Dojrzewanie u psów: Na co zwrócić uwagę?
© maximilian_100 / stock.adobe.com
Ciągłe sprawdzanie granic i podważanie Twojego autorytetu – witamy w okresie dojrzewania psa! Ale głowa do góry: Poniższe wskazówki pomogą Ci zrozumieć przez co przechodzi Twój podopieczny w tym trudnym i stresującym czasie, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się z nim porozumieć.
Spis treści
Początek okresu dojrzewania u psów zależy od rasy i konkretnego zwierzęcia.
Rozpoczyna się po okresie szczenięcym, gdy wypadną psu wszystkie zęby mleczne i pojawią się 42 zęby stałe.
Generalna zasada zakłada, że psy mniejszych ras wchodzą w okres buntu wcześniej (około szóstego miesiąca życia) niż psy dużych ras (około dwunastego miesiąca życia).
Warto wiedzieć: Dojrzewanie u psów jest częścią procesu dorastania. Podczas gdy dojrzewanie kończy się wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej, dorastanie trwa aż do osiągnięcia dorosłości i dojrzałości hodowlanej.
Jakie są oznaki dojrzewania u psów?
Nie tylko nastolatkowie stają się zbuntowani i drażliwi w okresie dojrzewania – także Twój pies prędzej czy później wkroczy w ten trudny etap. Poznasz to po tym, że zwierzę nagle zaczyna zachowywać się inaczej, zapomina wyuczone dotychczas polecenia i testuje wszystkie swoje granice.
Wraz z nadejściem okresu dojrzewania zachowanie Twojego psa może się zmienić:
- Częściej znaczy teren podczas spacerów.
- Szybciej i łatwiej staje się pobudzony.
- Chociaż już wcześniej nauczył się zostawać sam w domu, teraz jak tylko wyjdziesz z pokoju wyje lub drapie w drzwi.
- Wydaje się być bardziej pewny siebie i eksploruje otoczenie, nie zwracając na Ciebie uwagi.
- Podczas zabawy traktuje psy inaczej niż do tej pory – może być bardziej dominujący lub bardziej bojaźliwy.
Na co należy zwrócić uwagę w okresie dojrzewania psów?
Jeśli nie chcesz, by Twój dojrzewający podopieczny grał Ci na nosie, od samego początku musisz wprowadzić jasne zasady, których przestrzegać muszą wszyscy domownicy, również dzieci.
Poniżej znajdziesz pięć najważniejszych zasad, które należy bezwzględnie egzekwować w okresie dojrzewania psa:
- Pokaż psu, że może czuć się przy Tobie bezpiecznie. W przypadku zagrożenia (np. agresywnych psów na smyczy), stań zdecydowanie przed nim, jednocześnie zachowując spokój.
- Zawsze przyjmuj rolę przewodnika stada.
- Utrwalaj dotychczas wyuczone polecenia, takie jak „siad”, „do mnie”, „leżeć” czy „zostań”, a za ich prawidłowe wykonanie nagradzaj psa smakołykami.
- Zadbaj o to, by pies miał kontakt z innymi czworonogami.
- Wprowadź czas odpoczynku.
W razie trudności wychowawczych, odwiedź szkołę dla psów lub skonsultuj się z profesjonalnym trenerem.
Co dzieje się z organizmem psa w okresie dojrzewania?
Po okresie szczenięcym w organizmie zwierzęcia zaczynają zachodzić zmiany hormonalne, których celem jest doprowadzenie do dojrzałości płciowej.
Gonadoliberyna (GnRH)
GnRH wytwarzana jest w mózgu i powoduje uaktywnienie niedziałających do tej pory narządów płciowych, które rozpoczynają produkcję własnych hormonów płciowych, wpływających z kolei na mózg zwierzęcia.
Hormony płciowe psów (testosteron) i suk (estrogen i progesteron) sprawiają, że część mózgu odpowiedzialna za emocje powiększa się i psy reagują bardziej intensywnie za bodźce.
Zmniejsza się z kolei aktywność kory mózgowej, która odpowiada za świadome i dobrowolne działania. Dlatego dojrzewające psy gorzej panują nad impulsami niż psy dorosłe.
Kortyzol
W okresie dojrzewania u psów rośnie również poziom produkowanego w korze nadnerczy kortyzolu, czyli hormonu stresu, co powoduje, że pies zaczyna reagować bardziej nerwowo na głośne dźwięki, takie jak klakson samochodu, pomimo tego, że jako szczeniak nie zwracał na nie większej uwagi.
Dopamina
Co prawda poziom dopaminy, czyli hormonu szczęścia nie wzrasta, ale zwiększa się liczba odpowiedzialnych za nią receptorów w mózgu. Zwykle odpowiada ona za pozytywne kojarzenie doświadczeń, a ponieważ podczas dojrzewania u psów ma większy wpływ na ich mózg, można łatwiej pobudzić ich system nagród za pomocą przysmaków czy pochwał.