Staffordshire bull terier

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Staff na łące

Aby staffordshire bull terier mógł pokazać się ze swojej najlepszej strony, niezbędne jest odpowiednie szkolenie.

Agresywny pies bojowy czy kochający członek rodziny? To, jaki będzie staffordshire bull terier zależy wyłącznie od jego wychowania. Aby wzmacniać pozytywne cechy tego czworonoga, takie jak wierność i łagodność, jego opiekun powinien mieć już doświadczenie w wychowywaniu psów.

Charakterystyka staffordshire bull teriera

W skrócie: Staffordshire bull terier jest psem średniej wielkości, który powinien trafić w doświadczone ręce.
Wysokość w kłębie: 35–40 cm
Waga: 11–15 kg (suki), 12–17 kg (psy)
Średnia długość życia: 12–14 lat
Cena: od około 4000 zł
Charakter: łagodny, przywiązany do człowieka, niski próg pobudzenia
Sierść: gładka, krótka i gruba
Kolor sierści: czerwony, płowy, czarny lub niebieski w białe łaty lub bez, pręgowany w każdym odcieniu lub z białym
Trudność w wychowaniu: duża
Pielęgnacja: mało wymagająca
Potrzeba ruchu: duża
Pochodzenie: Anglia

Wygląd: Muskularny osiłek

Masywny i potężny – te określenia najlepiej opisują wygląd tej średniej wielkości psa. W przeciwieństwie do swojego krewnego american staffordshire teriera, głowa staffordshire bull teriera jest krótka i bardziej kwadratowa, a uszy są nieco pochylone do przodu.

Przy wadze od 11 do 17 kilogramów i wysokości w kłębie od 35 do 40 centymetrów, staffordshire bull terier jest jednym z cięższych psów. Za sprawą swojej niezwykłej siły i pomimo swoich imponujących rozmiarów, pies ten jest jednak niezwykle szybki i zwinny.

W jakich umaszczeniach występuje?

Przedstawiciele tej rasy występują w praktycznie wszystkich maściach, od czarnej, przez czerwoną do niebieskiej i dozwolone są wszystkie odmiany o jednolitym umaszczeniu, w połączeniu z białymi odmianami oraz pręgowane. Sierść tych terierów jest krótka i gładka, i wyraźnie eksponuje znajdujące się pod nią mięśnie.

Suczka staffordshire bull terier ze szczenięciem © otsphoto / stock.adobe.com
Staffordshire bull terier to łagodny pies, który do szczęścia potrzebuje dużo uwagi i uczucia ze strony swojego opiekuna.

Charakter: Czy staffordshire bull terier jest niebezpieczny?

Staffordshire jest powszechnie uważany za psa bojowego. Wynika to jednak nie wprost z jego natury, a ze sposobu wychowania i traktowania przez opiekunów. Co do zasady psy te są bowiem łagodne i przyjazne wobec ludzi, ale ich usposobienie może zmienić się o 180 stopni, gdy spotykają się z nieprzychylnym dla nich zachowaniem, szorstkością czy wręcz agresją. Ich próg pobudzenia jest bardzo niski i mogą szybko stać się dominujące.

Dlaczego staffordshire bull terier znalazł się na liście psów uznawanych za agresywne?

Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał celowo szkolić psy, aby były ostre i agresywne. Jednak również niewiedza, brak konsekwencji i niepewność opiekunów mogą mieć fatalne skutki w przypadku tych z natury dobrodusznych czworonogów.

Dlatego ten popularny w Anglii pies rodzinny został w wielu krajach europejskich i w części USA i Kanady wpisany na listę ras psów uznawanych za agresywne, a jego hodowla, trzymanie i import podlegają w tych regionach surowym przepisom.

Jak prawidłowo wychować staffa?

Staffordshire terier powinien trafić w doświadczone ręce opiekunów, którzy w kontaktach z psami cechują się:

  • pewnością siebie,
  • spokojem i
  • cierpliwością.

Traktowani w ten sposób przedstawiciele rasy zaprezentują się ze swojej łagodnej i wrażliwej strony. Pełne miłości i konsekwencji szkolenie jest więc najlepszą drogą do uksztaltowania niezawodnego i przyjaznego psa do towarzystwa.

Staffordshire bull terier nie nadaje się na obrońcę dla osób, którym brakuje pewności siebie. Ten dominujący pies będzie od czasu do czasu sprawdzał swoje granice i potrzebuje opiekuna, który wówczas przypomni mu panujące zasady i hierarchię w stadzie, w której to człowiek zawsze zajmuje najwyższą pozycję.

Dla osiągnięcia sukcesu wychowawczego i harmonijnego życia ze staffem bardzo ważna jest wczesna socjalizacja, zwłaszcza z innymi psami.

Warunki utrzymania i pielęgnacja: Czego potrzebuje staffordshire bull terier?

Oprócz doświadczonego otoczenia, psy tej rasy nie mają zbyt wielu wymagań. Pielęgnacja ich sierści nie jest absorbująca – wystarczy wyszczotkować ją raz w tygodniu i przy okazji rozpieszczać ich głaskaniem.

Od czasu do czasu, zwłaszcza po długich wycieczkach na łono natury, warto sprawdzić czy w sierści nie ma żadnych pasożytów, zmian skórnych, czy nie pojawiły się żadne problemy stomatologiczne lub stany zapalne uszu.

Warto wiedzieć: Staffordshire bull teriery uważane są za wytrzymałe i nieustępliwe – z bólem i wszelkimi innymi dolegliwościami w pierwszej kolejności starają się uporać same. Dlatego tym baczniej przyglądaj się swojemu podopiecznemu.

Dla kogo staffordshire bull terier będzie odpowiedni?

Prawidłowo wychowani przedstawiciele tej rasy są zazwyczaj niezwykle łagodni i milusińscy, zwłaszcza w stosunku do dzieci. Jest to również powód, dla którego staffy zyskały sobie w swoje ojczystej Anglii przydomki „babysitter dog“ czy „nanny dog“, czyli po prostu niani.

Uwielbiają czuć się częścią ludzkiej rodziny i szukają bliskości człowieka. Absolutnie nie nadają się do trzymania na uwięzi czy w kojcu. W ramach swojego dwunożnego stada są nie tylko niezawodnymi stróżami, ale także doskonałymi towarzyszami wszelkich aktywności i zabaw.

Ponieważ lubią być w ruchu, najlepiej czują się w domu z dużą przestrzenią i ogrodem, w którym mogą się wybiegać.

Aktywność: Utrzymanie staffa w dobrej kondycji

Staffordshire bull terier potrzebuje dużej ilości ruchu. Oprócz regularnych spacerów, dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czasu są psie sporty, np. agility. Podczas biegania i skakania pies może dać upust swojej energii, a Ty jednocześnie wzmocnisz łączącą Was więź.

Zdrowie: Czy psy tej rasy są odporne na choroby?

Staffordshire bull terier to bardzo wytrzymała rasa, ale może zapadać na typowe choroby psów, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, kamica nerkowa czy problemy z oczami.

Żywienie

Teriery, w tym staffordshire bull terier, mają tendencję do alergii i problemów skórnych, co w większości przypadków spowodowane jest niewłaściwym odżywaniem. Dlatego wybór karmy musi być starannie przemyślany. Nie może w niej zabraknąć dużej ilości mięsa, warzyw oraz wartościowych tłuszczów i olejów.

Alternatywnie, można stosować dietę typu BARF, w przypadku której posiłki przygotowujesz samodzielnie, dzięki czemu masz pod kontrolą wszystko, co do nich trafia.

Historia rasy: Od psa bojowego do rodzinnego

Przodkowie staffordshire bull teriera po raz pierwszy pojawili się w Anglii 250 lat temu, kiedy górnicy z regionu Birmingham i Staffordshire trzymali krzyżówki różnych terierów, służące im do tępienia szczurów.

Aby zadbać o kondycję swoich skromnych finansów, po pracy organizowali oni widowiska, w których psy miały za zadanie unicestwić jak najwięcej gryzoni, a ich obserwatorzy obstawiali najlepszych.

Od łowcy szczurów do psa rodzinnego

Na początku XIX wieku, psy te, znane dziś jako bull teriery, coraz częściej brały udział w walkach i stały się najpopularniejszą rasą psów bojowych w Anglii.

W 1835 roku angielski parlament wprowadził ustawowy zakaz organizowania walk. Aby nie łamać prawa, wielu hodowców zdecydowała się więc skupić na innych celach. W związku z tym, zamiast rozwijania gotowości i przydatności do walki, postawili oni na promowanie cech psów rodzinnych.

100 lat później staffordshire bull terier o takich właśnie cechach został uznany przez United Kennel Club (UKC) za niezależną rasę.

Czym różni się pitbull od staffa?

Obecnie istnieje kilka ras psów, które można łatwo pomylić ze staffem. Należą do nich american staffordshire terier i amerykański pitbulterier. Pitbull i amstaff powstały ze skrzyżowania brytyjskich buldogów i terierów, a hodowcom pitbulla przyświecał cel stworzenia zwierząt do walk na ringu (ang. pit).

Podobnie jak amstaff, pitbull różni się od staffordshire bull teriera przede wszystkim wielkością i kształtem głowy. W przeciwieństwie jednak do amstaffa i staffordshire bull teriera, które zostały uznane przez FCI, pitbulteriera zaakceptował jedynie UKC.

Amstaff i staff na łące © Rita Kochmarjova / stock.adobe.com
Różnice między staffordshire bull terierem i american staffordshire terierem widoczne są na pierwszy rzut oka.

Zakup staffordshire bull teriera: Tylko po dokładnym rozpoznaniu

Zakup staffordshire bull teriera należy dobrze przemyśleć. Psy te bowiem wymagają zdecydowanego prowadzenia przez opiekuna, który zna specyfikę rasy i ma już doświadczenie w układaniu psów.

O czym pamiętać przez zakupem?

Zanim zdecydujesz się na zakup przedstawiciela tej rasy, zorientuj się, czy jego posiadanie nie podlega restrykcjom. Przepisy i ograniczenia różnią się w zależności od kraju, a nawet regionu, i mogą obejmować zarówno posiadanie dowodu nabycia zezwolenia, jak i całkowity zakaz hodowli i utrzymania.

Na co zwrócić uwagę u hodowcy?

Nie zdziw się, jeśli podczas pierwszej wizyty hodowca będzie zadawał Ci pytania dotyczące Twojego życia. Profesjonalny hodowca jest świadomy dużej odpowiedzialności, która na nim spoczywa i stara się oddawać swoje szczenięta w równie odpowiedzialne ręce.

Jeśli będzie odradzał Ci zakup psa, najprawdopodobniej będzie miał rację i warto wówczas rozejrzeć się za innym czworonogiem dla dobra szczenięcia i własnego.

Ty również zapytaj hodowcę o wszystkie nurtujące się kwestie – możesz skorzystać w tym celu z naszych podpowiedzi.

Ile kosztuje staffordshire bull terier?

Ceny szczeniąt od zrzeszonych hodowców zaczynają się od około 4000 złotych. Znacznie tańsze są natomiast czworonogi ze schronisk. Pamiętaj jednak, że wyszkolenie dorosłego psa będzie znacznie trudniejsze niż ułożenie szczeniaka.

Podsumowanie: Kompan dla zaawansowanych

Staffordshire bull terier jest wspaniałym, żywotnym i pełnym wigoru psem, ale równocześnie jedną z najbardziej wymagających ras, dlatego powinien trafić tylko w doświadczone ręce.

Jeśli zatem masz talent, wyczucie i doświadczenie w szkoleniu psów oraz chęć do zgłębienia charakterystyki rasy, jej wymagań i potrzeb, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć Waszą wspólną przygodę.

Poznaj inne rasy z III grupy FCI, sekcji 3 (teriery typu bull):


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane