Sport psich zaprzęgów: Wskazówki, sprzęt, komendy

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Pies uprawiający bikejöring

Cała psia moc naprzód: W sporcie zaprzęgowym to pies przejmuje inicjatywę!

Psie zaprzęgi to nie tylko domena Alaski: Sport psich zaprzęgów można uprawiać również w warunkach bezśnieżnych. Zanim jednak zaproponujesz swojemu podopiecznemu taką formę aktywności, zapoznaj się z przygotowanymi przez nas informacjami i komendami, które mogą Ci się przydać podczas uprawiania tego sportu dla psa.

Iditarod na Alasce to najtrudniejszy wyścig psich zaprzęgów na świecie: Psy i ich opiekunowie mają do pokonania około 1800 kilometrów w temperaturze sięgającej minus 70 stopni Celsjusza. W naszej szerokości geograficznej, sport zaprzęgowy jest dużo bardziej przyjazny zwierzętom i może go uprawiać praktycznie każdy pies. Poprawia kondycję zarówno psa jak i jego opiekuna, daje poczucie przygody i wolności. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, razem z psem będziecie mogli czerpać z tego sportu całą masę radości – nie potrzebujecie do tego ani śniegu, ani udziału w wyścigach, chociaż kto wie – może w przyszłości zapragniesz i tego.

Czym jest sport psich zaprzęgów?

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku tego sportu pies ciągnie zaprzęg w postaci człowieka poruszającego się pieszo lub na pojeździe. Korzenie tego sportu sięgają czasów, kiedy psy pociągowe miały za zadanie ciągnąć wypełnione ciężkimi ładunkami środki transportu, takie jak wozy czy sanie, i uważane były za konie biedaków. Dziś nie wymaga się już od nich takiego wysiłku i wykorzystuje hobbystycznie w sporcie do ciągnięcia człowieka poruszającego się na hulajnodze, rowerze czy wózku treningowym. W związku z tym, że sport zaprzęgowy zyskuje coraz większą popularność, oprócz klasycznej jego wersji, gdzie psy zaprzęgane są do sań, powstały również inne jego dyscypliny.

Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • Canicross: Bieganie za psem, który przypięty jest za pomocą linki do pasa biodrowego maszera.
  • Bikejöring: Uważany za sport ekstremalny, w którym pies ciągnie jadącego na rowerze człowieka, umożliwiając mu osiąganie bardzo dużych prędkości.
  • Dog-scooting: Podobna do bikejöringu dyscyplina, w której rower zastąpiono hulajnogą – polecana dla tych, którzy mają dobrą równowagę.
  • Dog-trike i sacco-cart: Doskonałe w przypadku uprawiania sportu zaprzęgowego z kilkoma psami. Trike i sacco-cart to trzy- lub czterokołowe ciągnięte przez psy wózki.
Husky ciągnący hulajnogę © DoraZett / stock.adobe.com
W przypadku scootingu Twój pies ciągnie hulajnogę, na której ty balansujesz – nie lada wyzwanie!

Wymagania

Czy każdy pies będzie czerpał radość z uprawiania sportu psich zaprzęgów?

Piękno psiego sportu zaprzęgowego polega na tym, że nadają się do nie tylko husky. Wprost przeciwnie: Każdy dorosły pies w dobrej kondycji, niezależnie od rasy może uprawiać tą dyscyplinę sportu.

Oczywiście Twój pies będzie się dobrze bawił tylko wtedy, gdy nie będzie miał ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Aby je wykluczyć, warunkiem numer jeden przed rozpoczęciem treningów jest wizyta u lekarza weterynarii, który powinien zbadać psa zwłaszcza pod kątem chorób układu krążenia i stawów.

Jednak bez obaw: Nawet psy, które nie są w najlepszej formie, mogą uprawiać sport zaprzęgowy, pod warunkiem regularnego sprawdzania ich stanu zdrowia. W przypadku dysplazji stawów biodrowych, ten rodzaj aktywności może mieć nawet pozytywny wpływ na łagodzenie dolegliwości.

Jak duży ciężar może ciągnąć mój pies?

Obawiasz się, że Twój pies nie będzie miał siły poderwać Cię z miejsca? Niepotrzebnie! W rzeczywistości psy są dużo silniejsze niż nam się wydaje. Generalna zasada brzmi: Wyszkolony i zdrowy pies może ciągnąć ciężar ważący trzy do pięciu razy więcej niż wynosi jego waga.

Labrador, ważący na przykład 30 kilogramów, jest w stanie ciągnąć około 120 kilogramów, wliczając w to środek transportu.

Oczywiście w przypadku większej liczby psów czy trasy do pokonania w trudniejszych warunkach, obliczenia te należy odpowiednio skorygować.

Jakie wymagania muszę spełnić, aby móc uprawiać sport psich zaprzęgów?

Wymagania w zakresie dobrej kondycji dotyczą nie tylko Twojego psa, ale także Ciebie. Sprawność fizyczna, zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu i tolerancja na odrobinę towarzyszącego treningowi brudu to podstawowe wymagania.

Sprzęt

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania sportu psich zaprzęgów?

Najważniejsze podczas uprawiania sportu z psami jest bezpieczeństwo. Dlatego warto zainwestować w specjalne akcesoria treningowe i zadbać o ich prawidłowe dopasowanie.

Wskazówka: Przy pierwszej przymiarce skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który dobierze sprzęt tak, aby nie powstawały nieprzyjemne punkty nacisku.

W przypadku sportów zaprzęgowych, w których poruszamy się pieszo lub na rowerze, potrzebujemy, oprócz sportowej odzieży i solidnych butów, następującego sprzętu podstawowego:

  • Dobrze dopasowane szelki dla psa
  • Lina ciągowa z amortyzatorem
  • Canicross: Pas do mocowania liny ciągowej
  • Bikejöring lub dog-scooting: Sztywna lina do bezpiecznego prowadzenia

W przypadku dog-trike i sacco-cart będziemy dodatkowo potrzebować wózka i odpowiedniej uprzęży dla psów. Ponadto, należy zapoznać się z dwoma rodzajami zaprzęgania.

Sposoby zaprzęgania psów

Generalnie, istnieją dwa sposoby zaprzęgania psów: za pomocą uprzęży linowej lub do pulki. To, który z nich jest wykorzystywany zależy od rodzaju uprawianego sportu.

  • Uprząż linowa: Pies jest przypięty za pomocą liny ciągowej z amortyzatorem bezpośrednio do pasa biodrowego człowieka, hulajnogi lub roweru. Lina główna, wykonana jest na przykład ze stali, aby zapobiec jej zaplątaniu.
  • Uprząż do pulki: W przypadku psich sportów, w których używane są sanie lub wózki, stosuje się dyszle, do których pies zaprzęgany jest za pomocą specjalnej uprzęży. Jeśli pulka ciągnięta jest przez jednego psa, stosuje się uprząż pojedynczą – wtedy pies porusza się pomiędzy dwoma dyszlami. W przypadku większej liczby psów, zostaną one zaprzęgnięte po prawej i lewej stronie centralnie przebiegającego dyszla.

Komendy

Jakie komendy musi opanować mój pies?

W sporcie zaprzęgowym rzeczy dzieją się szybko. Dlatego odpowiednie komendy są bardzo ważne, aby zapewnić komunikację między zwierzętami i człowiekiem. Twój pies musi mieć dobry słuch – nie będziecie mieli ze sobą kontaktu wzrokowego, dlatego będzie to jedyna droga porozumiewania się.

Ważna jest też szybkość reakcji, aby być w stanie w porę się zatrzymać lub ominąć ewentualną przeszkodę na trasie. Z tego względu, używaj jak najkrótszych, jednoznacznych poleceń.

Najważniejsze komendy używane w sporcie psich zaprzęgów

W sporcie zaprzęgowym często słyszymy angielskie komendy maszerów. Jeśli chcesz się ich nauczyć, poniżej zamieszczamy listę najważniejszych z nich:

  • Haw: W lewo
  • Gee: W prawo
  • Over haw: Omiń przeszkodę po lewej
  • Over gee: Omiń przeszkodę po prawej
  • Come haw: Skręć 180 stopni w lewo
  • Come gee: Skręć 180 stopni w prawo
  • Go / Hike / Mush: Naprzód
  • Straight ahead: Prosto
  • Stop / Whoa: Stój

5 wskazówek na początek

Opanowaliście już podstawowe komendy i zaopatrzyliście się w niezbędny sprzęt? W takim razie możecie zaczynać! Ważne jest, aby na początku przyzwyczaić psa do szelek i wyjaśnić mu, że bez naszej komendy nie wolno mu nic robić.

Jeśli chcesz, aby cały proces wdrożeniowy przebiegł, jak należy, pozwól profesjonaliście wprowadzić się w świat psich zaprzęgów i pamiętaj o poniższych pięciu kwestiach:

  1. Wdrażaj psa stopniowo, nie zaczynaj od zbyt dużego ciężaru. Na początek spróbuj canicrossa i obciążenia własną wagą.
  2. W tym celu wybierz się z psem w spokojne, najlepiej odludne miejsce, na przykład wczesnym rankiem.
  3. Zwróć uwagę na podłoże. Bieganie po utwardzonych leśnych drogach będzie dla psa łatwiejsze niż po śliskiej trawie na łące lub twardym asfalcie w mieście.
  4. Sprawdź prognozę pogody: Przy temperaturze przekraczającej 15 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności powietrza, uprawianie sportu staje się dla psa zbyt dużym obciążeniem i może doprowadzić do udaru cieplnego.
  5. Zapewnij zwierzęciu wystarczająco dużo przerw na napicie się i odpoczynek. A po treningu nagródź psa odpowiednim zabiegiem pielęgnacyjnym sierści i łap.

Sport psich zaprzęgów: Wzmacnia więź i utrzymuje dobrą kondycję

Oprócz ludzkiej atencji i troskliwej opieki, pies do szczęścia potrzebuje również odpowiedniej dawki ruchu. Dla ludzi i psów, którzy lubią wspólne aktywności, sport zaprzęgowy będzie idealnym rozwiązaniem.

Aby stworzyć zgrany duet, muszą się w siebie wsłuchać i sobie ufać, jednym słowem tworzyć zgrany zespół. Spróbuj i przekonaj się na własnej skórze! Nasze wskazówki pomogą Ci zrobić pierwszy krok, a dzięki dostępnemu w naszym sklepie internetowym zooplus odpowiedniemu sprzętowi zadbasz o Wasze wspólne bezpieczeństwo


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane