Welsh corgi cardigan
© lenkadan / stock.adobe.com
Na pierwszy rzut oka laicy często mylą psy rasy welsh corgi cardigan z ich bliskimi krewnymi welsh corgi pembroke, ale pembroke i cardigan mają swoje cechy szczególne, które je wyróżniają. Dowiedz się, co sprawia, że welsh corgi cardigan jest tak fascynujący dla miłośników rasy.
Spis treści
- Wygląd: Cechy charakterystyczne
- Charakter: Mały, ale odważny
- Wychowanie: Jak wyszkolić corgiego?
- Pielęgnacja: Dużo sierści – nie tylko na kardiganie!
- Utrzymanie: Czy welsh corgi cardigan do mnie pasuje?
- Żywienie: Welsh corgi cardigan w najlepszej formie
- Sport i aktywności: Małe nóżki, duże ambicje
- Zdrowie: Czy corgi są zdrową rasą?
- Hodowla i zakup: Gdzie znajdę swojego wymarzonego corgiego?
- Historia rasy: Walijczyk z długą tradycją pasterską
Wygląd: Cechy charakterystyczne
Z wyglądu welsh corgi cardigan i jego walijski krewny welsh corgi pembroke są do siebie bardzo podobni. Przedstawiciele obu ras są krępi, mają uderzająco krótkie łapy i mogą nieco przypominać mocniejszej budowy jamnika.
Welsh corgi cardigan dorasta średnio do 25–30 centymetrów w kłębie i jest odrobinę większy niż pembroke, a jego waga waha się od 11 do 17 kilogramów.
Stojące, stosunkowo duże uszy nadają mu czujnego wyrazu. W przeciwieństwie do pembroke, cardigan ma długi ogon.
Jego krótka sierść może występować we wszystkich maściach oprócz jednolicie białej. Również pod względem charakteru te dwa brytyjskie psy są ulepione z tej samej gliny, chociaż cardigan bywa bardziej uparty.
Charakter: Mały, ale odważny
Jak można się domyślić, pies, którego zadaniem jest trzymanie w ryzach stad bydła, musi być obdarzony dużą pewnością siebie. Cecha ta w przypadku cardigana może jednak być uciążliwa. Corgi, który nie przeszedł odpowiedniej socjalizacji lubi wdawać się w „dyskusje” z innymi czworonogami.
W stosunku do nieznanych sobie osób jest zdystansowany i powściągliwy. Jeśli nie życzy sobie bliższego kontaktu, potrafi to dobitnie zasygnalizować, pokazując zęby. Cardigan jest pod tym względem bardziej drażliwy niż pembroke, dlatego odpowiednie wychowanie jest podstawą.
Jak na psa pasterskiego przystało i pomimo swoich niewielkich gabarytów jest bardzo aktywny, zatem daleko mu do typowego psa kanapowego.
Ze względu na niezależność i upór wynikający z konieczności samodzielnego wykonywania swojej pracy w przeszłości, nie jest zbyt chętny do podporządkowywania się, aczkolwiek za sprawą pochwał i nagród stosowanych we właściwy sposób można wiele wypracować.
Psy tej rasy mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny, są więc dobrymi, ale także szczekliwymi stróżami.
Wychowanie
Wychowanie: Jak wyszkolić corgiego?
Przed podjęciem decyzji o zakupie przedstawiciela tej rasy, nowicjusze w świecie psów powinni dokładnie zapoznać się z jej specyfiką i ustalić jasne reguły dotyczące wspólnego funkcjonowania, bez względu na to, jak słodką minkę ich współlokator zrobi, aby zdobyć smakołyk.
Wskazówka: Nie pozwalaj swojemu szczeniakowi na podgryzanie – w dorosłym życiu trudno będzie go tego oduczyć, a to, co może być zabawne w wykonaniu szczenięcia, u dorosłego psa może stać się prawdziwym problemem.
Aby zapanować nad tymi uparciuchami nieodzowna jest bezwzględna konsekwencja, a kontakt z dziećmi, kotami czy sprzętami kuchennymi – czyli socjalizacja jeszcze u hodowcy jest podstawą wychowania corgiego.
Doskonałym uzupełnieniem procesu szkolenia dorastającego corgiego są wizyty w psim przedszkolu, gdzie będzie miał okazję poznać psy innych ras. Równie ważne jest odwiedzanie szkoły dla psów. Jeśli do wychowania swojego szczeniaka podejdziesz z wyczuciem, wrażliwością i konsekwencją, z pewnością wyrośnie on na łatwego w prowadzeniu i zrównoważonego kompana.
Pielęgnacja
Pielęgnacja: Dużo sierści – nie tylko na kardiganie!
Co prawda psy te mają krótką sierść, ale gubią jej naprawdę dużo. Dlatego wymagają szczotkowania kilka razy w tygodniu, aby wyczesać możliwie jak najwięcej luźnych włosów. Pomimo tego warto jednak zaopatrzyć się w szczotki do usuwania kłaczków lub pomyśleć o zakupie specjalnego odkurzacza do usuwania sierści.
Wszelkie zabrudzenia natomiast można zazwyczaj wyszczotkować po wyschnięciu, bez konieczności kąpania czworonoga. Kąpiel powinna być ostatecznością i wówczas należy sięgnąć po odpowiedni, łagodny szampon.
Regularnej kontroli wymagają duże uszy corgiego i w razie potrzeby czyszczenia z użyciem specjalnego środka do czyszczenia uszu. Jeśli jego pazury będą za długie, należy przyciąć je za pomocą cążek do pazurów, a jeżeli nie masz pewności jak to zrobić, poproś o pomoc lekarza weterynarii. Przerastaniu pazurów możesz natomiast zapobiec, spacerując z psem po różnych powierzchniach.
Niektórzy opiekunowie psów do codziennego rytuału pielęgnacyjnego włączają również szczotkowanie zębów swoich podopiecznych. Jeśli przyzwyczaisz psa do szczoteczki i specjalnej pasty do zębów już od szczenięcia i będziesz robić to regularnie, istnieje realna szansa, że zapobiegniesz w ten sposób tworzeniu się kamienia nazębnego.
Utrzymanie
Utrzymanie: Czy welsh corgi cardigan do mnie pasuje?
Pomimo swojej upartości rasa ta uchodzi za nieskomplikowaną i sprawdzi się również w rękach początkujących miłośników psów, w tym w roli psa rodzinnego. Jej przedstawiciele lubią dzieci, w stosunku do których wykazują się wrażliwością i czułością.
Odnajdą się także wśród mniej aktywnych osób. Welsh corgi cardigan uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, ale ze względu na swoje krótkie nóżki nie jest urodzonym sportowcem i potrzebuje stosunkowo niewiele ruchu.
Dobrze radzi sobie również w mieście. Jeśli jednak Twoje mieszkanie znajduje się na piętrze i w bloku nie ma windy, po schodach należy cardigana wnosić i znosić – częste pokonywanie schodów może bowiem mu zaszkodzić.
Odpowiedzialność na całe życie
Ty i Twój welsh corgi cardigan macie potencjał, aby stworzyć prawdziwy dream team? Fantastycznie! Pamiętaj jednak, że adopcja psa łączy się z dużą odpowiedzialnością przez, miejmy nadzieję, długi czas.
Corgi potrzebuje codziennej uwagi i aktywności. Jego utrzymanie wiąże się także z koniecznością ponoszenia regularnych wydatków związanych między innymi z wysokiej jakości karmą czy kontrolami weterynaryjnymi, a czasami również kosztami leczenia w razie choroby. Dlatego warto mieć przygotowaną określoną poduszkę finansową na wszelki wypadek.
Zanim zamieszka z Tobą corgi, zastanów się pod czyją opieką zostawisz go w razie wyjazdu na wakacje czy choroby. Oczywiście zawsze możesz zabrać go ze sobą – obecnie w wielu hotelach czworonogi są mile widzianymi gośćmi, pod warunkiem, że są dobrze wychowani.
Idealne wyposażenie: Wyprawka
Decydując się na przedstawiciela rasy welsh corgi cardigan, warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które ułatwią wasze wspólne, codzienne życie. Zaliczamy do nich między innymi wyposażenie mieszkania czy domu – Twój podopieczny potrzebuje wygodnego miejsca do spania w postaci legowiska lub kosza. Najlepiej kupić od razu także kilka koców, ponieważ psy zazwyczaj korzystają z kilku miejsc do spania.
Równie ważne są miski na karmę i wodę. Nie można zapomnieć o szelkach lub obroży oraz odpowiedniej smyczy, w tym dłuższej, która doskonale sprawdzi się w pracy szkoleniowej.
Twój pupil ucieszy się również z różnorodnych zabawek. Potrzebne będzie także zabezpieczenie transportowe do samochodu – możesz tutaj wybierać między stabilnym transporterem, klatką lub uprzężą.
W ramach podstawowego wyposażenia polecamy zakup akcesoriów, takich jak szczotka, pęseta do usuwania kleszczy, cążki do pazurów oraz czyścik do uszu.
Żywienie
Żywienie: Welsh corgi cardigan w najlepszej formie
Te niewielkich rozmiarów pieski miewają wilczy apetyt, dlatego stale trzeba mieć na oku ich wagę. Jeśli nie jesteś w stanie ocenić jej gołym okiem, raz w miesiącu zważ swojego podopiecznego.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała czy pozbycie się kilku nadmiarowych kilogramów wcale nie jest takie proste w przypadku corgiego. Ma on tendencję do łakomstwa i wykorzysta każdą okazję, aby coś przekąsić.
Jedzenie przechowuj więc poza jego zasięgiem i nie ulegaj błagalnemu spojrzeniu przy stole. Jeśli dajesz corgiemu przysmaki, naszykuj rano ich odpowiednią porcję na cały dzień i uwzględnij w dziennej racji żywieniowej. Do nagradzania używaj nie tylko smakołyków – staraj się stawiać raczej na wspólną zabawę lub głaskanie.
Wybierając karmę, zdecyduj się na taką z wysoką zawartością mięsa, aby pies pozostał najedzony przez dłuższy czas. Jeśli mimo wszystko okaże się, że Twój corgi przybrał na wadze, zredukuj ilość jedzenia do około 60% obecnej dawki.
Sport i aktywności
Sport i aktywności: Małe nóżki, duże ambicje
Pomimo swoich krótkich nóżek welsh corgi cardigan lubi wszelkie aktywności i z zapałem do nich przystępuje. To właśnie tutaj dochodzi do głosu jego natura psa pasterskiego. Zabieraj go więc codziennie na spacery w plenerze i zapewnij mu zajęcia umysłowe i fizyczne, które będą sprawiały mu przyjemność.
Niestety nie będzie on odpowiednim towarzyszem długich wycieczek rowerowych czy pretendentem do pokonywania wysokich przeszkód w agility. Jednak jego szybkość i zwinność może głęboko zdziwić tych, którzy widzą go po raz pierwszy a akcji.
Do rozważenia są psie sporty, takie jak dopasowane do jego wzrostu agility, dog dancing czy obedience. W formie utrzymać go pomogą również treningi z klikerem. Dorosły corgi może także towarzyszyć Ci podczas krótkich joggingów, ale pokonywanie dłuższych dystansów z pewnością go nie uszczęśliwi.
Zdrowie
Zdrowie: Czy corgi są zdrową rasą?
Poza tendencją do nadwagi, welsh corgi cardigan cieszy się dobrym zdrowiem. Nie jest podatny na choroby dziedziczne, ale ze względu na wydłużony tułów istnieje w jego przypadku większe ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz mielopatii zwyrodnieniowej.
Jak długo żyje welsh corgi cardigan?
Przy zapewnieniu im odpowiedniej opieki, przedstawiciele tej rasy mogą żyć 14 lat i więcej.
Hodowla i zakup: Gdzie znajdę swojego wymarzonego corgiego?
Poza Wielką Brytanią welsh corgi cardigan nie jest zbyt popularny, dlatego znalezienie szczenięcia może stanowić nie lada wyzwanie, aczkolwiek jest na pewno bardziej powszechny niż jego krewny pembroke.
Niewykluczone zatem, że konieczne będzie uzbrojenie się w cierpliwość i pokonanie wielu kilometrów, aby znaleźć swojego przyszłego pupila. Warto także skontaktować się z klubem brytyjskich psów pasterskich, którego przedstawiciele mogą pomóc Ci w poszukiwaniach. Jest to również najlepsze miejsce, do którego możesz się zwrócić, chcąc adoptować dorosłego welsh corgiego. Ze względu bowiem na niewielką popularność znalezienie go w schronisku dla zwierząt czy pod opieką fundacji jest mało prawdopodobne.
Szczeniak zamieszka z Tobą najwcześniej w wieku 8 tygodni. Wówczas będzie już kilkakrotnie odrobaczony, zaszczepiony i zaczipowany. Aby ułatwić maluchowi przeprowadzkę do nowego domu, oprócz oficjalnego i wystawionego przez związek hodowlany unijnego paszportu dla zwierząt, hodowca przekaże Ci niewielki zapas ulubionej karmy i kocyk, na którym spał.
Profesjonalny hodowca, który zresztą jest jedynym słusznym wyborem, jeśli chodzi o zakup szczenięcia, będzie z chęcią służył Ci radą również po zakupie – odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. A nawet jeśli nie potrzebujesz żadnych wskazówek, z całą pewnością ucieszy się, gdy zdasz mu relację z tego, jak rozwija się jego były podopieczny.
Ile kosztuje welsh corgi cardigan?
Za pieska z renomowanej hodowli będziemy musieli zapłacić około 7.000 zł.
Historia rasy: Walijczyk z długą tradycją pasterską
Dokładne pochodzenie tych walijskich mikrusów nie jest znane. Pewne jest natomiast, że ich korzenie sięgają wielu lat wstecz. Już w średniowieczu hodowano krótkonożne czworonogi do zaganiania zwierząt. Wśród z nich znajdowali się prawdopodobnie również przodkowie welsh corgi cardigana, którzy w takiej sytuacji byliby spokrewnieni również z jamnikiem.
Te małe, ale zwinne i obdarzone dużą pewnością siebie psy miały pod swoją opieką bydło lub owce, a ich sposobem na ich okiełznanie było gryzienie je w pęciny.
Na wystawach po raz pierwszy można było je podziwiać w 1892 roku, a w 1925 roku rasa została oficjalnie uznana przez brytyjski The Kennel Club, ale wówczas nie istniał jeszcze podział na rasy welsh corgi pembroke i cardigan. Dopiero po latach sporów, w 1934 roku obie rasy zostały uznane za niezależne.
Nawiasem mówiąc, nazwa rasy nie pochodzi od części garderoby, ale od walijskiego hrabstwa Cardiganshire.