Wyżeł włoski krótkowłosy (bracco italiano) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Bracco italiano

Bracco italiano to niezawodny pies myśliwski, któremu nie umknie żaden trop.

Wyżeł włoski krótkowłosy jest idealnym kompanem dla osób kochających naturę, spacery w lesie czy na łące oraz myśliwych. Poznaj bliżej tę starą rasę psów w opracowanej przez nas charakterystyce.

Wygląd: Czy wyżeł włoski krótkowłosy jest psem myśliwskim?

Bracco italiano jest uważany za jednego z najstarszych europejskich wyżłów.

Typowe cechy tego psa myśliwskiego to wyraźnie zaznaczony guz potyliczny, długie zwisające uszy i kufa podobna do kufy bloodhounda.

Majestatyczny łowca

Atletyczna budowa nadaje temu wyżłowi krzepkiego wyglądu. W połączeniu z prostym grzbietem i głęboką klatką piersiową sprawia on wrażenie wręcz majestatycznego, a jego szlachetność dodatkowo podkreśla szybki i przestrzenny kłus.

Uwaga: Niestety często zdarza się, że ogon bracco jest przycinany. W niektórych krajach takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria praktyka ja jest jednak nielegalna – kopiowanie zabronione jest ze względu na dobrostan zwierząt i możliwe tylko na podstawie wyraźnych zaleceń weterynaryjnych.

W jakich umaszczeniach występuje wyżeł włoski krótkowłosy?

Bracco italiano ma krótką sierść, która może występować w różnych maściach i wzorach. Niektóre czworonogi są jednolicie białe, inne mają plamki lub łatki w czerwono-brązowych odcieniach. Do najpopularniejszych umaszczeń należą:

  • bursztynowy
  • brązowy
  • pomarańczowy

Jaki wzrost osiąga bracco italiano?

Podobnie jak w przypadku większości psów, jego wielkość i waga zależą od płci.

Suczki mierzą od 55 do 62 centymetrów w kłębie, podczas gdy psy dorastają zazwyczaj do 58–67 centymetrów. W zależności od budowy ciała wyżeł włoski krótkowłosy może ważyć od 25 do 40 kilogramów.

Trzy bracco italiano w lesie © LaSu / stock.adobe.com
Podobieństwo do bloodhounda widać na pierwszy rzut oka.

Charakter: Między miłością do dzieci a instynktem łowieckim

Bracco italiano jest uważany za przyjaznego, spokojnego, wrażliwego i cierpliwego czworonoga. Doskonale wie, jak należy traktować dzieci.

Chociaż nie jest to pies najłatwiejszy w prowadzeniu, jego łagodna natura sprawia, że sprawdza się w roli psa rodzinnego. Czy to na przyjęciu urodzinowym dla dzieci, czy na polowaniu, wyżeł ten zazwyczaj bardzo dobrze radzi sobie z emocjami.

Mocno rozwinięty instynkt łowiecki

Mimo, że psy te są bardzo dobrze odnajdują się w rodzinach z dziećmi, opanowanie ich instynktu łowieckiego może być prawdziwym wyzwaniem.

Z natury wyżeł włoski krótkowłosy jest bardzo czujny i bacznie obserwuje swoje otoczenie. Błyskawicznie rozpoznaje potencjalną zdobycz w gęstwinie zarośli i tak samo szybko rzuca się za nią w pościg.

Takie zachowanie jest jak najbardziej pożądane podczas polowania, w codziennym życiu rodziny może jednak być uciążliwe.

Aby poradzić sobie z zachowaniami łowieckimi niezbędne jest konsekwentne szkolenie już od szczenięcia. Bardzo pomocne są regularne wizyty w psim przedszkolu oraz szkole dla psów.

Czy bracco italiano sprawdzi się w roli psa stróżującego?

Ponieważ wyżeł włoski krótkowłosy jest bardzo otwarty w stosunku do ludzi, nie nadaje się na stróża. Nie oznacza to bynajmniej, że nie stanie w obronie swojej rodziny, gdy wyczuje niebezpieczeństwo.

Warunki utrzymania i wychowanie: Bracco italiano potrzebuje dużo ruchu

Nieodłączną częścią codziennej rutyny tego wyżła jest węszenie. Najlepiej będzie czuł się, mając do dyspozycji odpowiednio zabezpieczony ogród, a w jego pobliżu rozległe pola i zielone lasy, do których będzie zabierany na spacer na smyczy przez swojego opiekuna. W mieście natomiast nie będzie czuł się komfortowo.

Jakie aktywności lubi bracco italiano?

Psy tej rasy są hodowane przede wszystkim do polowań i w tym celu powinny być również trzymane. Dyscypliną koronną tych czworonogów jest polowanie na ptaki. Jeśli masz uprawnienia myśliwskie, wyżeł włoski krótkowłosy będzie idealnym towarzyszem dla Ciebie, również, jeśli masz dzieci.

Jeżeli natomiast nie jesteś myśliwym, ale kochasz obcowanie z naturą, musisz zapewnić bracco inne, rekompensujące brak polowań zajęcia.

Mogą to być psie sporty takie jak aportowanie, tropienie czy mantrailing. Pies ma wówczas zapewniony nie tylko ruch, ale również zadania umysłowe.

Żywienie: Co je wyżeł włoski krótkowłosy?

Ze względu na dużą potrzebę ruchu, bracco często i intensywnie używa swoich mięśni, co sprawia, że z reguły nie narzeka na brak apetytu. Jeśli jest trzymany głównie do polowań, zbilansowana dieta, dostosowana do poziomu aktywności, jest bardzo ważna.

Każda porcja karmy powinna więc zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały.

Wybór odpowiedniej metody żywienia zależy od indywidualnych czynników. Warto w tej kwestii zasięgnąć opinii lekarza weterynarii lub specjalisty ds. żywienia psów.

Unikanie problemów żołądkowych

Niektórzy przedstawiciele rasy przejawiają skłonności do skrętu żołądka, dlatego należy karmić ich częściej, ale małymi porcjami, zamiast podawać im jednorazowo dużą porcję karmy.

Pielęgnacja: Regularna pielęgnacja uszu i okazjonalne szczotkowanie

Ze względu na krótką i grubą sierść, bracco italiano nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie miękką szczotką.

Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu jego zwisających uszu i ich delikatne czyszczenie w przypadku zabrudzeń, aby zapobiec bolesnym stanom zapalnym uszu.

Zdrowie: Czy bracco italiano jest odporny na choroby?

Chociaż bracco italiano jest ogólnie uważany za cieszącego się dobrym zdrowiem, może zapadać na określone dolegliwości, np. choroby oczu – podwinięcie powiek (entropia) i wywinięcie powiek (ektropia), ale także, tak jak większość dużych ras, mogą pojawić się u niego problemy ze stawami takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Jak długo żyje wyżeł włoski krótkowłosy?

Bracco italiano, który ma zapewnione odpowiednie warunki utrzymania i prawidłowe odżywianie żyje średnio od 12 do 15 lat.

Ważne jest również, aby przynajmniej raz w roku udać się z psem na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii. Im wcześniej bowiem uda się wykryć ewentualne dolegliwości, tym większe są szanse na dłuższe życie psa.

Pochodzenie i powstanie rasy

Jak sama nazwa wskazuje, bracco italiano pochodzi z Włoch.

Według doniesień z V wieku p.n.e. rasa ta powstała ze skrzyżowania charta afgańskiego i molosa.

Uznany od 1956 roku

Wyżeł włoski krótkowłosy został uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną za samodzielną rasę w 1956 roku, a oficjalny wzorzec rasy został opublikowany w 2015 roku.

Zakup: Gdzie można kupić wyżła włoskiego krótkowłosego?

Psy rasowe takie jak bracco italiano znajdziemy głównie u wyspecjalizowanych hodowców. Profesjonalni hodowcy przywiązują dużą wagę do wstępnych badań rodziców swoich maluchów i kojarzą je jedynie z osobnikami, u których wykluczone zostały choroby dziedziczne.

Alternatywnie, można również odwiedzić pobliskie schroniska dla zwierząt. Od czasu do czasu również do nich trafiają rasowe psy, szukające nowego, kochającego domu.

Bracco italiano podczas zabawy w lesie © olgagorovenko / stock.adobe.com
Bracco italiano potrzebuje dużo ruchu i uwielbia tropienie.

Ile kosztuje wyżeł włoski krótkowłosy?

Jeśli chcesz kupić szczenię tej rasy, musisz przygotować się na wydatek rzędu 5.000–10.000 złotych.

Podsumowanie: Potulny towarzysz, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiednich zajęć

Wyżeł włoski krótkowłosy jest doskonałym kompanem dla rodzin, które mieszkają w otoczeniu przyrody lub myśliwych.

Bardzo ważne w jego przypadku jest prawidłowe wychowanie, właściwe żywienie i utrzymanie oraz zabawa i aktywności na świeżym powietrzu.

Charakterystyka wyżła włoskiego krótkowłosego

Cechy szczególne: Bracco italiano jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich i uwielbia polować. Jednocześnie sprawdza się w roli psa rodzinnego, pod warunkiem, że ma zapewnione odpowiednie wyzwania fizyczne i umysłowe.
Charakter: przyjazny, uważny, spokojny
Wysokość w kłębie: 58–67 cm (psy), 55–62 cm (suki)
Waga: 25–40 kg
Sierść: krótka, biała z odmianami lub bez, lub nakrapiana (bursztynowa, brązowa, pomarańczowa)
Pielęgnacja sierści: szczotkowanie raz w tygodniu
Potrzeba ruchu: duża
Pies dla początkujących: nie, tylko dla doświadczonych i myśliwych
Szczekanie: umiarkowane
Długość życia: 12–15 lat
Typowe choroby: zasadniczo zdrowy, okazjonalnie choroby oczu lub stawów
Cena: 5.000–10.000 zł
Grupa FCI: 7 (wyżły)
Pochodzenie: Włochy

Poznaj inne rasy z grupy VII, sekcji 1 FCI (wyżły kontynentalne):


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane