Pływanie psa dla zachowania sprawności
© remixon / stock.adobe.com
Pływanie to nie tylko ochłoda dla psa podczas gorących letnich dni. Na tej formie aktywności korzystają również stawy naszego czworonoga i jego kondycja ogólna. Dowiedz się, w jaki sposób pływanie psa wspiera kondycję naszych podopiecznych, zwłaszcza tych w starszym wieku i z nadwagą, dostarczając im jednocześnie dużo radości.
Spis treści
Dlaczego pływanie psa jest dla niego tak korzystne?
Czy to na plaży dla psów czy w basenie: W wodzie pracuje cały aparat ruchowy psa. Ta forma aktywności działa szczególnie korzystnie na stawy starszych psów, a jeśli nasz pies akurat dochodzi do siebie po operacji, aktywność w wodzie będzie doskonałym uzupełnieniem fizjoterapii – pomoże mu odzyskać siły i złagodzić ból.
Nawet te psy, które najchętniej leniuchują na kanapie, podczas wodnych kąpieli nabierają chęci na aktywności. W przypadku zwierząt z nadwagą, pływanie pomoże im zrzucić zbędne kilogramy i zachować sprawność.
Zalety pływania psa
Oprócz ochłody i zabawy, pływanie ma dla psa dużo innych korzystnych efektów:
- Pomaga budować masę mięśniową.
- Nie obciąża stawów.
- Poprawia kondycję psa.
- Pomaga psom z nadwagą spalić zbędne kalorie.
- Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.
- Pomaga starszym psom dłużej zachować mobilność.
Powodem tak wielu korzyści jest to, że pływanie angażuje całe ciało i wszystkie mięśnie, które muszą stale pracować, by pokonać opór wody. Jednocześnie, wyporność wody sprawia, że ruchy są dla psa łatwiejsze niż na lądzie. Stawy i mięśnie są odciążone, a serce i płuca wzmocnione.
Pływanie psa jest najbardziej efektywne, gdy czuje się podczas tej aktywności zupełnie swobodnie. Dlatego, aby nasz pupil spędził miło czas w wodzie, niezbędna będzie nasza pomoc.
Jak sprawić by pływanie było dla psa przyjemnością?
Wybierzmy miejsce, które nadaje się do pływania z psem. Dla początkujących najlepsze będą jeziora i czyste stawy z łagodnym zejściem oraz baseny. Uważajmy na stojącą wodę i długo utrzymującą się wysoką temperaturę: W takim warunkach mogą zakwitnąć sinice, które są niebezpieczne zarówno dla naszego psa, jak i dla nas.
Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, z którego możemy wspólnie z psem korzystać cały rok są baseny dla psów.
Podczas pływania psa nie używajmy smyczy ani szelek, przyda się natomiast kapok, który polecany jest zwłaszcza dla psów zaczynających swoją przygodę z pływaniem.
Ważne jest, aby nasz podopieczny słuchał się nas i żebyśmy mogli go w każdej chwili przywołać z wody. Nawet jeśli pływanie sprawia mu wiele radości, należy robić przerwy – szczególnie w przypadku niezaprawionych w tej aktywności zwierząt, nawet kilka minut spędzonych w wodzie może być wyczerpujące.
Jeśli nasz pies ma pływać w celu zrzucenia nadmiarowych kilogramów lub złagodzenia bólów stawów, zanim pozwolimy mu wskoczyć do wody, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, który powie nam na co powinnyśmy zwrócić uwagę.
Dalsze wskazówki dotyczące pływania psa:
- Sprawdźmy nurt w wodzie i jej temperaturę. Zbyt zimna woda może być dodatkowym obciążeniem dla psa w lecie.
- Miejmy psa stale na oku i dawajmy mu odpocząć – najlepiej w zacienionym miejscu.
- Aby uniknąć skrętu żołądka, ostatni posiłek podajmy zwierzęciu co najmniej dwie godziny przed pływaniem.
- Dobrze wysuszmy sierść psa, a jeśli ma zwisające uszy – wysuszmy również i je.
- Chore lub ranne psy nie powinny zażywać kąpieli.
Które psy lubią pływać?
Istnieją rasy psów, których sama nazwa wskazuje na związek w wodą, takie jak hiszpański pies dowodny czy portugalski pies dowodny. Dzięki swojej budowie są optymalnie przygotowane do pływania. Popularny labrador oraz golden retriever również dobrze czują się w wodzie.
W przypadku psów wszystkich ras obowiązuje ta sama zasada: Im wcześniej zapoznasz psa z wodą, tym szybciej się do niej przyzwyczai.
Czy wszystkie psy potrafią pływać?
Większość psów to urodzeni pływacy i po krótkiej fazie zapoznawczej nabierają wprawy. Istnieją jednak rasy, które ze względu na swoją budowę nie potrafią tak elegancko poruszać się w wodzie jak przedstawiciele innych ras. Mopsowi czy buldogowi krótkie łapki nie ułatwiają trzymania się na powierzchni wody, a ich niewielkie noski szybko napełniają się wodą.
Ale nawet jeśli nie zostaną profesjonalnymi pływakami, przy odrobinie cierpliwości i wyczucia, również te psy można przyzwyczaić do wody.
Warto towarzyszyć naszemu pupilowi w stawianiu pierwszych kroków w wodzie i nie szczędzić mu pochwał i nagradzania. Zabawki dla psa też mogą być pomocne w przełamywaniu lęku przed wodą.
Nasz pies nie chce pływać? Jeśli zachęty i cierpliwość nie pomagają, może okazać się, że ma złe doświadczenia związane z wodą. W takiej sytuacji warto wybrać się z psem na kurs pływania prowadzony przez doświadczonego trenera, aby nie do końca udanymi próbami dodatkowo nie zrazić go do wody.
Absolutnie nie wolno psa zmuszać do pływania. Jeśli chcemy pomóc naszemu podopiecznemu w rekonwalescencji po zabiegu czy pozbyciu się nadwagi, istnieje wiele innych możliwości.
Twój pies ma nadwagę? W ten sposób pomożesz mu bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy.
Wskazówki dotyczące pływania z psem
Jeśli pokonaliśmy początkowe przeszkody i pies wszedł do wody, najprawdopodobniej zacznie się samodzielnie w niej poruszać. Psy, które stronią od aktywności sportowych lub takie, które potrzebują dużo urozmaiceń i szybko się nudzą, możemy zachęcić do pływania i zabawy w wodzie za pomocą odpowiednich akcesoriów.
W sklepie internetowym zooplus znajdziesz bogaty wybór wodnych zabawek. Zamów je z dostawą do domu, a już nic nie stanie na przeszkodzie kolejnej wycieczce nad wodę.
To, ile możemy oczekiwać od naszego pupila w wodzie, zależy oczywiście od tego, w jakiej jest kondycji ogólnej i czy należy do psów lubiących wodę.
Psy z nadwagą powinny zaczynać od spokojniejszych aktywności – najważniejsze, żeby były w ruchu, dobrze się przy tym bawiąc. Zaczynajmy małymi krokami, spacerując po płytkiej wodzie przy brzegu. Nawet taki spacer po wodzie będzie dla niego dobrym ćwiczeniem. Następnie stopniowo zwiększajmy wymagania.
Inspiracje dla zaawansowanych pływaków
Psy będące w nieco lepszej kondycji można zachęcić do pływania rzucając im zabawki, które mają nam przynieść na brzeg. W przypadku bardziej intensywnego treningu, możemy towarzyszyć naszemu psu w wodzie, pływając obok niego z zachowaniem bezpiecznej odległości, aby uchronić się przed przypadkowym zadrapaniem przez jego pazury.
Jeśli mamy ochotę na pływanie na dłuższym dystansie, warto wyposażyć naszego podopiecznego w kapok – psy lubią bowiem przekraczać swoje granice. Dlatego obserwujmy je bacznie i róbmy przerwy, kiedy uznamy je za konieczne.
Jeśli natomiast jesteśmy już na zaawansowanym poziomie, możemy spróbować pływania na SUP-ie. Przy odrobinie cierpliwości w niedługim czasie będziemy mogli organizować wycieczki po jeziorze i łączyć je z aportowaniem. Na desce ćwiczymy przy okazji równowagę psa.
Zasada nr 1 podczas pływania z psem: Przede wszystkim zabawa
Dzięki naszym wskazówkom sprawisz, że Twój pies będzie czerpał radość z pływania i pomożesz mu zachować zdrowie. Nieważne czy pies ma nadwagę i powinien spalić kalorie, czy dopiero przyzwyczaja się do wody – dobra zabawa dla człowieka i zwierzęcia powinna być na pierwszym miejscu, ponieważ nieodłączną składową zdrowia psa jest jego dobre samopoczucie.