Skye Terrier
© Татьяна Севостьянова / stock.adobe.com
Skye Terrier – mały pies z dużą osobowością pochodzący ze szkockiej wyspy Skye. Pozwól nam przedstawić sobie jego sylwetkę w najdrobniejszym szczególe.
Spis treści
Wygląd: Długi tułów na krótkich nóżkach
Skye Terrier nie jest taki do końca małym psem, gdyż jest wyraźnie długi. Standard dla tej rasy psów zaleca długość 103 centymetrów przy wysokości w kłębie od 25 do 26 centymetrów. Specyfikacja długości ciała – to nawet w hodowlach psów ewenement. Ale taka rozciągnięta sylwetka jest typowa i charakterstyczna dla Skye Terriera.
Uszy Skye’a są przeważnie postawione, jednak zdarzają się również uszy wiszące. Puszyste uszy wydają się dość duże z powodu porastającej je długiej sierści.
Często sierść wpada do oczu klasycznie uczesanego Skye Terriera. Jeśli nie wybierasz się na wystawę, możesz tę opadającą sierść związać lub obciąć. Ta sama przypadłość dotyczy również innych części ciała – długa sierść opada na ziemię i zakrywa krótkie nogi teriera.
U Skye Terriera dopuszcza się umaszczenie czarne, szare, płowe i kremowe z czarnymi znaczeniami na uszach i kufie. Nos jest zawsze czarny.
Charakter
Zróżnicowany, o surowym uroku – charakter Skye Terriera odzwierciedla krajobraz jego ojczystej szkockiej wyspy Skye.
Typowy Terier
Tak słodki, jak tylko pies może wyglądać. Ma jednak sporo za swoimi pluszowymi uszami. Jako pierwotny łowca lisów posiada instynkt łowiecki i dużą niezależność. Polowanie i łapanie lisów wymaga wiele odwagi – zwłaszcza, jeśli jest się tak niskim zwierzakiem, jak Skye Terrier.
Ten czworonóg ma w sobie naprawdę wiele odwagi. Jednak ta właśnie wielka pewność siebie może być wyzwaniem w codziennym życiu ze Skye Terrierem. Zwłaszcza, że przy okazj inie przepada za obcymi na swoim terytorium.
A owo „terytorium” to często również te miejsca, gdzie Skye Terrier akurat stanie… Skye lubi pilnować swojego terytorium, chociaż bez skłonności do ujadania. Wobec obcych jest powściągliwy. Ze swoimi opiekunami natomiast związuje się bardzo.
Czy wiesz, że…? Żyjący w XIX wieku przedstawiciel rasy o imieniu Greyfriars Bobby zasłynął z niewiarygodnej wierności. Po śmierci swojego pana podobno przez 14 lat pilnował jego grobu.
Wychowanie Skye Terriera dla doświadczonych opiekunów
Każdy, kto decyduje się na psa tej rasy, powinien powierzyć jego wychowanie specjalistom lub wiedzieć już nieco o szkoleniu psów. Wychowanie psa o tak silnej osobowości wymaga konsekwencji i zrozumienia.
Opiekunowie Skye Terriera powinni szanować i doceniać jego niezależność i samowystarczalność. Z jasnymi regułami i dużą dozą cierpliwości, z pewnością osiągniesz sukces w jego wychowaniu. Skye Terrier nauczy się podstawowych komend, ale raczej nie zdobędzie mistrzostwa w zawodach Obedience. Posłuszeństwo dla samego posłuszeństwa nie jest niczym wartym zaangażowania dla tego niezależnego psa.
Szczególnie ważna jest dobra socjalizacja szczeniaka rasy Skye Terrier z innymi psami. Dzięki temu nie będzie wszczynać niepotrzebnych alarmów za każdym razem, gdy na spacerze za rogiem pojawi się inny pies.
Ze względu na instynkt łowiecki niektórych osobników rasy Skye Terrier, wskazane jest odbycie specjalnego szkolenia antyłowieckiego. Najlepiej zwrócić się do szkoły dla psów, która ma doświadczenie z terierami.
Nie dla początkujących
Intensywna pielęgnacja sierści
Skye Terrier nie jest psem dla początkujących opiekunów. Jakie jeszcze wymagania powinien spełniać przyszły opiekun Skye Terriera oprócz posiadania doświadczenia w wychowywaniu psów?
Skye ma krótki, ale gęsty i wełnisty podszerstek. Pokrywająca podszerstek szata jest długa, gładka i szorstka. Jeśli masz Skye Terriera, musisz więc poświęcić trochę czasu na jej codzienną pielęgnację. Dzieje się tak dlatego, że wiele brudu dostaje się i przykleja do długiej sierści.
Sierść Skye’a wymaga regularnego szczotkowania, najlepiej co drugi dzień, albo przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli nie chodzisz z psem wyłącznie po wybetonowanych ulicach – co byłoby bardzo nudne – będziesz musieć regularnie usuwać liście, małe gałązki lub brud z długiej sierści teriera. Zaschnięty brud można usunąć szczotką.
Skye Terriera należy kąpać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Do tego celu należy wybrać łagodny szampon dla psów. Hodowca lub psi groomer może udzielić Ci wskazówek dotyczących praktycznych fryzur na co dzień dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Dalsze wskazówki dotyczące utrzymania Skye Terriera
Pies rasy Skye Terrier nadaje się do życia w mieszkaniu i w mieście. Jest uważany za typowego psa jednego opiekuna, ponieważ ściśle związuje się najczęściej z tylko jedną osobą. W rodzinie powinien więc mieć jednego stałego opiekuna i nie powinien być często pozostawiany sam sobie.
Małe dzieci nigdy nie powinny przebywać z psem bez nadzoru. Ze względu na długą sierść i pluszowy wygląd, rasa ta zachęca niektóre dzieci do zabawy z jej futrem. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, aby dzieci ostrożnie wchodziły w interakcje z czworonożnym przyjacielem. Wtedy nic nie stanie na przeszkodzie ich bliskiej przyjaźni.
Koty można trzymać ze Skye Terrierem, jeśli zwierzęta przyzwyczajały się do siebie od młodego wieku. Pies musi akceptować, że kot nie jest potencjalną zdobyczą, ale należy do stada.
Sport i zabawa
Zajęcia dla Skye Terriera
Ze względu na krótkie nogi Skye Terrier nie jest psem bardzo wysportowanym. Opadająca do ziemi sierść sprawia, że spacery przez krzewy w parku czy ogrodzie stają się wymagające, choć nie przeszkadza mu to jednak w długich spacerach z ulubionym opiekunem. Spacery mogą zawierać również odpowiednie sesje treningowe, pod warunkiem, że pies jest odpowiednio przeszkolony.
Niektórzy przedstawiciele rasy Skye Terrier lubią zabawy poszukiwawcze lub naukę drobnych sztuczek. Nie narzucaj jednak zbyt szybkiego tempa i nie oczekuj wyjątkowych wyników – Skye Terriery mają własne tempo i cenią zabawę samą w sobie, nie osiągnięcia.
Zdrowie
W jakiej kondycji zdrowotnej jest rasa Skye Terrier?
Czy szybko pojawiają się u Skye Terrierów bóle pleców? Wiele osób, widząc budowę Skye’a, myśli automatycznie o „paraliżu jamnika”, który wynika z podobnej karłowatości nóg. Prawdą jest, że problemy z krążkiem międzykręgowym występują również u Skye Terriera, ale są one rzadsze niż u jamnika.
Niemniej, około dziesięć procent wszystkich psów tej rasy faktycznie cierpi na problemy z kręgosłupem. Co należy więc robić, by zadbać o szczególną fizjonomię Skye Terriera? Nie pozwalaj psu, także młodemu, wchodzić i schodzić po schodach czy wyskakiwać na podwyższenia.
Przy zimnej, wilgotnej pogodzie Skye Terrier jest podatny na infekcje dróg moczowych. Niektóre osobniki posiadają też genetyczne skłonności do przewlekłego zapalenia wątroby, nerek i chorób oczu.
Renomowany hodowca udzieli kompleksowych informacji na temat odpowiedniej opieki zdrowotnej nad Skye Terrierem. W dobrym zdrowiu pies tej rasy może osiągnąć średni wiek około 15 lat.
Zakup
Zakup Skye Terriera
Tutaj znajdziesz informacje na temat hodowli Skye Terrierów w przeszłości i obecnie.
Ulubieniec szlachty
Jak wskazuje nazwa rasy, Skye Terrier pochodzi ze szkockiej wyspy Skye. Tam przed wiekami wykorzystywany jako pies myśliwski. Czasami różne typy psów z wyspy były nazywane „Skye Terrierami”, co komplikuje historiografię tej rasy psów.
Jedno jest jednak pewne: Psy te wcześnie stały się ulubionymi pupilami szlachty. Podobno sama królowa Maria I Stuart posiadała pupila będącego przedstawicielem właśnie tej rasy. Pewne jest też, że słynna królowa Wiktoria i jej synowa Aleksandra, późniejsza królowa Anglii, również ceniły sobie te niezależne i urodziwe czworonogi.
Do XIX wieku Skye Terrier był modnym psem. Potem jego popularność gwałtownie spadła. Obecnie hodowle tej rasy znajdują się głównie w Wielkiej Brytanii.
Porady dotyczące zakupu Skye Terriera
Jeśli chcesz mieć zdrowego Skye Terriera, koniecznie znajdź zrzeszonego profesjonalnego hodowcę. Na stronach „Klubu Teriera” znajdziesz możliwości wyszukiwania szczeniąt rasy Skye Terrier. Możesz również skontaktować się z Klubem Skye Terrier z Wielkiej Brytanii lub Międzynarodowym Stowarzyszeniem Skye Terrier ze Szwajcarii. Obie organizacje postawiły sobie za cel zjednoczenie miłośników tej rasy z całego świata.
Podobne rasy
Niezależny i dłuższy niż wyższy – wielu osobom spontanicznie przychodzi na myśl jamnik. Faktycznie, Skye Terrirery i jamniki wykazują podobieństwa, choć jamnik wciąż pozostaje psem myśliwskim, podczas gdy Skye już dawno nim nie jest.
Terierem o szczególnym uroku i podobnej budowie ciała jest m.in. Dandie Dinmont Terrier – bezpośredni potomek Skye Terriera. Popularnym pupilem jest również terier szkocki o łagodniejszej nieco naturze.
Jeśli nie chcesz przygarnąć psa konkretnej rasy i koniecznie w wieku szczenięcym, możesz poszukać terierów w potrzebie w organizacjach zajmujących się opieką nad zwierzętami lub w schroniskach. Niewykluczone, że znajdziesz tam niejednego kundelka o uroku prawdziwego Skye Terriera.