Podróż pociągiem z psem
© Peeradon / stock.adobe.com
Dla wielu psów podróż pociągiem może być doskonałą przygodą, jednak należy spełnić kilka warunków, by dobrze przygotować psa do transportu, gdyż podstawą udanej przygody jest przygotowany, odstresowany czworonożny kompan.
Spis treści
Dobrze doinformuj się przed podróżą
Zanim wsiądziesz do pociągu, dowiedz się wszystkiego o obowiązujących zasadach odnośnie przewozu zwierząt. Nie wszystkie zwierzęta można przewieźć bezpłatnie. Za przewóz większego zwierzęcia należy uiścić dodatkową opłatę lub kupić bilet, a nawet zarezerwować psu dodatkowe miejsce.
Wiele zależy od indywidualnego przypadku – na przykład niekiedy wymagany będzie kaganiec. Przyzwyczaj psa do kagańca zawczasu, gdyż jeśli nie będziesz mógł natychmiast założyć psu kagańca na prośbę członka pracownika pociągu, będzie miał pełne prawo wyprosić Cię z psem z pociągu na najbliższej stacji. Dobierz odpowiedni rozmiar kagańca, żeby pies mógł swobodnie dyszeć. Kagańców nie muszą nosić psi przewodnicy dla niewidomych i psy towarzyszące ludziom niepełnosprawnym, nierzadko podróżują one także zupełnie nieodpłatnie.
Stopniowo do celu
Najłatwiej jest wówczas, kiedy już od szczeniaka przyzwyczajasz swojego pupila do jazdy zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej. Hałasy i ścisk w pociągu i na peronie może zestresować nawet najbardziej spokojnego psa, jeśli nigdy wcześniej nie miał z podobną sytuacją styczności. Najważniejsza zasada: Ty musisz epatować spokojem, gdyż dzięki temu pies poczuje, że nie ma się czego bać. Kiedy tylko pies zacznie zachowywać się niespokojnie, nie mów do niego zbyt uspokajającym tonem – to tylko spotęguje u niego wrażenie, że coś jest nie tak. Przechodź przez bramy i wejścia pewnym krokiem, wręcz demonstracyjnym. Pies zrozumie dzięki temu, że znajdujecie się na bezpiecznym terenie. Szczególnie niespokojne psy zaleca się zawczasu przyzwyczajać do peronów i pociągów, przejeżdżając z nimi dla treningu krótkie odcinki. Możesz zabrać psa pociągiem za miasto, udać się w nagrodę na relaksujący spacer w jego towarzystwie i wrócić tym samym środkiem transportu. Podróż uczynisz jeszcze bardziej atrakcyjną za sprawą zdrowych przysmaków.
Pies powinien reagować posłuszeństwem na podstawowe polecenia, typu „siad”, „zostań”, „do nogi”, zanim weźmiesz go w podróż. Zdecydowanie będzie to pomocne. Wiele ułatwia także wzajemna więź psa z właścicielem. Jeśli dopiero co wziąłeś dorosłego psa ze schroniska, przyzwyczaj go trochę do siebie, zanim zabierzesz go w podróż pociągiem lub innym środkiem lokomocji.
Wskazówki: Jak cieszyć się podróżą nawet w zupełnie zatłoczonym pociągu
Wychodzenia po schodach z bardzo dużym lub bardzo małym psem powinieneś unikać. Na przykład sama zmiana peronu wiąże się często z wychodzeniem i wychodzeniem po schodach. Jeśli to możliwe, przenoś zwierzę na rękach, lub używaj podejść dla niepełnosprawnych.
Na peronie i w pociągu zawsze trzymaj psa na krótkiej smyczy, byś mógł cały czas mieć jego zachowania pod ścisłą kontrolą – na przykład gdy spotkacie w wagonie drugiego psa. Pozwól ułożyć się psu między swoimi stopami – wiele psów tam właśnie spędza cała podróż drzemiąc. Jeśli Twój pies podróżuje w transporterze, możesz położyć transporter na kolanach lub, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, na siedzeniu obok, o ile nie macie zarezerwowanego specjalnego miejsca dla psa.
Ostatni posiłek najbezpieczniej dać psu na około 12 godzin przed planowaną podróżą, by pies czasem nie zapragnął w czasie jazdy pociągiem załatwić swojej potrzeby. Koniecznie zadbaj także o to, by przed podróżą wyprowadzić psa na spacer, w trakcie którego będzie mógł całkowicie opróżnić pęcherz. Jeśli podróż należy do dłuższych, przyda się poza kagańcem kilka innych akcesoriów, np. miski podróżne na wodę czy miękki koc, by pupilowi podróżowało się wygodniej.
Życzymy wyłącznie przyjemnych podróży z pupilem!