Dog frisbee
© ksuksa / stock.adobe.com
Jeśli zwykłe aportowanie nasz podopieczny ma już opanowane, warto spróbować je nieco urozmaicić, na przykład zastępując aport dyskiem. W dog frisbee pies ma za zadanie złapać go w locie.
Spis treści
Czym jest dog frisbee?
Dog frisbee to nic innego jak zabawa w rzucanie dysku. Człowiek rzuca frisbee, a pies łapie je w powietrzu i przynosi z powrotem. Ten psi sport powstał w latach siedemdziesiątych w USA, gdzie szybko zaczęto organizować zawody w tej dyscyplinie pod nazwą „Discdogging”. Do najsłynniejszych psów w dziedzinie dog frisbee należy suczka rasy whippet o imieniu Ashley (1971-1985), która bez pozwolenia wystąpiła ze swoim opiekunem podczas przerwy w meczu baseballowym.
Kto sprawdzi się w dog frisbee?
Ten rodzaj sportu ćwiczy wytrzymałość, refleks i szybkość, a wspólna zabawa wzmacnia więź pomiędzy nami i naszym podopiecznym. W zasadzie dog frisbee będzie odpowiednie dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas psów. Aczkolwiek istnieją pewne wyjątki.
Czy zabawa w frisbee jest dobra dla psów?
Niestety nie dla wszystkich psów pogoń za latającym krążkiem będzie zdrowa. Nie zalecamy jej w przypadku:
- Szczeniąt i młodych psów: Skakanie i gwałtowne ruchu mogłyby zaszkodzić ich nie w pełni rozwiniętym stawom. Dlatego z rozpoczęciem przygody z dog frisbee musimy poczekać aż nasz pupil dorośnie.
- Psów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów czy dysplazję stawów biodrowych
- Ciężkich psów, takich jak bernardyn, które ze względu na swoją budowę nie sprawdzą się w łapaniu frisbee.
- Mopsów i podobnych ras: Psy, które mają wyjątkowo krótką kufę cierpią na ogół na problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji frisbee nie będzie sprawiało im przyjemności.
Które psy lubią grać w frisbee?
Generalnie, zabawę we frisbee można wypróbować z każdym zdrowym psem. Największą przyjemność z tego sportu zdają się jednak czerpać sprytne i zwinne border collie czy pudle.
Jak przygotować się do uprawiania dog frisbee?
Chcielibyśmy od razu pójść na łąkę i zacząć bawić się z naszym psem, to jasne, ale dajmy sobie trochę czasu na przygotowanie się do tego sportu. Najlepiej na początku bez psa, chyba, że mamy wprawę w rzucaniu dyskiem.
W przeciwnym razie potrenujmy najpierw prawidłowe rzuty. Tylko wtedy damy naszemu psu szansę na złapanie dysku w powietrzu. A skoro mowa o dysku: Do treningu z psem należy używać wyłącznie specjalnych frisbee dla psa, które są nieco elastyczne, dzięki czemu spotkanie z psimi zębami im nie zaszkodzi. Gdyby natomiast zdarzyło się im pęknąć, plastik nie odpryśnie i nie zrobi krzywdy naszemu pupilowi.
Idealne miejsce do treningu: równa łąka
Jak już będziemy potrafili wykonywać prawidłowe rzuty, możemy zacząć zabawę: Wybierzmy łąkę, na której nikt nie będzie nam przeszkadzał. Najlepiej, gdyby nie było na niej żadnych dziur, w które moglibyśmy niechcący wpaść.
Przebywając z naszym psem na ogólnodostępnym, nieogrodzonym terenie, musimy mieć pewność, że nie będziemy mieć problemu z jego przywołaniem.
Unikajmy zabetonowanych podwórek. Podłoże, po którym będzie biegał pies powinno być sprężyste, aby nie stanowiło obciążenia dla jego stawów.
Tak, jak w przypadku uprawiania każdego psiego sportu wymagającego dużej aktywności, ostatni posiłek pies powinien zjeść najlepiej trzy godziny wcześniej. W ten sposób unikniemy ryzyka skrętu żołądka i mdłości.
Dog frisbee w czterech krokach
Krok 1: Zapoznanie z frisbee. Pokażmy psu dysk i pozwólmy mu go powąchać i chwycić zębami. Po wszystkim pochwalmy go.
Krok 2: Przetoczmy frisbee po podłodze. Jeśli nasz podopieczny za nim pobiegnie i przyniesie je z powrotem, pochwalmy go. Po skończonej nauce przynoszenia frisbee z podłogi, możemy spróbować pierwszego rzutu.
Krok 3: Na początku nie rzucajmy dysku za daleko. Ważne jest, aby leciał możliwie płasko tak, żeby pies mógł go chwycić. W ten sposób ułatwimy mu zadanie i zachęcimy do wykonywania kolejnych.
Krok 4: Teraz możemy urozmaicać zabawę wedle naszego uznania. Rzućmy frisbee na dalszą odległość i dajmy psu okazję do prawdziwej pogoni.
Przerwy
Ważne: Gra we frisbee to świetna zabawa – nie oczekujmy od psa, że będzie to ukrywał. Jednak, jeśli będziemy mieli poczucie, że zabawa wymyka się spod kontroli, zróbmy przerwę. Zwłaszcza bardzo aktywne rasy psów mają skłonności do zapominana się podczas harców. Niestety jak takie zachowanie wejdzie psu w nawyk trudno będzie je później wyeliminować.
Dog frisbee jako forma rywalizacji sportowej
Ty i Twój podopieczny uwielbiacie zabawę z dyskiem frisbee i szukacie nowych wyzwań? Może warto wziąć udział w zawodach? Możemy wybierać spośród trzech różnych konkurencji, w których chodzi jednak o coś więcej niż tylko aportowanie w powietrzu.
Freestyle
W tej dyscyplinie sprawdzą się zawodnicy o dobrych zdolnościach koordynacyjnych. W ciągu dwóch minut trzeba bowiem przedstawić efektowną choreografię do wybranego utworu muzycznego. Już sama liczba dozwolonych dysków wskazuje na wymagane od psa i jego opiekuna umiejętności: Do pokazu można użyć maksymalnie siedem dysków.
Mini Distance
Na ograniczonym boisku rzucamy dysk wielokrotnie przez sześćdziesiąt sekund! Za każde frisbee chwycone z powietrza drużyna człowiek-pies otrzymuje punkty w zależności od odległości rzutu.
Long Distance
W tej dyscyplinie liczy się tylko odległość: Człowiek może rzucić dysk trzy razy. Punkty przyznawane są za najdalszy rzut frisbee, które pies zdoła złapać.