Mantrailing: Tropienie użytkowe
© Shakarrigrafie / stock.adobe.com
Psy mają nieporównywalnie lepszy węch niż ludzie, potrafią też z całej palety zapachów wyodrębnić jeden konkretny. W przygotowanym przez nas artykule dowiesz jak sprawdzić, czy Twój pies nadaje się do pracy węchowej i czego potrzebujesz jako stawiający pierwsze kroki w mantrailingu.
Spis treści
Co to jest mantrailing?
Każda istota żywa ma indywidualny zapachowy „odcisk palca”, czyli również i my pozostawiamy w otoczeniu nasz osobisty zapach, który pies odbiera nawet dziesięć razy lepiej niż ludzie, dzięki swojemu doskonale rozwiniętemu zmysłowi węchu.
Prawie 300 milinów komórek węchowych sprawia, że psy są w stanie podążać za dwoma tropami jednocześnie. Właśnie ta umiejętność wykorzystywana jest w mantrailingu, który obecnie staje się coraz bardziej popularną aktywnością.
Zasada mantrailingu
W przypadku mantrailingu, przewodnik psa prowadzi go na lince, a ich wspólnym celem jest znalezienie konkretnej osoby w terenie lub budynku na podstawie podanego wcześniej psu przedmiotu należącego do poszukiwanego (np. używanej koszuli).
Chodzi zatem o poszukiwanie człowieka, podczas którego pies wyłapuje unoszące się cząsteczki jego zapachu. Jako że mogą się one znajdować na różnych poziomach, specjaliści mówią o pracy górnym lub dolnym wiatrem.
Psy pracujące górnym wiatrem wyłapują zapach z powietrza, matomiast psy pracujące dolnym wiatrem podążają za śladem zapachowym znajdującym się na podłożu. Takie czworonogi wykorzystuje się na przykład w policji.
Wymagania: Czy mój pies sprawdzi się w mantrailingu?
Najważniejsza w całej aktywności jest zabawa. Tylko wtedy, gdy nasz pies będzie czerpał radość ze wspólnego tropienia, będzie wykonywał je chętnie.
Dodatkowe czynniki, które należy rozważyć przed rozpoczęciem przygody z mantrailingiem:
-
Wielkość
Wielkość psa w mantrailingu nie ma znaczenia. Mniejsze psy nie mają wcale gorszego węchu niż psy większych ras. Jeśli nasz podopieczny podczas spaceru dużo węszy lub lubi się z nami bawić w chowanego, mantrailing na pewno mu się spodoba.
-
Zdrowie
Mantrailing jest wyzwaniem nie tylko dla zmysłu węchu, ale dla całego organizmu – tropienie niekiedy wymaga pracy na wielokilometrowych odcinkach, dlatego może wiązać się z kilkoma dobrymi godzinami pracy fizycznej i koncentracji zarówno naszej jak i naszego psa, podczas której będziemy musieli wspólnie, jako drużyna, poruszać się w zróżnicowanym, niekiedy trudno dostępnym terenie w lesie czy obszarze zabudowanym. Dlatego należy upewnić się, że jesteśmy zdrowi i gotowi na taki wysiłek. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku psów cierpiących na schorzenia aparatu ruchu, na przykład dysplazję stawów biodrowych.
-
Wiek
Generalnie w przypadku tropienia nie ma ustalonej granicy wieku psa. Jednak, jeśli chcemy uprawiać mantrailing z młodym psem, musi być nam posłuszny i słuchać naszych poleceń oraz uzyskać gotowość psychiczną i fizyczną do pokonywania długich dystansów, którą osiąga najwcześniej w wieku ośmiu miesięcy.
Dla starszych psów natomiast nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe. Najważniejsze, aby nasz senior był w dobrej formie i czerpał przyjemność z pracy węchowej.
Odpowiedni sprzęt: Czego potrzebujemy do mantrailingu?
Mantrailing nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, ale warto zapatrzyć się w:
- szelki (dobrze dopasowane i w wyrazistym kolorze)
- linkę o długości od pięciu do piętnastu metrów
- przysmaki jako nagrodę
- torbę na przysmaki
- przenośną i zawsze pełną butelkę na wodę
- szczelnie zamykaną torebkę do przewożenia nośnika zapachu (np. torba na mrożonki).
Mantrailing dla początkujących: Jak rozpocząć przygodę z tropieniem?
Jeżeli oprócz standardowych spacerów chcemy zapewnić naszemu psu dodatkową rozrywkę i urozmaicić naszą wspólną codzienność, możemy nauczyć się mantrailingu w szkole dla psów lub dołączyć do grupy tropiącej.
Tropienie w grupie oznacza jednak, że będziemy musieli także wcielać się w rolę pozoranta, czyli osoby, którą odnaleźć ma pies na końcu śladu. Upewnijmy się zatem, że będziemy mogli kilka godzin spędzić schowani za drzewem, w krzakach czy na placu zabaw w oczekiwaniu na szukającego nas psa.
Stopniowe zwiększanie wymagań
Treningi dla początkujących zaczynamy powoli i bez pośpiechu. Wszystkie początki są trudne i pies musi przede wszystkim nauczyć się tego, czego od niego wymagamy. Dlatego trener zaplanuje pierwsze ślady na krótszych, kilkumetrowych odcinkach, które w miarę postępów będą wydłużane.
Do tropienia nigdy nie używajmy obroży, a szelki zakładajmy psu tylko podczas treningu – w ten sposób będzie kojarzył je z mantrailingiem.
Poza tym, uważajmy, aby go nie przemęczyć. Motywujmy go podczas pracy i nagradzajmy natychmiast po wykonaniu zadania. Tylko w ten sposób zachęcimy naszego czworonoga do wspólnej pracy.
Chcesz poznać inne psie sporty? Przeczytaj o nich w opracowanym przez nas artykule.