Yorkiepoo

Artykuł napisany przez Kerstin S.
Yorkiedoodle

Yorkiepoo powstał w wyniku skojarzenia pudla z yorkshire terierem.

Yorkiepoo, zwany również yorkiedoodle, jest mieszanką yorkshire teriera i pudla, i tym samym zaliczamy go do grona psów hybrydowych. Dowiedz się, co czyni te czworonogi tak wyjątkowymi z lektury naszego artykułu.

Wygląd: Mieszanka małego pudla

Ponieważ yorkiepoo nie jest oficjalną rasą psów, a mieszańcem, nie istnieje w jego przypadku jednolity wzorzec rasy. Niektóre bardziej przypominają pudla, inne bardziej yorkshire teriera. Większość z nich to uroczo wyglądające mieszanki przedstawicieli tych ras z puszystym futrem, paciorkowatymi oczami i wiszącymi uszami.

Do jakiej wielkości dorasta yorkiepoo?

Yorkiepoo to małe psy. Swój niewielki wzrost zawdzięczają przede wszystkim yorkshire terierowi, którego waga nie przekracza 3,2 kilograma. Drugim rodzicem może być pudel miniaturowy, dorastający do 28–35 centymetrów w kłębie lub pudel toy o wielkości 24–28 centymetrów. W związku z tym yorkiepoo osiąga maksymalną wysokość 35 centymetrów oraz wagę 6 kilogramów.

Sierść i umaszczenie yorkiepoo

Yorkiepoo ma często puszystą, lekko falistą i długą okrywę włosową. Podczas gdy sierść yorkshire teriera jest stalowoniebieska z brązowymi znaczeniami na klatce piersiowej i głowie, paleta umaszczeń w przypadku pudla jest dużo bardziej zróżnicowana i równie kolorowe może być potomstwo takich rodziców.

Szczenięta yorkiedoodle © laura / stock.adobe.com
Ponieważ w przypadku yorkiepoo nie istnieje jednolity standard rasy, nie jest możliwe przewidzenie wyglądu szczeniąt. Każdy osobnik jest prawdziwą niespodzianką.

Charakter yorkiepoo: Czworonożna niespodzianka

Yorkiepoo łączy w sobie cechy pudla i yorka, które kojarzone są z milusińskimi pieskami kanapowymi dla starszych pań, co z całą pewnością nie oddaje sprawiedliwości żadnej z tych ras, a już na pewno nie niektórym starszym paniom! Zarówno york, jak i pudel to niezwykle inteligentne, żywiołowe czworonogi, które są entuzjastycznymi towarzyszami spacerów i dłuższych wędrówek. Cechy te yorkiedoodle dziedziczy po swoich rodzicach.

Wychowanie yorkiepoo

Yorkiepoo wygląda uroczo i ujmująco, ale wymaga konsekwentnego i fachowego szkolenia. Te maluchy bywają bowiem niezwykle sprytne i uparte. Kluczem do sukcesu w ich przypadku jest pełna miłości konsekwencja. Jeśli zatem lubimy pracować z psami i są one dla nas więcej niż tylko towarzyszami, na pierwsze sukcesy nie będziemy musieli długo czekać.

Czy yorkiepoo jest szczekliwy?

Niektórzy przedstawiciele rasy mają tendencję do nadmiernego szczekania, czemu bez wątpienia sprzyjają geny teriera. Ponieważ wiele małych psów jest pod tym względem niedocenianych, ich opiekunowie powinni zawczasu zastanowić się, czy ich podopieczny ma zapewnioną odpowiednią ilość zajęć fizycznych i umysłowych. Ważne są również przerwy na odpoczynek dla zachowania równowagi. Jeśli jej brakuje, psy nie będą się wahać głośno tego obwieszczać.

Przeczytaj także: Jak oduczyć psa szczekania?

Utrzymanie: Najważniejsze jest towarzystwo i spędzanie czasu na zewnątrz

Dobrze wychowany yorkiepoo jest przyjaznym towarzyszem wszelkich aktywności swojego opiekuna. Będzie czuł się komfortowo zarówno w domu na wsi, jak i w mieszkaniu w mieście.

Czy yorkiepoo jest odpowiedni dla początkujących?

Tak, ambitni opiekunowie, dla których yorkiepoo będzie pierwszym czworonogiem, a którzy będą go chętnie angażowali w swoje zajęcia, mogą się z powodzeniem na niego zdecydować.

Pielęgnacja sierści yorkiepoo

Yorkiepoo łączy w sobie jedwabistą sierść yorka i kędzierzawą okrywę włosową pudla, w związku z czym często wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na zabiegi pielęgnacyjne – regularne szczotkowanie, a nawet strzyżenie. Puszysta sierść działa bowiem na brud jak magnez i jest podatna na tworzenie się kołtunów, chociaż struktura sierści może znacznie różnić się w zależności od danego osobnika. Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne obejmują także systematyczne czyszczenie uszu, ponieważ porośnięte sierścią mają tendencję do rozwijania stanów zapalnych.

Czy yorkiepoo jest psem rodzinnym?

Większość tych mieszańców to doskonali towarzysze rodzin, chociaż ich dorośli członkowie powinni zwracać baczną uwagę na to, jak dzieci traktują te małe pieski. Są one bowiem delikatne i łatwo zrobić im krzywdę. Ważne jest też zapewnienie im osłoniętego miejsca, w którym będą mogły się schronić i odpocząć od zgiełku codziennego życia z maluchami.

Czy yorkiepoo jest odpowiedni dla alergików?

Nie – nie można jednoznacznie stwierdzić, że mieszanki pudli lub same pudle będą odpowiednie dla alergików. Reakcję alergiczną wywołują oprócz sierści również ślina i złuszczający się naskórek. Przed podjęciem decyzji o wyborze psa, nawet jeśli nie linieje, alergicy powinni skonsultować się więc z lekarzem. Poza tym niektórzy przedstawiciele rasy jednak gubią sierść.

Jakie zajęcia będą najlepsze dla yorkiepoo?

Yorkiepoo mają niewielkie gabaryty i są urocze, ale samo przytulanie to dla nich zdecydowanie za mało! Uwielbiają przebywać na łonie natury oraz długie spacery. Wiele z nich lubi także wykonywać różne zadania razem ze swoim opiekunem. Należy jedynie wówczas pamiętać, że są mikruskami i wybierać psie sporty, takie jak agility dla małych psów, tropienie czy nauka sztuczek.

Odpowiednie zabawki dla yorkiepoo znajdziesz w sklepie internetowym zooplus:

Czy yorkiepoo cieszy się dobrym zdrowiem?

Jako mieszaniec, yorkiepoo może odziedziczyć predyspozycje do chorób genetycznych po obojgu rodzicach. Pudle miewają problemy z oczami, takie jak postępujący zanik siatkówki i zaćma, a zarówno pudle jak i yorki mogą być predysponowane do zwichnięcia rzepki.

W liniach hodowlanych yorkshire teriera także mogą występować choroby oczu takie jak zanik siatkówki. Problemem mogą być również genetycznie uwarunkowana suchość oka, czyli zbyt mała ilość płynu łzowego, dwurzędność rzęs oraz jaskra. U yorkshire teriera powszechne są też zaburzenia czynności tarczycy.

Jak długo żyje yorkiepoo?

Zdrowi przedstawiciele rasy dożywają wieku 14 lat i więcej, a przy tym bardzo długo zachowują aktywność i chęć do zabawy.

Żywienie yorkiepoo

Yorkiepoo zasadniczo nie potrzebuje specjalnej karmy. Można podawać mu karmę mokrą lub suchą, lub obie na zmianę, jeśli nasz pies dobrze to znosi. Tak jak w przypadku wszystkich innych czworonogów, należy wybierać wysokiej jakości karmę o dużej zawartości mięsa. Jeśli zdecydujemy się na karmę suchą, warto wybrać taką, która została opracowana specjalnie z myślą o małych rasach i ma formę odpowiednio uformowanych krokietów.

Duży wybór karm dla małych ras znajdziesz w sklepie internetowym zooplus:

Pochodzenie i historia

Historia yorkiepoo jest również historią jego przodków – yorkshire teriera i pudla. Yorkshire terier powstał w wyniku celowego krzyżowania różnych ras terierów w połowie XIX wieku. Pudel natomiast został pierwotnie wyhodowany do polowania na ptactwo wodne, a w międzyczasie stał się psem do towarzystwa, występującym w czterech różnych odmianach. W żyłach obojga rodziców płynie więc krew psów myśliwskich.

Yorkiepoo jako doodle

Pudle mają wiele wspaniałych cech – są inteligentne, przyjazne i nie linieją. Dlatego wiele osób na całym świecie krzyżuje z nimi różne rasy, uzyskując rasy z członem „poo” oraz „doodle” w nazwie. Niestety, w takich hodowlach zdrowie i charakter rodziców szczeniąt nie zawsze są priorytetem.

Zakup: Wskazówki dotyczące zakupu yorkiepoo

Jeśli jesteśmy absolutnie zdecydowani na zakup tego mieszańca, musimy bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem hodowcy. Powinien on zbadać oboje rodziców pod kątem wyżej wspomnianych chorób charakterystycznych dla rasy, a szczenięta powinny być kilkukrotnie zaszczepione i odrobaczone, zanim trafią do nowego domu. Hodowca natomiast powinien z chęcią odpowiadać na nasze pytania i wykazać zainteresowanie nowym domem, do którego ma trafić jego podopieczny.

Przeczytaj także: Ważne pytania do hodowcy.

Ile kosztuje yorkiepoo?

Ceny yorkiepoo zaczynają się od 1.200 euro. Większość sprzedających żąda jednak znacznie wyższych kwot. W niektórych przypadkach potencjalni zainteresowani muszą liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku psów z rodowodem – popyt determinuje bowiem podaż. Decydując się na szczenię, wybierzmy takie, którego cena jest rozsądna – nie najniższa, ani najwyższa, i upewnijmy się, że pies został odpowiednio wychowany.

Podobne rasy

Szukasz mądrego, długowiecznego psa, który nie linieje? Wobec tego przyjrzyj się bliżej pudlowi. Fascynują Cię teriery? Zastanów się nad norfolk terierem, który jest doskonałą propozycją dla miłośników terierów, szukających rasy niesprawiającej problemów wychowawczych. Niewiele sierści tracą również małe bichony – bolończyk, bichon frisé czy lwi piesek. Niemniej, zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tych towarzyskich czworonogów nie należy lekceważyć.

Podsumowanie: Sympatyczny puchatek

Większość yorkiepoo to przyjazne psy, które chętnie towarzyszą swoim opiekunom we wszystkich codziennych sytuacjach. Ponieważ wiele yorkiepoo pochodzi od wątpliwych hodowców, którzy wykorzystują popularność psów hybrydowych, bardzo ważny jest wybór rzetelnego hodowcy.

Charakterystyka yorkiepoo

W skrócie:Yorkiepoo (zwany również yorkipoo, yorkiedoodle) jest celową krzyżówką pudla i yorkshire teriera, i należy do tak zwanych psów designerskich.
Charakter:energiczny, inteligentny, przyjazny
Wysokość w kłębie:do 35 cm
Waga:do 6 kg
Sierść:puszysta, zazwyczaj w kolorze czarno-brązowym
Pielęgnacja sierści:Wymagane regularne szczotkowanie i strzyżenie. Wiele yorkiepoo linieje niewiele lub wcale.
Aktywności:Potrzebuje zajęć dostosowanych do swoich gabarytów i lubi towarzyszyć swojemu opiekunowi.
Pies dla początkujących:tak
Szczekanie:intensywne
Długość życia:do 14 lat
Typowe choroby:choroby oczu, tarczycy, zwichnięcie rzepki
Cena:od 1.200 do 2.000 euro
Grupa FCI:nieuznany
Pochodzenie:mieszaniec


Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Najczęściej polecane