pies jest bardzo niespokojny lub niepewny siebie, pomocne może być również zastosowanie obroży emitującej psie feromony. Uspokajające zapachy pomogą złagodzić napięcie czworonoga.
Wskazówka nr 4
Dla większego bezpieczeństwa i hierarchii w codziennym życiu psa
Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie psy tęsknią za bezpieczeństwem i hierarchią w stadzie. Potrzebują pewnego siebie opiekuna, na którym mogą polegać. To Ty decydujesz o przebiegu dnia – nie Twój pies.
Na przykład, zacznij każdego ranka podczas spaceru od małego treningu posłuszeństwa. Naucz go najważniejszych komend i chwal go, gdy wykona je poprawnie za pierwszym razem. Wprowadź stałe pory posiłków, spacerów czy wspólnych zabaw i pokaż mu, że to Ty dowodzisz.
Nie zapomnij o najważniejszej kwestii podczas szkolenia psa: Ignoruj niepożądane zachowania psa i nagradzaj pozytywne jedzeniem lub zabawą.
Wskazówka nr 5
Oduczyć psa szczekania: Co z psami stróżującymi?
Nie należy całkowicie zabraniać szczekania stróżującym rasom psów. Taki pies wykonuje zadanie, które jest w nim zakorzenione. Zamiast zabraniać psu szczekania, należy ukierunkować je na właściwe tory.
Pokaż swojemu psu, że jesteście zespołem: On wskazuje niebezpieczeństwo – Ty zabezpieczasz terytorium. Jak to zrobić? Jeśli Twój pies stróżujący szczeka, poprowadź go trochę do tyłu i połóż go tam. Teraz wyobraźcie sobie „niebezpieczeństwo”. Podchodzisz do okna, bramy ogrodowej itp. przyglądasz się uważnie, a następnie spokojnie wracasz do psa. W ten sposób doceniasz jego uwagę, ale zachowujesz kontrolę.
Jak oduczyć psa szczekania: Kiedy szkoła dla psów ma sens?
Możesz złamać nawyk szczekania u szczeniaka poprzez konsekwentne szkolenie przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Im starsze są psy, tym więcej cierpliwości i czasu będziesz potrzebować.
Nie wahaj się szukać pomocy u ekspertów, którzy oferują indywidualną pomoc dla Ciebie i Twojego psa. Wizyta w szkole dla psów, u weterynarza lub psiego terapeuty okazuje się dla wielu bardzo pomocna na drodze do spokojniejszej koegzystencji z pupilem.
Porady specjalisty mają również sens, kiedy nie jest się pewnym, dlaczego pies szczeka. Szczególnie w przypadku spotkań na smyczy często nie jest jasne: czy pies szczeka z ekscytacji, strachu czy agresji? Pomocne mogą być kontrolowane kontakty społeczne z innymi psami pod okiem doświadczonego trenera.
Przełamanie nawyku szczekania psa: Nie z obrożą antyszczekową!
Jeśli chcesz powstrzymać psa od szczekania, obroże antyszczekowe wydają się na pierwszy rzut oka praktyczne: Kiedy pies szczeka, natychmiast otrzymuje bodziec karcący w postaci sprayu lub sygnału dźwiękowego. To ma go przestraszyć. Ta metoda faktycznie wykazuje krótkotrwały sukces u niektórych psów. Jednak takie pomoce szkoleniowe nie nadają się do przełamania nawyku szczekania u psa.
Dlaczego obroża antyszczekowa nie jest dobrym pomysłem? Problem polega na tym, że za jej sprawą zajmujesz się tylko objawem, a nie przyczyną. Jeśli pies szczeka z niepewności, spray sprawi, że będzie jeszcze bardziej przestraszony w i tak już trudnej dla niego sytuacji. Może już nie szczeka, ale jest wewnętrznie spanikowany. Jeśli z kolei pies szczeka, bo jest niewyżyty fizycznie, i tak będzie szukał innego ujścia energii.
Obroża antyszczekowa nie jest więc zgodna z zasadami edukacji przyjaznej psom – dlatego nie znajdziesz jej w sklepie zooplus.