Agresja smyczowa u psa
© phonlamphoto / stock.adobe.com
Wiele psów na smyczy zachowuje się agresywnie pomimo tego, że na co dzień są wesołymi i spokojnymi zwierzętami. Co wywołuje agresję smyczową u psa? Jak można temu zaradzić?
Spis treści
Czym jest agresja smyczowa u psa?
Termin „agresja smyczowa” określa zachowanie psa, który na ogół spokojny na smyczy staje się agresywny, zwłaszcza w stosunku do innych psów, oszczekując je i rzucając się na nie.
Problemy związane z agresją psa na smyczy
Prowadzenie na smyczy psa, który szarpie się, wyrywa i atakuje inne psy jest nie lada wyzwaniem. Nie tylko jest to krępujące dla właściciela, ale pochłania dużo energii. Cierpią na tym również nasze ramiona i ręce znajdujące się na drugim końcu smyczy. Takie zachowanie szkodzi też samemu psu, ponieważ wiąże się z dużym stresem, a jak wiadomo stres może odbić się negatywnie na jego zdrowiu.
Pocieszeniem może być fakt, że problem nie jest jednostkowy, wielu właścicieli czworonogów się z nim zmaga.
Wskazówki: Jak możemy zaradzić agresji smyczowej?
Pamiętaj, że osoba trzymająca smycz jest przewodnikiem zwierzęcia i jest za niego odpowiedzialna. Zanim jednak zaczniesz obwiniać się za jego niegrzeczne zachowanie, spróbuj go tego oduczyć.
Poniższe wskazówki pomogą Ci sprawić, że wspólne spacery z Twoim pupilem znowu będą sprawiały wam radość i wrócicie do domu zrelaksowani.
1. Zawsze prowadź psa po stronie przeciwnej do napotykanych psów. Jeżeli obcy pies pojawi się po Twojej lewej stronie, Twój pies powinien znaleźć się Twojej prawej stronie.
2. Odwróć uwagę psa używając przysmaków lub ulubionej zabawki. Jak tylko pies zareaguje agresywnie, natychmiast zabierz nagrodę.
3. Jeśli z daleka zauważysz zbliżającego się psa, daj swojemu podopiecznemu odpowiednio dużo przestrzeni – omiń go szerokim łukiem albo zmień trasę spaceru.
4. Możesz spróbować nauczyć swojego podopiecznego wykonywania komend takich jak „siad” lub „leżeć” przed każdym spotkaniem z nieznajomym psem. Również inne polecenia, takie jak „daj łapę” czy „obrót” pomogą Ci odwrócić jego uwagę, tak, aby skupił się na wykonywaniu zadania a nie na drugim czworonogu.
Szelki i kaganiec?
Może jednak okazać się, że sami sobie nie poradzimy z agresywnym zachowaniem naszego psiaka i trzeba będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeżeli pomimo założonych szelek i zastosowania dużej siły nie jesteśmy w stanie utrzymać psa na smyczy, w niebezpiecznych sytuacjach, warto pomyśleć o kagańcu.
Należy pamiętać, że każde kolejne agresywne zachowanie psa pogłębia problem, dlatego trzeba się nauczyć odpowiednio reagować.
Przyczyny: Jak dochodzi do agresji smyczowej u psa?
Każda żywa istota potrzebuje swojej przestrzeni. Jeżeli przestrzeń ta zostanie naruszona, może wywołać to złość i agresję. Niemiecka specjalistka w zakresie etiologii, Dr. Dorit Feddersen-Petersen, opisała agresję smyczową jako „środek do zwiększania dystansu”.
Inaczej niż w przypadku spacerów luzem lub przebywania we własnym mieszkaniu, na smyczy przestrzeń psa zostaje ograniczona. Gdy tylko spotka na swojej drodze innego psa, czuje się zmuszony do chronienia tej przestrzeni.
Władca terenu
Szczególnie często zachowanie agresywne na smyczy przejawiają psy, które codziennie wychodzą na spacer w te same miejsca. W takim wypadku uważają je za swoje terytorium i gdy uznają, że bezpieczeństwo ich i ich stada jest zagrożone, zareagują agresją.
Na podstawie poniższych sygnałów możesz stwierdzić czy agresja Twojego psa jest wyrazem chęci obrony swojego terytorium:
- Wielokrotne znaczenie terenu.
- Defensywne trzymanie zabawki w pysku.
- Stawanie pomiędzy Tobą i obcym psem.
W znanym otoczeniu, spotkanie innego psa wzmacnia niepożądane zachowanie Twojego podopiecznego. Z tego względu warto, w miarę możliwości, codziennie wybierać inną trasę spaceru. Często zdarza się również, że psy zachowują się agresywnie jedynie wobec osobników tej samej płci.
Dezorientacja
Może też zdarzyć się, że Twój pies jest agresywny na smyczy, ponieważ jest zdezorientowany. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy zabierzesz go na spacer na smyczy na przykład w centrum miasta podczas, gdy zazwyczaj wychodzicie na łąkę czy do lasu, gdzie może swobodnie biegać i podbiegać do ewentualnych napotkanych obcych psów kiedy ma ochotę – na uwięzi, czując się ograniczony, może zareagować frustracją na innego psa, a frustracja zmienić w agresję.
Niepewność i strach
Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda to zupełnie odwrotnie, przyczyną agresji może być strach. Jeśli Twój pies czuje się niepewnie, zdradzi to jego mowa ciała:
- Nisko położony ogon (najczęściej między nogami).
- Ciężar ciała przeniesiony na tylne nogi.
- Szybkie i wysokie szczekanie.