Na urlop z psem czy bez psa?

podróże z psem

Plaża, góry czy zwiedzanie zabytkowych miast? Kiedy zbliża się wyczekiwany urlop, opiekun psa musi zastanowić się dobrze nie tylko nad celem swojej podróży, ale również zadecydować, co w tym czasie zrobić ze swoim pupilem. Czy pies powinien jechać na urlop razem ze mną czy zostać w domu z tymczasowym opiekunem, a może zamieszkać w hotelu dla psów? W tym artykule opisujemy na co zwracać szczególną uwagę, rozważając te opcje.

Argumenty za urlopem bez psa

Urlop bez psa? Niektórzy właściciele nie umieją sobie tego wyobrazić. Jednak czasami faktycznie jest lepiej, kiedy pies zostaje w domu. Długa, uciążliwa podróż i wymagające warunki wjazdu, ryzyko infekcji, ekstremalne warunki klimatyczne czy zakaz wprowadzania psów do zabytków czy na plażę często utrudniają zabranie psa ze sobą. Niekiedy trudno też pogodzić wyobrażenie o idealnym urlopie z potrzebami pupila. Jeśli chcesz leżeć dwa bite tygodnie nad hotelowym basenem, codziennie spędzać większą część dnia na stokach narciarskich czy zwiedzać muzea i kościoły, lepiej zostaw pupila w domu. Również psów w podeszłym wieku czy cierpiących na dolegliwości zdrowotne lepiej na trudy podróży nie narażać.

Urlop bez psa — i bez wyrzutów sumienia

Nie martw się, nie staniesz się złym właścicielem, jeśli zdecydujesz się na wyjazd bez pupila. Wręcz przeciwnie — nierzadko taka decyzja jest rozsądniejsza. Możesz poprosić na przykład przyjaciół o zaopiekowanie się psem pod Twoją nieobecność, możesz także zdecydować się na zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna zwierząt lub zamówić pupilowi pobyt w hotelu dla psów. Niezmiernie ważne jest natomiast, żeby miejsce i warunki przebywania psa ustalić odpowiednio wcześnie. Przecież wakacje udane będą tylko wtedy, gdy będziemy pewni, że nasz drogi pupil jest w dobrych rękach.

Co zrobić z psem? Przyjaciele, opiekun czy hotel?

Idealnym rozwiązaniem jest zostawienie pupila pod opieką godnych zaufania i znajomych mu ludzi — przyjaciół lub członków rodziny. Nie bój się, że pies zapomni o Tobie podczas Twojej nieobecności. Psy mają doskonałą pamięć! Po Twoim powrocie pupil z całą pewnością przywita Cię jako jego jedynego prawowitego opiekuna i najlepszego przyjaciela. Oczywiście zakładając, że jest on konsekwentnie i z miłością wychowany.

Jeśli Twój pies należy to dominujących, upartych, nerwowych czy wyjątkowo strachliwych zwierząt, zastanów się dobrze, czy przyjaciele lub rodzina dadzą sobie z nim radę. Jeśli nie mają oni doświadczenia w obchodzeniu się z trudnymi psami, opieka nad takim pupilem może być dla nich prawdziwą próbą nerwów — dla wszystkich, zarówno dla tymczasowych opiekunów, jak i dla psa. Otwarcie porozmawiaj z wybranymi przez Ciebie opiekunami i powiedz o swoich obawach. Wyjaśnij, czego potrzebuje Twój pupil i podkreśl, że mogą odrzucić Twoją prośbę, jeśli nie czują się na siłach zająć psem.

Hotel dla psa lub wynajęty opiekun

Jeśli nie chcesz lub nie możesz prosić o pomoc bliskich, rozejrzyj się zawczasu za wykwalifikowaną osobą do pilnowania zwierzęcia lub hotelem dla psów. Poszukaj nazwisk i adresów w Internecie, dopytaj u weterynarza, w szkołach tresury czy związkach hodowlanych — może tam zostanie Ci polecona osoba lub jednostka. Możesz spróbować również zasięgnąć opinii od innych właścicieli psów, którzy byli w podobnej sytuacji, na przykład czytając fora internetowe. Nie pomijaj jednak sprawdzenia polecanej osoby czy hotelu na własną rękę, zanim powierzysz psa pod opiekę. Poza tym musisz sprawdzić, jak pies zachowuje się w większym gronie różnych psów. Podczas gdy jeden pies będzie z radością witał się z innymi, drugi schowa się w najciaśniejszy kąt ze strachu, a trzeci zacznie ujadać ze złością. Opiekunowie również są różni — nie każdy będzie pasował psu i nie każdy będzie troszczył się o niego z takim samym zaangażowaniem i świadomością, czego pies potrzebuje.

Sprawdź przed wyborem — lista

Dobry hotel dla psów i dobry opiekun powinien spełniać opisanie niżej kryteria. Wskazówka: Najlepiej sprawdź je przy niezapowiedzianej wizycie — tak zyskać autentyczne wrażenia.

  • Opiekunowie i personel powinni robić sympatyczne, profesjonalne wrażenie i być uprzejmi i otwarci na kontakty.
  • Na wstępie powinieneś dowiedzieć się kim jest osoba, która będzie odpowiedzialna za Twojego pupila. Opiekun w hotelu powinien zajmować się równocześnie maksymalnie pięcioma psami — im mniej, tym oczywiście lepiej. Opiekun prywatny powinien zajmować się w tym samym czasie maksymalnie trzema psami.
  • Opiekunowie powinni mieć odpowiednie doświadczenie w opiece nad zwierzętami, co powinni potrafić udowodnić nie tylko w rozmowie z Tobą, ale przede wszystkim w bezpośrednim kontakcie z Twoim pupilem. Personel z hotelu dla psów powinien posiadać ponadto zaświadczenia o odbytych szkoleniach, seminariach i zdanych egzaminach. Wskazówka: Opiekun prywatny niekoniecznie musi posiadać takie dowody. Dopytaj dokładnie, jakie doświadczenie w obchodzeniu się z różnymi psami posiada ta osoba i spróbuj zweryfikować, czy podzielacie poglądy na temat wychowania i utrzymania psów.
  • Pomieszczenia, w których Twój pies będzie przebywał, powinny być jasne, przyjazne i czyste. Tyczy się to zarówno prywatnego lokalu opiekuna, jak i pensjonatu dla psów.
  • Zarówno na zewnątrz, jak i na zewnątrz budynku powinno być wystarczająco dużo miejsca dla danej liczby psów. Na terenie ośrodka powinien znajdować się także ogrodzony wybieg o odpowiedniej ilości zacienionego miejsca (w lecie).
  • Psy nocowane są w grupach lub parami. Raczej unika się trzymanie psa w osobnej klatce kennelowej — o ile nie chodzi o psa, który nie znosi dobrze towarzystwa innych psów.
  • Zwierzęta powinny być regularnie angażowane w ruch, pieszczoty i zabawę (około dwóch do trzech godzin dziennie, w zależności od potrzeb rasy).
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą karmy, do której pupil jest przyzwyczajony, żeby nie musiał przechodzić procesu zmiany karmy.
  • Upewnij się, że każdemu psu zapewniona jest miska ze świeżą wodą, do której ma nieustannie niczym nieograniczony dostęp.
  • Opiekunowie powinni wykazywać wyraźne zainteresowanie Twoim pupilem i brać sobie do serca jego indywidualne potrzeby, jego przyzwyczajenia, stan zdrowia i możliwe problemy wychowawcze.
  • Po Twojej stronie leży pokazanie świadectwa szczepień psa oraz pozostawienie kontaktu do weterynarza, do którego opiekun miałby się zwrócić w nagłym przypadku.
  • Dowiedz się także, czy usługi pielęgnacyjne są w cenie, czy należy za nie zapłacić dodatkowo.
  • Dowiedz się, czy istnieje możliwość zostawienia psa najpierw na kilka godzin z opiekunem, a następnie na jedną noc, by dać mu szansę powoli przyzwyczaić się do opiekuna i stwierdzić, czy współpraca w ogóle się uda.
© FedBul / stock.adobe.com

Moment rozstania

Jeśli placówka lub opiekun spełnia wszystkie ważne kryteria i wypełnione są już wszystkie formalności, nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby udać się na urlop bez pupila. Najpóźniej dzień przed wyjazdem udaj się z psem do opiekuna lub hotelu dla psów. Dzięki temu będziesz mieć wystarczająco czasu, by poczynić ostatnie przygotowania do podróży oraz oszczędzisz psu stresu. Niemniej jednak samo pożegnanie powinno być krótkie i bezbolesne. Jeśli masz wyrzuty sumienia, że zostawiasz pupila, i już podczas pożegnania odczuwać tęsknotę, możesz mieć pewność, że te uczucia przeniosą się na psa. Podczas rozstania postaraj się zrelaksować — ciesz się z wakacji i niedługiego ponownego spotkania z pupilem. Dzięki temu pupil szybko przezwycięży ból rozstania, w końcu większość psów to prawdziwi mistrzowie dopasowywania się do nowych sytuacji. Poza podawaną psu karmą możesz zostawić mu ulubiony kocyk lub zabawkę, by nieco ułatwić mu przebywanie poza domem.

Urlop z psem — ale gdzie?

Jeśli nie wyobrażasz sobie rozstania z psem i chcesz zabrać go ze sobą na wakacje, musisz koniecznie dobrze zaplanować cel podróży i nocleg, a także uwzględnić wszelkie procedury celne. Relaks na Malediwach, zwiedzanie Nowego Yorku czy nurkowanie u wybrzeży Egiptu — nie są to zdecydowanie plany urlopowe na wyjazd z psem. Nawet najkrótszy przelot samolotem w takim przypadku jest raczej odradzany. Z reguły zwierzęta powyżej 5 kg transportowane są w luku bagażowym, mniejsze zwierzęta siedzą zamknięte w torbach transportowych pod siedzeniem opiekuna. Wyobraź sobie, jak niebywale stresującym dla psa musi być nowe otoczenie, nowe odgłosy, zmiana ciśnienia, brak właściciela w pobliżu. Podobnie zaleca się unikanie zbyt długich podróży samochodem, podczas której pies nie będzie mógł się za bardzo poruszać i załatwiać innych swoich potrzeb, także fizjologicznych. Jeśli planujesz podróż właśnie samochodem, pamiętaj, by skrupulatnie zaplanować trasę z odpowiednią ilością przerw i w zależności od długości trasy — zarezerwować nocleg w miejscu, w którym akceptuje się zwierzęta.

Odpowiednie destynacje dla Ciebie i Twojego psa

Decydujący, by urlop sprawiał kupę radości zarówno Tobie, jak i psu, jest cel Waszej podróży — destynacja, która będzie odpowiadała także na potrzeby psa. Niestety, nie zawsze jest to proste. Ty marzysz być może o leżakowaniu nad basenem i drinkach z palemką, a Twój pies chętniej znalazłby się w cieniu leśnych drzew lub w pobliżu odświeżającej morskiej wody i cieszył się aktywnością na łonie natury. Jeśli lubisz spędzać urlop aktywnie, z pewnością znajdziecie z psem nić porozumienia. Górskie wędrówki na przykład są dla aktywnych psów, które wymagają dużo wybiegu, doskonałą opcją. Psy, które kochają wodę, z pewnością chętnie spędzą czas na plaży dla psów. Niektóre biura podróży posiadają specjalne oferty wakacyjne dla właścicieli zwierząt. Przydatne informacje na temat wakacji z psem znajdziesz również w Internecie.

Hotel, wynajęte mieszkanie czy plac campingowy? Wskazówki, gdzie nocować z psem

Znalazłeś już cel podróży, który będzie pasował zarówno Tobie i Twojemu psu, jak i reszcie podróżnych? Super! Teraz musisz już tylko znaleźć nadający się nocleg. Niezależnie od tego, czy będzie to hotel, wynajęte mieszkanie czy camping — obecność psa musi być w tym miejscu dozwolona przez właściciela obiektu. By nie doznać przykrych niespodzianek, zawczasu upewnij się dokładnie, czy w danym miejscu może przebywać zwierzę. Zwróć uwagę, że niektórzy właściciele obiektów decydują o przyjmowaniu zwierząt w zależności od ich ras i wielkości psów. Jeśli znalazłeś miejsce akceptujące zwierzęta, upewnij się jeszcze, że w pobliżu znajdziesz odpowiednią przestrzeń na wybieg dla pupila. Pokój hotelowy na szóstym piętrze bez balkonu to na przykład średnia opcja. Wynajęty domek z zabezpieczonym ogrodem lub mieszkanie na parterze z kawałkiem zieleni pod oknem są zdecydowanie bardziej godne polecenia. Również camping, podczas którego pies może spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, jest dobrym pomysłem — o ile oczywiście regulamin campingu dopuszcza obecność psów.

Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem z psem

Po znalezieniu destynacji i noclegu zostało już niewiele do załatwienia. Zanim wszystko zabukujesz, rozjaśnij jeszcze następujące kwestie:

  • Urlop za granicą? Dowiedz się, jakie są warunki przewozu psa.
  • Nie zapomnij o szczepieniach. Zaplanuj wcześniej wizyty u weterynarza, omów z nim, jakie szczepienia będą potrzebne przed podróżą i wykonaj je.
  • Czy pies za granicą posiada ubezpieczenie?
  • Jedziecie pociągiem, promem, samolotem? Dowiedz się, jakie warunki przewozu zwierząt obowiązują u danego przewoźnika.

Udane przygotowania do wakacji z psem

Jeśli masz taką możliwość, zaleca się wyjazd w takim terminie, żeby w miejscu docelowym nie panowały wtedy zbyt wysokie temperatury, suczki nie miały cieczki i nie odbywała się akurat wymiana sierści, która czyni jej pielęgnację bardziej wymagającą. Kiedy zbliża się upragniony czas wypoczynku, rozpocznij pakowanie. Pomyśl przy tym nie tylko o kremie z filtrem dla siebie, wygodnych butach do wędrówek i aparacie fotograficznym, lecz także o odpowiednim wyposażeniu dla swojego pupila!

© r_tee / stock.adobe.com

Odpowiedni bagaż: Jak spakować na urlop psa?

Podróżna apteczka

Musisz się oczywiście także zabezpieczyć na „wszelki wypadek”. W Twojej podróżnej apteczce dla psa powinny się znaleźć następujące produkty:

  • Materiały opatrunkowe
  • Nożyczki
  • Spray dezynfekujący
  • Pęseta na kleszcze
  • Węgiel w tabletkach (przeciwko biegunce)
  • Maść na oparzenia i rany
  • Termometr

By urlop był beztroski — z psem czy bez psa

Jako właściciel psa każdy swój wyjazd musisz zaplanować odpowiednio wcześnie i naprawdę szczegółowo. W końcu chcesz spędzić urlop, bawiąc się i relaksując na całego, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy pupilowi nic nie zagraża i masz pewność, że również on dobrze się bawi — z Tobą na urlopie, z tymczasowym opiekunem czy w hotelu dla psów. Jeśli po raz pierwszy podróżujesz z psem lub go gdzieś zostawiasz, tym bardziej powinieneś przeznaczyć na planowanie więcej czasu. Rozejrzyj się spokojnie za różnymi opcjami. Pamiętaj także, że najlepsze hotele dla czworonogów w szczycie sezonu wakacyjnego szybko zapełniają się czworonożnymi gośćmi, dlatego warto rozpytywać o dostępność wcześniej.

Ogólnie im wcześniej i lepiej się przygotowujesz, tym bardziej beztroska będzie mogła być Twoja podróż. Życzymy wspaniałych wrażeń i wypoczynku podczas wakacji — z czworonogiem lub też bez!

Najczęściej polecane