Dogdance, czyli taniec z psem
© melounix / stock.adobe.com
Siad, waruj, łapa – u większości czworonogów z tymi poleceniami problemu nie ma. Ale taniec?! Poza Agility i Obedience coraz większą popularność wśród opiekunów psów zyskuje właśnie ta dyscyplina.
Spis treści
Czym właściwie jest taniec z psem?
Taniec z psem to dyscyplina sportowa, która polega na nauce psa wspólnej choreografii, bazującej na jak najdoskonalszej pracy nóg. Zdumiewające sztuczki i odpowiednio dobrana muzyka wzbogacają pokazy, przy których tworzeniu przydają się kreatywność i fantazja w każdej ilości.
Taniec to pomysłowa, sprawdzająca się metoda, by zająć psa, wspierająca dodatkowo psią inteligencję, koncentrację i czujność. Dużą zaletą tej dyscypliny jest fakt, że nie wymaga ona specjalnych akcesoriów ani miejsca do treningu.
Warto wiedzieć Taniec z psem ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, chociaż obecnie jej międzynarodowe turnieje odbywają się również w Niemczech i Szwajcarii.
Korzyści płynące z uprawiania dog dancing
Taniec z psem przede wszystkim wzmacnia więź między czworonogiem i jego opiekunem, którzy dzięki regularnym treningom stają się sportowym duetem, darzącym się wzajemnym zaufaniem.
Ponadto, choreografię można bez problemu dostosować do indywidualnych umiejętności i potrzeb każdego psa, zarówno tych fizycznych, jak i umysłowych, przy okazji ćwicząc jego posłuszeństwo poprzez zabawę. Wszystko to wywiera pozytywny wpływ na wspólną codzienność.
Treningi można rozpocząć w dowolnym momencie i nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Możesz trenować praktycznie wszędzie – na początek wystarczy salon czy ogród, a przy ładnej pogodzie można przenieść trening do parku lub na łąkę.
W przypadku tańca z psem – podobnie zresztą jak w każdym innym sporcie – najważniejsza jest przyjemność ze wspólnych ćwiczeń. A jeśli chcesz czegoś więcej, możesz zapisać się wraz ze swoim podopiecznym do klubu sportowego i brać udział w zawodach.
Które psy nadają się do tańca?
Dogdance jest odpowiedni dla wszystkich dorosłych psów. Jedynie w przypadku szczeniąt powinno się zrezygnować z treningu i poczekać do momentu, gdy mięśnie i stawy psa będą w pełni rozwinięte.
Które rasy sprawdzą się w tańcu?
Wiek, temperament i rasa psa nie mają tu znaczenia. Podstawą jest motywacja i zdolność koncentracji psa. Taniec z psem stawia bowiem wysokie wymagania zarówno wobec psa, jak i jego trenera.
Dogdance mogą trenować także psy ze słabymi stawami – w ich przypadku należy jedynie zrezygnować ze skoków w choreografii. Niemniej, przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Dla początkujących: Pierwsze kroki
Taniec z psem należy zacząć od nauczenia psa określonych sztuczek. Do podstawowych tricków należą na przykład:
- Praca nóg: chód wprzód, wstecz, w bok
- Podskoki: nad wyciągniętą nogą człowieka, nad wyciągniętym ramieniem
- Obroty: wokół własnej osi, wokół opiekuna
- Stanie na dwóch łapach
- Turlanie się
- Czołganie się
- Slalom pomiędzy nogami właściciela: wprzód i wstecz
Przygotowanie układu
Jak tylko pies opanuje kilka sztuczek na Twój znak czy polecenie, powinno się ułożyć z nich układ choreograficzny. Znajdź odpowiednią muzykę, przy jej wyborze zwróć uwagę na tempo: powinno być ono dostosowane do przeciętnego tempa Twojego chodu.
Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć szybkie rezultaty:
- Obserwuj, jakie ruchy Twój pies wykonuje sam z siebie i trenuj je. Pracuj z przysmakami treningowymi i staraj się wydawać jednoznaczne komendy!
- Możesz ćwiczyć poszczególne sztuczki także podczas wspólnych spacerów z psem, w celu utrwalenia ruchów.
- Nagradzaj psa przysmakiem za każdym razem, kiedy zrobi coś dobrze – to podniesie jego motywację do dalszej nauki.
- Długość jednej sesji treningowej nie powinna przekraczać 20 minut. Po upływie tego czasu koncentracja zwierzęcia ulega osłabieniu i mogą wkradać się drobne błędy.
- Pamiętaj, że taniec ma być dla psa dobrą zabawą, a nie męczarnią!
Wskazówki dla początkujących
Aby Twój podopieczny mógł nauczyć się wykonywać poszczególne elementy danej choreografii, najpierw musi opanować podstawowe komendy, takie jak „siad” czy „leżeć”. Poza tym, powinien mieć zaufanie do swojego opiekuna, w przeciwnym razie bowiem może odmówić wykonywania niektórych poleceń.
Jeśli nie uda się wykonać jakiegoś ćwiczenia od razu, niezbędna będzie ponadto cierpliwość. Szkolenie powinno zawsze odbywać się w atmosferze pochwał i pozytywnego wzmocnienia, nigdy za pomocą krzyków czy metodą kar!
Zastosowanie klikera
Podstawą tańca z psem jest komunikacja. Im lepiej opiekun będzie potrafił porozumieć się ze swoim podopiecznym, tym lepiej zwierzak będzie wiedział, co ma robić.
Polecenia można wydawać nie tylko za pomocą głosu, ale również gestów oraz klikera, którego używamy zawsze, gdy pies wykona to, o co go poprosimy. Po kliknięciu natychmiast dajemy psu nagrodę.
Wskazówki dla zaawansowanych
Dogdance zyskuje coraz większą popularność: Psi sport o widowiskowym charakterze jest fascynujący nie tylko dla samych uczestników, ale także widzów. Obecnie regularnie organizowane są zawody, w których swoje umiejętności taneczne prezentują ludzko-psie drużyny.
Jeśli więc sport ten przypadł Tobie i Twojemu psu do gustu, a treningi w domu Wam nie wystarczają, warto pomyśleć o tej dyscyplinie nieco bardziej profesjonalnie, wstąpić do jednego z klubów i spróbować swoich sił w rywalizacji sportowej.
Zawody w tańcu z psem odbywają się w dwóch kategoriach: Dogdance Freestyle (FS), w których nie istnieją żadne ograniczenia – można opracować własną choreografię ze wszystkich możliwych ćwiczeń, poleceń i sztuczek, oraz Dogdance Heelwork to Music (HTM), w której choreografia musi składać się w co najmniej trzech czwartych z określonych zadań wykonywanych przy nodze przewodnika, których w repertuarze tej kategorii mamy do dyspozycji aż 18.
Klasy konkursowe i sędziowanie
Tak, jak w przypadku pozostałych psich sportów, duety człowiek-pies dzielone są na poszczególne klasy. Pierwszą z nich jest klasa 1. Zdobywając punkty, opiekun ze swoim psim partnerem tanecznym może awansować do klasy 3. W klasie seniorów rywalizują ze sobą nieco starsze czworonogi.
Podczas zawodów sędziowie oceniają pary pod względem artystycznym i technicznym, a o przyznawanych punktach decyduje ułożona choreografia, wrażenie ogólne występu, trudność poszczególnych elementów oraz dokładność wykonania.