Podróż z psem – samochód vs samolot
© WavebreakMediaMicro / stock.adobe.com
Miłośnicy psów lubią zabierać ze sobą swojego najlepszego przyjaciela na czterech łapach wszędzie. Ale co zrobić, gdy chcesz wyruszyć z psem w daleką podróż? Czy można zabrać psa ze sobą do samolotu? A może opiekunowie psów powinni raczej wybierać dłuższe podróże samochodem?
Spis treści
Podróż z psem – aspekty prawne
Jeśli zamierzasz podróżować ze swoim psem, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów prawnych. Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, musisz się do niej dobrze przygotować. Przepisy zależą od linii lotniczej i kraju docelowego.
Regulacje linii lotniczych
Zasadniczo psy muszą być zgłoszone (najlepiej już w momencie rezerwacji). Oczywiście pies nie leci za darmo. Ceny różnią się w zależności od linii lotniczych i wielkości psa.
Niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz psów w kabinie samolotu, inne transportują je w przestrzeni bagażowej – powyżej określonej wagi. Niektóre linie lotnicze z zasady nie przewożą żadnych zwierząt.
Czy to w kabinie, czy w bagażniku: Pies musi być w skrzynce transportowej przez cały czas lotu. Każda firma ma własne przepisy dotyczące wielkości i rodzaju transportera.
Ogólna zasada dotycząca bagażu: Skrzynka transportowa musi być na tyle duża, aby pies mógł wygodnie wstać i się odwrócić.
Zasady wjazdu do kraju podróży
Podróż samochodem jest oczywiście mniej skomplikowana. Jednakże również w tym przypadku obowiązuje następująca zasada: Podczas podróży za granicę należy przestrzegać odpowiednich przepisów wjazdu kraju docelowego. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie głównej odpowiedniej ambasady.
W zależności od wymagań dotyczących wjazdu, pies może potrzebować świadectwa zdrowia lub określonych szczepień. Unijny paszport dla zwierząt domowych jest również obowiązkowy. Nie zapomnij zabrać ze sobą wszystkich dokumentów i miej je pod ręką podczas podróży!
Samochód vs samolot: Co jest bezpieczniejsze dla psa?
Samolot jest uważany za bezpieczny środek transportu dla ludzi. Jednak w samolocie nie masz psa na widoku w luku bagażowym i nie możesz interweniować w razie jakichkolwiek problemów. Pod tym względem podróżowanie samolotem jest raczej niebezpieczne dla Ciebie i Twojego psa.
Czy środek uspokajający pomoże mojemu psu podczas podróży samolotem?
Podczas podróży samolotem raczej nie zaleca się stosowania środków uspokajających u psa. W pomieszczeniu transportowym nikt nie będzie mógł ocenić ewentualnych działań ubocznych leków u psa. Poza tym pies na lekach jest nadal świadomy nieznanego otoczenia i dźwięków, ale nie może już reagować w skoordynowany sposób ze względu na działanie środka uspokajającego. Strach przed lotem raczej się więc u niego zwiększa niż zmniejsza.
Dlatego też coraz więcej linii lotniczych skłania się ku temu, aby nie przewozić uspokojonych zwierząt – ani w strefie transportu, ani w kabinie.
Pies w samochodzie – korzyści
Jeśli Ty i Twój pies podróżujecie samochodem, masz go zawsze w zasięgu ręki. Możesz reagować na ataki paniki lub chorobę lokomocyjną i przez cały czas wywierać uspokajający wpływ na zwierzę. Sam kontakt z ludźmi sprawia, że wiele psów jest bardziej zrelaksowanych! Podróż samochodem jest pod tym względem o wiele bezpieczniejsza.
Jednak również w tym przypadku należy zadbać o kratę bagażnika, pasy dla psa lub solidny koszyk transportowy. Wysokiej jakości akcesoria samochodowe zwiększają komfort podróży i ratują życie psa w razie wypadku!
Podróż z psem: Co jest wygodniejsze?
Zatrzymuj się, kiedy chcesz i wychodź z psem wedle potrzeb: Gdy jedziesz gdzieś z psem, podróż samochodem jest o wiele przyjemniejsza zarówno dla opiekuna, jak i jego czworonoga. Oboje mogą w międzyczasie rozprostować nogi i nie są zamknięci w samolocie przez wiele godzin.
Pies nie powinien nic jeść podczas lotu i prawdopodobnie nie będzie miał ochoty pić – w samochodzie nie ma tego problemu.
Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę. Są psy, które uwielbiają latać! Prawdopodobnie są one jednak w mniejszości.
Jaką odległość chcesz pokonać z psem?
Jak dotąd wiele argumentów wskazuje na podróż samochodem. Istnieje jednak jeden ważny aspekt podróży samolotem – odległość. Do niektórych miejscowości wakacyjnych z pewnością łatwo dotrzeć samochodem. Jeśli jednak miejsce wypoczynku znajduje się na innym kontynencie, trzeba będzie wsiąść do samolotu.
Tym niemniej: Podróż samolotem jest w większości przypadków niewygodna i bardzo stresująca dla psa. Jeśli jest to tylko wyjazd wakacyjny, lepszym rozwiązaniem niż lot z psem jest dobry hotel dla Twojego zwierzaka.
Jeśli jednak planujesz kilkumiesięczny wyjazd lub nawet przeprowadzkę za granicę, często nie ma innego rozwiązania i musisz wziąć psa ze sobą. W takim przypadku należy dobrze przygotować swojego czworonożnego przyjaciela do długiej podróży i przyzwyczaić go do transportera.
Niezależnie od podjętego wyboru, życzymy Tobie i Twojemu psu miłej podróży!