Schapendoes
Jeśli jeszcze nie słyszeliśmy o psach rasy schapendoes, koniecznie musimy uzupełnić naszą wiedzę. Ten holenderski pies pasterski to prawdziwa gratka dla miłośników zwierząt, którzy szukają przyjaznego, aktywnego i uroczego towarzysza na całe życie.

© Dogs / stock.adobe.com
Schapendoes to pies pasterski pochodzący z Holandii.
Spis treści
- Wygląd schapendoesa: Atletyczna budowa, dużo sierści
- Charakter: Niezależny pies rodzinny
- Pielęgnacja i utrzymanie schapendoesa
- Sport i zajęcia: Bardzo aktywny towarzysz
- Zdrowie schapendoesa
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
- Historia schapendoesa
- Podsumowanie: Wesoły pies pasterski o niezwykłym uroku osobistym
Wygląd schapendoesa: Atletyczna budowa, dużo sierści
Każdy, kto kiedykolwiek widział schapendoesa, może potwierdzić, że ma niezwykle bujną sierść, składającą się z długiej okrywy włosowej i niewielkiej ilości podszerstka, co jest charakterystyczne dla wielu psów pasterskich.
Pod futrem kryje się wysportowane i raczej drobne ciało. Psy mierzą od 43 do 50 centymetrów w kłębie, suczki są nieco mniejsze i dorastają do około 40–47 centymetrów. Ich waga wynosi natomiast około 25 kilogramów.
Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są wszystkie kolory sierści, chociaż najbardziej pożądany jest szary, od błękitnoszarego po czarny.

Charakter: Niezależny pies rodzinny
Ten holenderski pies o długiej sierści to niezwykle wszechstronny zwierzak, który wyróżnia się wieloma pozytywnymi cechami.
Pies z charakterem
Schapendoes tworzy bliską więź ze swoimi dwunożnymi przyjaciółmi i jest zawsze chętny do zabawy i przygody. Jest również ciekawski, inteligentny i za sprawą swojego dziedzictwa psa pasterskiego także niezależny, co sprawia, że może wydawać się uparty.
Uwielbia przebywać na zewnątrz bez względu na pogodę. Z reguły dobrze rozumie się z dziećmi, innymi czworonogami i zwierzętami domowymi. Nie ma wyraźnie rozwiniętego instynktu łowieckiego, nie ma też tendencji do oddalania się od swoich bliskich na spacerach.
Wychowanie schapendoesa
Wysoka inteligencja tego czworonoga sprawia, że szkolenie go to czysta przyjemność. Jednak jako urodzony pasterz, przyzwyczajony jest do samodzielnej pracy, dlatego jeśli w procesie jego wychowania zabraknie konsekwencji, możemy być pewni, że o swoich poczynaniach zacznie decydować na własną „łapę”. Może mieć również tendencję do nadmiernego szczekania, którą jednak można kontrolować poprzez odpowiedni trening.
Pełna wyczucia i uczucia nieustępliwość w procesie wychowania jest – podobnie jak w przypadku wszystkich psów – na wagę złota. Ze względu na swoją wrażliwość, schapendoes nie toleruje żadnej surowości.
Ćwicz od najmłodszych lat: Wskazówki dotyczące szkolenia szczeniąt znajdziesz w magazynie dla psów zooplus.
Pielęgnacja i utrzymanie schapendoesa
Najważniejsza w utrzymaniu schapendoesa jest przestrzeń i regularna pielęgnacja.
Pielęgnacja sierści dla zaawansowanych
Patrząc na obfitą okrywę włosową schapendoesa, nie można mieć wątpliwości co do potrzeby jej regularnej pielęgnacji. Jednym z celów hodowlanych jest uzyskanie szorstkiej, niezbyt miękkiej sierści, która mniej się plącze i ułatwia zabiegi pielęgnacyjne.
W przypadku młodych zwierząt należy sięgać po grzebień i szczotkę raz w tygodniu, a w przypadku zadbanych dorosłych przedstawicieli rasy wystarczy dokładne szczotkowanie co dwa tygodnie. W okresie linienia większą uwagę zwracajmy na obszary, w których najczęściej powstają kołtuny.
Regularna pielęgnacja jest ważna także w przypadku wiszących uszu schapendoesa, aby zapobiec stanom zapalnym.
Do kogo będzie pasował holenderski schapendoes?
Oczywiście jeśli trudnimy się pasterstwem, schapendoes będzie dla nas idealnym kompanem. Jednak sprawdzi się także w rękach wielu innych miłośników psów, na przykład rodzin z zacięciem sportowym lub singli, którzy mają dużo czasu na psie sporty i inne aktywności.
Wiele radości pies ten dostarczy również początkującym, pod warunkiem, że zasięgną uprzednio nieco wiedzy na temat szkolenia i będą ze swoim podopiecznym odwiedzać szkołę dla psów.
Holenderski schapendoes najlepiej czuje się na wsi lub przynajmniej w domu z ogrodem na przedmieściach, dużo mniej komfortowo zaś w mieszkaniu w mieście.
Sport i zajęcia: Bardzo aktywny towarzysz
Pies ten lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i potrzebuje dużo ruchu każdego dnia. Jeśli więc wolimy spacerować z psem w promieniu 300 metrów od własnego domu, lepiej rozważmy inną rasę. Gdy pies w pełni dorośnie, może również towarzyszyć nam podczas joggingu, jazdy konnej i jazdy na rowerze.
Naturalnie ważne jest, aby rzucać wyzwania nie tylko ciału, ale również umysłowi tego sprytnego czworonoga. Jego wrodzona inteligencja sprawia bowiem, że ma swoje wymagania: Niekończące się powtarzanie tych samych zadań to nie jest jego żywioł i jeśli chcemy, aby czerpał przyjemność na przykład z aportowania, musimy wprowadzić wiele różnych urozmaiceń.
Schapendoes sprawdza się także w wielu aktywnościach sportowych, od agility po treibball. Możliwe jest również szkolenie w kierunku psa ratowniczego. Chociaż bez wątpienia jest psem wielu talentów, w roli psa stróżującego z pewnością się nie odnajdzie.
Wskazówka: Szczególnie w przypadku młodych psów upewnijmy się, że oprócz aktywności mają możliwość odpoczynku pomiędzy nimi.

Zdrowie schapendoesa
Schapendoes należy do grona rustykalnych ras o solidnym zdrowiu, które jest jednym z warunków wstępnych do pracy jako pies pasterski. Zdrowy schapendoes może osiągnąć średni wiek 12–15 lat, a nawet więcej.
Odpowiedzialna hodowla
Dzięki badaniom genetycznym i odpowiedniej selekcji, hodowcy schapendoesa byli w stanie wyeliminować z hodowli chorobę oczu – postępujący zanik siatkówki.
Poza tym są mocno angażują się również w walkę z PDA – „patent ductus arteriosus“, czyli przetrwałym przewodem tętniczym. W tej dziedzicznej chorobie krew bogata w tlen dostaje się do tętnicy płucnej zamiast do lewej komory serca, w rezultacie czego psy mają gorszą wydolność i cierpią z powodu przeciążenia serca i płuc.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Schapendoes jest nadal stosunkowo rzadką rasą i większość przedstawicieli rasy tradycyjnie znajduje się w Holandii, gdzie mieszka najwięcej hodowców. W Polsce trudno będzie go znaleźć, ale przy odrobinie cierpliwości i chęci, z pewnością nasze poszukiwania zakończą się sukcesem.
Przy zakupie zwróćmy uwagę na rodowód psa i absolutnie nie kupujmy szczeniąt bez dokumentów czy podstawowych szczepień, które muszą być wpisane do unijnego paszportu dla zwierząt.
Ceny schapendoesa z renomowanej hodowli zazwyczaj zaczynają się od 4000 zł.
Alternatywne rasy
Jeśli interesuje nas schapendoes, ale mamy trudności z jego znalezieniem, możemy rozważyć alternatywne rasy psów pasterskich, które sprawdzają się także w roli psów rodzinnych: Polskiego owczarka nizinnego, większego owczarka z Bergamo czy owczarka pirenejskiego długowłosego. Spokrewniony z schapendoesem, chociaż nieuznany przez FCI, jest pochodzący z Niemiec Schafpudel.
Nie upierasz się przy szczenięciu? Zwłaszcza jeśli szukamy dorosłego czworonoga, powinnyśmy zajrzeć do schroniska dla zwierząt, gdzie znajdziemy wiele podobnych psów, które z pewnością skradną nasze serca.
Historia schapendoesa
Jak sama nazwa sugeruje, schapendoes pochodzi z Holandii, gdzie psy te tradycyjnie pasły stada owiec.
Powszechne były przede wszystkim w północno-wschodniej prowincji Drenthe i regionie leśnym Veluwe, gdzie były towarzyszami dnia codziennego mieszkańców tych obszarów, ale nie mieli znormalizowanej nazwy, ani wzorca rasy.
Na początku XX wieku schapendoes stał się niezależną rasą. W tym czasie Holendrzy coraz bardziej pragnęli mieć narodową rasę psów pracujących z własnym standardem.
Kontrolowana hodowla rozpoczęła się ostatecznie w latach 40-tych XX wieku, a w 1952 roku Holenderski Związek Kynologiczny uznał rasę za niezależną. Hodowla psów czystej krwi trwa od 1971 roku.
Podsumowanie: Wesoły pies pasterski o niezwykłym uroku osobistym
Jeśli szukamy sportowego, wesołego i wszechstronnego czworonożnego towarzysza, bez wątpienia znajdziemy go w schapendoesie. Nie lekceważmy jednak dość wymagającej pielęgnacji jego bujnej sierści i codziennie zapewnijmy odpowiednią gimnastykę jego umysłowi i ciału, a wówczas przekonamy się, jak wspaniałym psem rodzinnym jest i jak dobrze rozumie się zarówno z dwunożnymi jak i czworonożnymi przyjaciółmi.