Rejs statkiem z psem

Pies z kołem ratunkowym

Pociągiem, samochodem czy statkiem: Coraz więcej opiekunów psów decyduje się na spędzenie wakacji razem ze swoim podopiecznym. Ale krótka niedzielna wycieczka „nad wodę” może również być dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Od łodzi wiosłowych przez małe promy po rejsy statkiem z psem – istnieje wiele sytuacji, w których czworonogi mogą towarzyszyć nam w podróży. Zatem ahoj! Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Tobie i Twojemu pupilowi zrelaksować się na pokładzie statku.

Praktyka czyni mistrza

Jak przygotować psa do podróży statkiem?

Zanim zaplanujemy rejs statkiem z psem, warto wybrać się na kilka krótkich wycieczek na przykład po jeziorze czy rzece, aby po pierwsze sprawdzić jak nasz podopieczny będzie się czuł „na wodzie”, a po drugie, aby oswoić go z pływaniem. Zazwyczaj kwestie zdrowotne nie są przeszkodą dla takich podróży, ale niewielki odsetek psów może cierpieć na chorobę morską – podobnie jak ludzie.

Im mniejszy statek, tym trudniejsza będzie dla takich psów podróż, dlatego w miarę możliwości należy jej unikać. W łagodnych przypadkach pomocne może być zredukowanie objętości posiłków. Zanim zabierzemy psa na pokład statku, poćwiczmy z nim pokonywanie różnych schodów. Schody na łodzi mogą stanowić trudność dla niektórych czworonogów, ponieważ można przez nie zobaczyć, co znajduje się pod nami. W ramach ćwiczeń przygotowawczych można wykorzystać dostępne pomosty, aby pies mógł przyzwyczaić się do kołyszących się powierzchni.

Co zrobić, gdy pies musi „iść na stronę”?

W przypadku krótkich rejsów, zostawienie psa w samochodzie nie stanowi większego problemu. Jednak w przypadku przepraw trwających ponad sześć godzin, dowiedzmy się z wyprzedzeniem, czy możemy zabrać czworonoga ze sobą, czy będzie mógł przebywać z nami na pokładzie i czy istnieje miejsce, w którym będzie mógł załatwić swoje potrzeby. Pokłady często bywają brudne i nie wszystkie zwierzaki chętnie korzystają z takiej toalety. Warto nauczyć psa robienia tego na komendę. Na wszelki wypadek zabierzmy jednak ze sobą ręczniki papierowe i worki na odchody, aby uporać się z ewentualnymi wpadkami fizjologicznymi.

Pies śpiący na łodzi © Siuzanna / stock.adobe.com

Samodzielna podróż łodzią

Zamiast zorganizowanego rejsu statkiem z psem chcesz zorganizować wakacje w domu na wodzie? Nie ma problemu! Czworonogi zazwyczaj czerpią dużą przyjemność z tego rodzaju wycieczek, zwłaszcza, że mogą obserwować szczury wodne, na które chętnie by zapolowały. Oczywiście nie należy wówczas zapominać o regularnych spacerach na lądzie. Zapewni im to zajęcie i pozwoli na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Warto także wygospodarować stałe miejsce na podkładzie, w którym pies w razie potrzeby będzie mógł się wypróżnić. Należy pamiętać o tym, że ze względów zdrowotnych przed i w czasie podróży pies powinien niewiele jeść, za to dużo pić.

Niektóre czworonogi lubią towarzyszyć swoim opiekunom podczas wypraw wioślarskich i żeglarskich. Niestabilne podłoże może być dla nich na początku utrudnieniem, ale jak już nauczą się zachowywać na nim równowagę, zazwyczaj czerpią z takich wypraw dużą przyjemność. Jeśli podczas pływania mamy na sobie kamizelkę, nie zapomnijmy założyć jej również naszemu pupilowi. Ponadto, warunkiem koniecznym do odbywania takich wspólnych wycieczek jest dobra umiejętność pływania u psa i niezawodnie działające przywołanie – najlepiej poćwiczcie te elementy zanim wyruszycie na wspólną przygodę. Oczywiście pies musi nauczyć się, że w trakcie pływania ma pozostać na pokładzie i nie wykorzystywać tej sposobności do polowania na przykład na kaczki czy łabędzie. Takie wycieczki nie powinny jednak trwać dłużej niż jeden dzień.

Na otwartym morzu: Rejs statkiem z psem

Obecnie istnieje coraz więcej przedsiębiorstw żeglugowych, które oferują rejsy statkiem z psem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z ich oferty, dowiedzmy się, jakie przepisy i zazwyczaj surowe zasady higieny obowiązują na statku. W wielu przypadkach na przykład psy mają bezwzględny zakaz przebywania w restauracjach pokładowych i innych miejscach. Decydując się na podróż statkiem z psem, musimy dokonać rezerwacji jak najwcześniej. Liczba kabin dla opiekunów psów jest bowiem niewielka. Wyjątkiem są psi przewodnicy, którym z reguły wolno podróżować na wszystkich statkach wycieczkowych. Warto także z odpowiednim wyprzedzeniem sprawdzić, czy nasz podopieczny spełnia wszystkie wymagania niezbędne do odbycia takiej podróży. Mówimy tutaj o:

  • posiadaniu mikrochipa
  • bycia zaszczepionym przeciwko wściekliźnie
  • posiadaniu europejskiego paszportu dla zwierząt domowych
  • wdrożonej profilaktyce przeciwkleszczowej i przeciwko tasiemcom

Czy rejs statkiem jest dobrym pomysłem dla mojego psa?

Jednak oprócz dopełnienia formalności, musimy zastanowić się, czy podróżowanie drogą morską jest w ogóle odpowiednie dla naszego podopiecznego. Przede wszystkim nie powinien on mieć problemu z chodzeniem po rampach. To samo dotyczy spotkań z innymi ludźmi oraz czworonogami w wąskich korytarzach. Powinien więc być bardzo dobrze wychowany i przebywanie w takich okolicznościach nie może go stresować. Poza tym, na statku obowiązuje bezwzględnie nakaz trzymania psów na smyczy.

Co więcej, nie wszystkie firmy żeglugowe pozwalają psom na przebywanie w kabinie statku. Na niektórych z nich zwierzęta trzymane są w oddzielnej, specjalnie dla nich przeznaczonej strefie lub w boksach na pokładzie. Dlatego zastanówmy się zawczasu, czy chcemy, aby nasz pupil podróżował w takich warunkach. Skorzystajmy z wycieczek na ląd, aby wspólnie zwiedzić okolicę, ale pamiętajmy również, że w zależności od kraju, pies może zostać objęty obowiązkiem kwarantanny. Zważywszy na wymienione aspekty rejsu statkiem z psem, czasami lepszym rozwiązaniem jest zostawienie go pod opieką rodziny lub dogsittera.

Życzymy Tobie i Twojemu psu wielu przyjemnych i relaksujących podroży na wszystkich wodach!

Najczęściej polecane