Piesze wędrówki z psem

spacery z psem

Do wędrówek z psem potrzebny jest odpowiedni sprzęt.

Niezależnie od tego, czy chodzi o mniejsze wycieczki po okolicy, jednodniowe wyprawy weekendowe czy całe wakacje z psem: Piesze wędrówki z psem są przyjaznym hobby dla zwierząt i ich opiekunów!

Czy każdy pies może chodzić na wędrówki?

Prawie każdy zdrowy, dorosły czworonożny przyjaciel może przyłączyć się do Ciebie podczas Twojej przygody z wędrówkami. Jednak czworonóg powinien mieć już jakieś doświadczenie w pieszej wędrówce, aby móc pokonywać dłuższe trasy.

Jeśli planujesz jednodniową wycieczkę, Twój czworonożny przyjaciel powinien wcześniej odbyć kilka krótszych wędrówek po okolicy. Ponadto, z następującymi psami wędrówki są możliwe tylko w ograniczonym zakresie:

Szczenięta i młode psy

Szczenięta nie powinny pokonywać długich dystansów. Kilku kilometrowe wędrówki są dla nich tabu. Miłośnicy wędrówek mogą jednak zabrać ze sobą swoich małych czworonożnych przyjaciół w specjalnych psich plecakach i pozwolić im od czasu do czasu przebiec krótkie dystanse.

Młode psy mogą być powoli wprowadzane do dłuższych wędrówek. Od pierwszego roku życia możliwe są spacery o długości pięciu kilometrów lub więcej. W przypadku olbrzymich ras, takich jak dogi niemieckie, należy jednak wcześniej zapytać lekarza weterynarii o jego opinię.

Rasy psów, które wolą spokojne tempo

Rasy o krótkich nogach i płaskich pyskach, np. mopsy, szybciej się męczą. Psy, które już podczas zwykłego spaceru zaczynają szybko dyszeć, nie będą czerpać przyjemności z wędrówki.

Wśród tych psów jest wiele buldogów, takich jak buldog angielski, ale niestety także niektóre bassety czy pekińczyki. One również lubią przygody na świeżym powietrzu, ale wolą krótkie dystanse i dużą ilość przerw.

Chore psy

Jeśli pies jest osłabiony z powodu choroby, nie powinien uczestniczyć w dłuższych wędrówkach. Ale co z artrozą? Wiele psów z artrozą może przez długi czas chodzić po równym terenie, ale wchodzenie i schodzenie sprawia im problemy. Dokładnie rozważ, czy wędrówki są odpowiednie dla Twojego psa, a w razie wątpliwości poproś weterynarza o radę. Jeśli pies dużo sapie i przysiada, lepiej przerwać wędrówkę.

Wędrówki z psem: Co trzeba zabrać?

Kiedy pakujesz plecak na wędrówkę z psem, musisz również spakować kilka rzeczy dla swojego czworonożnego przyjaciela. Woda i miska na wodę są niezbędne. Praktyczna jest butelka na wodę dla psa z wbudowaną miską.

Po drodze pies może napić się czystej, płynącej wody. W wodzie stojącej czają się niebezpieczeństwa w postaci giardii i innych patogenów.

Oczywiście, psy nie powinny wyruszać w drogę z pełnymi brzuszkami, jednak w bagażu powinno się znaleźć trochę jedzenia lub mała przekąska na zasłużony odpoczynek. Istnieje wiele butelek podróżnych i misek dla psów, które są dobrze przystosowane do wędrówek.

Innymi przydatnymi przedmiotami w bagażu są szczypce na kleszcze oraz pęseta – na przykład, aby uwolnić czworonoga od kolca w łapie. Lekki ręcznik z mikrofazy nadaje się do wycierania do sucha po deszczu lub kąpieli w strumieniu.

Dowiedz się więcej na ten temat, zanim wybierzesz się na wędrówkę z psem: Usuwanie kleszczy u psów.

Co pies musi mieć na sobie podczas wędrówek?

Najlepiej jest wybrać szelki lub obrożę i smycz, które można łatwo wyczyścić. Podczas wędrówek po górach bezpieczniejsze są szelki, ponieważ w nagłych wypadkach istnieje ryzyko uduszenia obrożą.

Szelki powinny być przewiewne i nie wrzynać się w pachwiny. Jeśli nie możesz pozwolić swojemu czworonogowi biegać swobodnie, lina treningowa pozwala mu na większą swobodę. Linka Heim wykonana z biotanu jest łatwa w pielęgnacji i znacznie rzadziej się splątuje niż linki wykonane z tkaniny.

Unikanie niebezpieczeństw podczas wędrówek z psem

Wędrówka z psem może być beztroska, jednak podczas każdej eskapady z czworonogiem należy chronić się przed następującymi zagrożeniami:

Niebezpieczeństwo upadku w wysokich górach

Czworonożni przyjaciele zazwyczaj nie mają nic przeciwko stromym podejściom. Jeśli jednak chcemy wybrać się z psem wysoko w góry, należy wcześniej dobrze poznać trasę.

Odsłonięte odcinki nad głębokimi przepaściami lub łatwe przejścia wspinaczkowe nie nadają się na klasyczne wędrówki z psami. Ryzyko upadku jest zbyt duże. Ale nawet na łatwych trasach niewielka przepaść, którą przeoczy młody, żywiołowy pies, może stać się zagrożeniem. Jeśli masz wątpliwości, trzymaj psa na smyczy.

Spotkania z krowami

Nieustannie dochodzi do nieprzyjemnych spotkań między krowami i psami. Podczas wędrówek w regionie górskim często trzeba pokonywać pastwiska. Interakcja oparta na szacunku zapobiega konfliktom.

Z punktu widzenia krowy, psy przypominają potencjalnego drapieżnika. Jeśli zobaczysz stado krów, natychmiast wieź swojego czworonożnego przyjaciela na krótką smycz. Szybko, ale bez biegania przejdź przez pastwisko. Trzymaj się z daleka od stada krów.

Zalecana jest ostrożność, szczególnie w przypadku krów matek z cielętami. Najważniejszym priorytetem krów jest ochrona cieląt.

Przy kontakcie z krowami należy unikać:

  • głośnych krzyków
  • gwałtownego gestykulowania
  • wpatrywania się w krowy matki lub cielęta
  • zbliżających się cieląt

Jeśli krowa kilkakrotnie podnosi i opuszcza głowę, prycha i zgina kolana, jest to sygnał ostrzegawczy, który należy potraktować poważnie. Jeśli krowa biegnie w waszą stronę, uwolnij psa. Bez ciebie będzie w stanie lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Szybko opuścić miejsce wypasu.

Dzika zwierzyna podczas wędrówki z psem

Oczywiste jest, że pies nie powinien biegać za zwierzyną. Psy o niepohamowanych instynktach łowieckich powinny być w lesie trzymane na smyczy. Smycz typu linka daje psu większą swobodę węszenia.

Jeśli pies biega swobodnie, należy go odpowiednio wcześnie zawołać. Bądźcie czujni. Jeśli pies zamienia się w słup soli i wpatruje się w jakiś punkt w oddali, to prawdopodobnie odkrył coś intersującego i wartego pogoni.

W okresie wiosennych lęgów i wysiadywania psy powinni pozostać na ścieżkach. W leśnej gęstwinie mogłyby wypłoszyć nie tylko ptaki gniazdujące na ziemi, ale również młode sarny. Tłumaczenie, że „on nic nie zrobi” nie jest kontrargumentem. Sama obecność potencjalnego drapieżnika oznacza stres dla młodych i matki.

górskie wędrówki z psem © DoraZett / stock.adobe.com
Każda wycieczka czy spacer to mała przygoda dla dwu- i czworonożnych przyjaciół.

Wędrówki z psem i ochrona przyrody

To, czy pies musi być trzymany w lesie na smyczy, zależy od specyfiki miejsca. W rezerwatach przyrody pies musi być trzymany na smyczy, a wędrowcy muszą poruszać się po ścieżkach. Podobnie w strefach ochrony krajobrazu należy uważać, aby czworonożny przyjaciel nie płoszył zwierzyny w krzakach. Jeśli jednak nie ma innych lokalnych zasad, psy mogą biegać swobodnie.

W wielu parkach narodowych obowiązkowe są smycze. Jeśli czworonóg daje się niezawodnie przywołać i potrafi chodzić „przy nodze”, spacery bez smyczy są zazwyczaj tolerowane. Oczywiste jest, że nie wolno zostawiać żadnych śmieci. Dotyczy to również psich odchodów w pobliżu ścieżki!

Jak znaleźć odpowiedni szlak turystyczny

Jeśli masz w pobliżu piękny las lub park przyrody, możesz po prostu rozpocząć wędrówkę – jest tam wiele do odkrycia! Miłe wędrówki są przyjemne o każdej porze roku.

W upalne lato najlepiej wybrać się na wycieczkę do zacienionego lasu. Niemniej, musisz upewnić się, że Twój czworonożny przyjaciel nie przegrzewa się i pije wystarczająco dużo wody. Dobrze zaplanuj czas na wędrówkę i rób przerwy po drodze. Sama droga powinna być celem, nie określone dystanse!

Wędrowne wakacje z psem

Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, takich jak pensjonaty i hotele we wszystkich przedziałach cenowych, które pozwalają na pobyt z psami. Jeśli chcesz wyjechać za granicę, musisz zwrócić szczególną uwagę na dwie rzeczy: komfortową podróż ze swoim czworonożnym przyjacielem oraz przepisy wjazdowe obowiązujące w danym kraju.

Wybierając region na wakacje, weź również pod uwagę komfort Twojego psa. Husky na przykład nie będzie się dobrze czuł na wakacjach na ciepłym południu.

Szczególnie popularne kraje na wakacje z psami to na przykład Francja, Austria i Włochy. Znajduje się tam wiele fascynujących terenów do wędrówek. Należy jednak pamiętać o przepisach wjazdowych podczas podróży zagranicznych.

Na przykład, by wjechać do niektórych krajów, pies powinien mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli chcesz podróżować dalej na południe, powinieneś wcześniej skontaktować się z lekarzem weterynarii. W ten sposób można zapobiec niektórym chorobom śródziemnomorskim, takim jak erlichioza.

Życzymy wiele radości podczas wędrówek z psem!

Najczęściej polecane