Urlop bez psa: Petsitter czy hotel dla psów?

wakacja bez psa

Opiekun tymczasowy do psa (Petsitter) lub psi hotel mogą być również brane pod uwagę jako wakacyjna opieka dla Twojego psa.

Wreszcie wakacje! Ale co zrobić, jeśli Twój pies nie może jechać na nie z Tobą? W tym przypadku pomocne mogą okazać się opiekunki lub pensjonaty dla psów. Która forma opieki jest lepsza dla psa, jak wysokie są koszty i co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, kiedy jedziesz na urlop bez psa? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań oraz dowiedz się, jak z powodzeniem zakwaterować pupila.

Czy to prywatna wycieczka, czy zagraniczny wyjazd służbowy – nie zawsze można zabrać ze sobą psa. Czy to dlatego, że lot jest zbyt długi, podróż samochodem zbyt uciążliwa, przepisy dotyczące wjazdu psów zbyt surowe lub hotel nie pozwala na zwierzęta. Istnieje wiele powodów, dla których czworonożny przyjaciel musi zostać w domu.

W związku z tym, w wielu miastach i w Internecie, istnieje wiele ofert opieki nad psem w czasie wakacji. Pytanie, gdzie psu będzie lepiej, u petsittera czy w hotelu dla psów?

Zakwaterowanie w pensjonacie dla psów

Idealnym rozwiązaniem jest, aby psy podczas dłuższej nieobecności opiekuna przebywały z członkami rodziny lub bliskimi przyjaciółmi. Ale nie każdy opiekun psa może sobie pozwolić na takie prywatne rozwiązanie. W tym przypadku dobrą alternatywą wydaje się być hotel dla psa.

Tutaj w pomieszczeniach lub klatkach przebywa jednocześnie kilka psów – razem lub osobno, w zależności od stopnia ich zgodności z innymi psami.

Duże różnice w zakresie zakwaterowania, kosztów i personelu

Jakość zakwaterowania może być bardzo różna – od pięknie urządzonego, czystego „pokoju hotelowego” z zabawkami dla psa po gołą, brudną psią budę, wszystko jest możliwe.

Istnieją również znaczące różnice pomiędzy hotelami dla psów pod względem personelu opiekuńczego. Podczas gdy niektóre pensjonaty są prowadzone bardzo przyjaźnie i starają się poświęcić swoim czworonożnym gościom jak najwięcej uwagi, w innych pensjonatach na jednego opiekuna przypada często sześć lub więcej psów. Indywidualna opieka nad zwierzęciem, uwzględniająca jego indywidualne potrzeby w zakresie ruchu i aktywności, z pewnością nie może być zagwarantowana przy takim stosunku opieki.

Ile kosztuje jeden dzień w hotelu dla psów?

Istnieją również duże różnice w kosztach, które mogą wynosić od 30 do 100 złotych za dobę. Przy czym droższe niekoniecznie musi oznacza lepsze.

Jak rozpoznać dobry hotel dla psa?

Aby upewnić się, że Twój zwierzak zostanie dobrze zakwaterowany, musisz wcześniej dobrze przyjrzeć się wybranemu przez siebie miejscu. Czy pokoje są jasne i czyste? Czy atmosfera jest spokojna i przyjazna? Jak liczny jest personel i jakie wrażenie wywierają na Tobie opiekunowie? Jak traktowane są psy? Czy zwierzęta mają wystarczająco dużo ruchu? Czy psy dostają swoje zwykłe jedzenie?

Na te pytania można odpowiedzieć tylko podczas wizyty na miejscu i w osobistej rozmowie z właścicielami pensjonatu. W zależności od odległości od miejsca zamieszkania, warto czasem odwiedzić hotel bez zapowiedzi. Niestety, jak wszędzie, także wśród właścicieli psich pensjonatów zdarzają się czarne owce, które wiele obiecują, a niewiele z tych obietnic spełniają.

pensjonat dla psów © prystai / stock.adobe.com
Zanim umieścisz w hotelu dla psów swojego zwierzaka, sprawdź dokładnie, co to za miejsce i jakie warunki oferuje.

Słuchaj swojego przeczucia – i swojego psa

Oprócz wspomnianego wyżej „sprawdzenia faktów” dotyczących czystości, klucza pielęgnacji i metod karmienia, podczas wizyty w hotelu dla psów zawsze słuchaj swojego przeczucia – i przeczucia swojego psa.

W końcu psy zazwyczaj doskonale wyczuwają, komu mogą zaufać, a komu nie. Dlatego podczas wizyty należy bardzo uważnie obserwować zachowanie psa – czy reaguje przyjaźnie i z zaciekawieniem na opiekunów, czy też reaguje nieśmiało lub nerwowo?

Nie wszystkie psy nadają się do zakwaterowania w pensjonacie. Niektóre reagują niepokojem na zmianę znanego im otoczenia, nieobecność opiekuna, obcych ludzi i psy. Dla nich pobyt w hodowli oznaczałby czysty stres.

Dlatego należy dokładnie rozważyć, co można zaproponować swojemu zwierzęciu. Jeśli Twój pies szybko nabiera zaufania do innych ludzi i lubi bawić się z innymi psami, pobyt w miłym hotelu dla psów może być dla niego dobrym rozwiązaniem. Może sam poczuje się tam jak na wakacjach!

Opieka petsittera

Jeśli Twój pies jest bardziej nieufny i nie lubi dużych zmian, zajęcie się psem przez opiekuna do psów może być lepszą opcją. Opiekunowie psów, tak zwani petsitterzy lub dogsitterzy, zazwyczaj opiekują się tylko jednym do maksymalnie trzech psów w tym samym czasie, co pozwala na bardziej intensywną opiekę.

Z reguły pies podczas Twojej nieobecności przenosi się do prywatnego domu tymczasowego opiekuna. Oznacza to, że choć musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia, to jednak nadal przebywa w przyjaznym i spokojnym środowisku.

Pierwszy kontakt z dogsitterem

Większość tymczasowych opiekunów psów nie oferuje swoich usług komercyjnie, ale zajmuje się psami w swoim wolnym czasie. Większość z nich to osoby, które już posiadają (lub posiadały) własnego psa.

Ponieważ w zasadzie każdy może zostać petsitterem i nie jest to kwestia wyszkolonego personelu, jak w przypadku pensjonatów czy schronisk dla zwierząt, zakres osobowości tymczasowych opiekunów psów i ich doświadczeń jest niezwykle szeroki.

Przed oddaniem psa pod opiekę dogsittera, najlepiej jest spotkać się z nim kilka razy. Odwiedź go w domu z psem, pójdźcie razem na kilka spacerów i obserwuj wzajemną interakcję opiekuna z psem.

Szczególnie jeśli w domu opiekuna mieszka już pies, ważne jest, aby sprawdzić, jak zwierzęta na siebie zareagują. Wielu tymczasowych opiekunów psów oferuje również dzień próbny, aby sprawdzić, czy Twój pies na pewno poczuje się komfortowo.

Przed urlopem bez psa: Omówcie ważne kwestie z tymczasowym opiekunem psa

Przed urlopem omów dokładnie, czego oczekujesz od tymczasowego opiekuna psa. Im bardziej precyzyjnie wyrazisz swoje życzenia dotyczące karmienia, aktywności, ćwiczeń, pielęgnacji i innych rytuałów, tym lepiej dogsitter będzie mógł się do nich zastosować.

Nawet jeśli możesz czuć się nieswojo z wieloma prośbami i pytaniami do opiekuna, zawsze pamiętaj, że chodzi o dobre samopoczucie Twojego psa. W końcu Ty też będziesz móc w pełni cieszyć się urlopem bez psa tylko wtedy, gdy będziesz wiedzieć, że Twój pupil ma się dobrze.

urlop bez psa: opiekun tymczasowy © hedgehog94 / stock.adobe.com
Poznaj przyszłego tymczasowego opiekuna psa dobrze i zobacz, jak dogaduje się z Twoim zwierzakiem.

Koszty i inne formalności

Większość tymczasowych opiekunów psów oprócz opieki wakacyjnej oferuje również opiekę godzinową nad psami i pobiera w tym przypadku opłaty w wysokości od 40 do 80 złotych za godzinę – w zależności od doświadczenia i dokładnych zadań.

Jeśli pies zamieszka u dogsittera na kilka dni, większość opiekunów pobiera dzienną stawkę. Ponownie, cena może się znacznie różnić w zależności od warunków i zadań opiekuna.

Po uzgodnieniu ceny należy również wyjaśnić sytuację związaną z ochroną ubezpieczeniową. Jeśli opiekun psa oferuje swoje usługi oficjalnie i pobiera za nie pieniądze, powinien również posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej opiekuna psa. Niektóre prywatne ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej obejmują również szkody wyrządzone przez psy. Należy jednak dokładnie zapoznać się z polisą ubezpieczeniową.

Oprócz kosztów i ubezpieczenia, należy również omówić ewentualne nagłe przypadki. Co się stanie, jeśli opiekun nagle zachoruje podczas Twojej nieobecności i nie będzie mógł dłużej opiekować się Twoim psem? Kto może wkroczyć, jeśli tak się stanie? A co jeśli Twój pies nagle zachoruje? Czy opiekun może zabrać psa do weterynarza? Czy może on podawać mu leki i jakie uprawnienia decyzyjne mu przyznasz? Im dokładniej zaplanujesz z wyprzedzeniem, tym lepiej będziecie przygotowani na wszystkie ewentualności.

Co jeszcze powinno się wziąć pod uwagę?

Planowanie z wyprzedzeniem i dokładne uzgodnienia z pracownikiem hotelu lub opiekunem tymczasowym dla psa są niezbędne, aby z powodzeniem zakwaterować psa. Zwłaszcza małe pensjonaty dla psów, które przyjmują tylko kilka psów, w sezonie wakacyjnym są szybko rezerwowane. Oczywiście zdarzają się wyjazdy służbowe, a nawet pobyty w szpitalu, których nie da się przewidzieć i w wyniku których trzeba zorganizować opiekę nad psem w krótkim czasie.

Wcześniejsze planowanie na wypadek sytuacji awaryjnych

Najlepiej byłoby pomyśleć o tym przed zakupem psa i zapytać członków rodziny, sąsiadów lub przyjaciół, czy mogliby pomóc w nagłych wypadkach. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepiej skontaktować się z petsitterem.

Niezależnie od tego, czy w planach masz urlop bez psa, czy też z psem. Najlepiej, gdyby pies zawczasu poznał swojego tymczasowego opiekuna i odbył z nim kilka spacerów, by mógł się z nim zapoznać i zaufać. Dzięki temu chętniej z nim zostanie, kiedy zajdzie taka konieczność – na pewno chętniej niż z kimś zupełnie obcym.

Odkryj nasz wybór karmy dla psów, akcesoriów pielęgnacyjnych dla psów i transporterów dla psów

Najczęściej polecane