Piłki tenisowe i psy – zabawka czy niebezpieczeństwo?

piłka tenisowa dla psa

Rzuca się w oczy z daleka, najczęściej w bardzo atrakcyjnej cenie – piłki tenisowe są wśród opiekunów psów popularnymi zabawkami dla pupila. Czy jednak taka zabawka jest dla psa na pewno bezpieczna?

Czy piłki tenisowe są bezpieczne dla psów?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i kategoryczna. Brzmi: nie! Dlaczego?

Szkodliwe dla psa materiały

W produkcji piłek tenisowych używane są substancje koloryzujące nadające piłce intensywny kolor i inne chemikalia mające uczynić przedmiot trwalszym i dłużej żywotnym. Składniki i materiały używane do produkowania piłek tenisowych bez wątpienia mogą zaszkodzić czworonogowi, jeśli ma z nimi często kontakt. Pies bierze piłkę w końcu do pyska, gdzie jego ślina i śluzówka pochłaniają obecne na przedmiocie chemikalia. Możliwe jest również, że szkodliwe substancje dostaną się do żołądka psa, jeśli przegryzie piłkę i połknie jej fragmenty. Zalegające w żołądku lub jelitach elementy piłki mogą powodować u zwierzęcia zatwardzenia lub niedrożność jelitową.

Zadławienie się

Połknięte elementy piłki mogą również zatrzymać się w przełyku lub gardle psa, co oznaczałoby dla niego niebezpieczeństwo nawet uduszenia się. W przypadku psów z dużym pyskiem powstaje kolejne ryzyko: Może się zdarzyć, że duży czworonóg weźmie piłkę do pyska w całości, przygryzie ją, a w efekcie przesunie się ona do tyłu, aż do miękkiego podniebienia. Kiedy wróci tam do swojego pierwotnego kształtu, szybko i skutecznie uniemożliwi psu oddychanie. Niewinna zabawa przerodzi się w sytuację zagrażającą życiu.

golden bawiący się piłką w wodzie © Happy monkey / stock.adobe.com

Niebezpieczeństwo dla zębów psa

Piłka tenisowa jest przemyślana tak, by była bardzo wytrzymała: ma posłużyć przy niejednym uderzeniu w trakcie niejednej zaciętej rozgrywki. Jej powierzchnia została tak zaprojektowana, by bez szwanku wytrzymywać uderzenia rakiety tenisistów oraz odbijanie się od podłoża. Filcowa powłoka piłki tenisowej składa się najczęściej z impregnowanej mieszanki wełny i nylonu. Niektórym psom pasuje tego typu tekstura, dlaczego też namiętnie żują i podgryzają takie piłki. Dla zdrowia ich zębów może okazać się to jednak fatalne w skutkach. Przy bardzo oddanym gryzieniu takich powierzchni oraz łapaniu piłki w locie stopień ścierania zębów jest porównywalny do walki psa z papierem ściernym. Trwale zeszlifowuje to szkliwo, co prowadzi do bólu zębów u psa.

Stworzone nie dla psów

Trujące, niebezpieczne, szkodliwe dla zębów – piłki tenisowe nie są po prostu skonstruowane z myślą o zabawie z psem. Producenci piłek tenisowych nie myślą o tym, by była bezpieczna dla zwierząt. Chcą stworzyć doskonałe narzędzie dla sportowca. Zabawki stworzone specjalnie dla psów mają z kolei zapewnić zwierzętom maksymalne bezpieczeństwo podczas korzystania. Wiele przedmiotów użytku codziennego, które być może na pierwszy rzut oka wyglądają na dobre na zabawkę dla psa, przy spojrzeniu po raz drugi stają się do tego zupełnie niezdatne.

Piłki dobre dla psów

Jaką zabawkę podarować w takim razie psu, którego ulubioną jest właśnie piłka tenisowa? Możliwości jest mnóstwo! Istnieją chociażby specjalne piłki dla psów imitujące piłki do gry w tenisa. Wiele piłek dla psów przynosi dodatkowe korzyści i nowe możliwości, na przykład piłki świecące umożliwiają zabawę w ciemności, a piłki pływające – w wodzie. Istnieją również piłki z otworkami, w których można umieścić smakołyki, żeby na dłuższą chwilę zająć czymś psa. Piłki wydające dźwięki angażują psy z reguły jeszcze bardziej niż piłki bez dźwięku. Piłki na sznurze lub katapulty do piłek dla opiekunów psów zadbają o daleki tor lotu zabawki, zachęcając psa do pogoni. Znajdziesz też piłki łączące wiele z tych fantastycznych cech w jedno. Najlepsze w nich jest jednak to, że wszystkie piłki zadeklarowane jako zabawka dla psa są dla tych zwierząt całkowicie bezpieczne! Niemniej zawsze i wszędzie obowiązuje zasada nadzoru nad psem. Nie wolno pozostawiać psa samego, gdy bawi się zabawką, zwłaszcza szczenięcia lub dopiero zaadoptowanego psa, którego zachowania w trakcie zabawy nie jest się w stanie przewidzieć.

Sprawdź ofertę piłek dla psa w internetowym sklepie zoologicznym zooplus.pl!

Zabawki do żucia

Nie tylko ganianie za piłką, ale przede wszystkim jej żucie sprawia Twojemu psu taką radość? Możesz podarować mu taką piłkę, która została rozwinięta specjalnie z myślą o tym, by być żuta i gryziona. Zabawki do żucia dla psa niekoniecznie są okrągłe – istnieją zabawki do żucia o przeróżnych kolorach i kształtach, jednak zawsze mają być odporne na zniszczenia, ale jednocześnie bezpieczne, a ponadto mają służyć pielęgnacji zębów. Także przysmaki do żucia, na przykład uszy wołowe albo żwacze, pomogą zadbać o zdrowie zębów psa oraz dostarczą mu mnóstwo przyjemności z żucia.

Najczęściej polecane