Rosyjski toy
© TeamDaf / stock.adobe.com
Poza Rosją ten mały piesek jest wciąż mało znany. To może się jednak wkrótce zmienić, ponieważ ma on najlepsze predyspozycje, aby uszczęśliwić miłośników psów: Rosyjski toy jest przyjazny, żywy i elegancki zarówno w wersji z krótką, jak i długą sierścią.
Spis treści
Wygląd
To, czego rosyjskiemu toyowi brakuje pod względem wielkości, nadrabia elegancją. Na pierwszy rzut oka przypomina on wielu osobom bardziej znanego w Europie ratlerka praskiego. Rasa jest wdzięcznej budowy z drobnymi kościami i niską masą mięśniową. Głowa rosyjskiego toya jest raczej mała w stosunku do ciała. Wysokość w kłębie odpowiada długości ciała – optymalnie jest to 25 cm. Idealna waga mini psa wynosi według wzorca 2,3 kilograma, dopuszczalna jest jednak waga do trzech kilogramów. Rosyjski toy ma średniej długości sierpowaty lub szablasty ogon, który w krajach, w jakich jest to dozwolone, często jest jeszcze kurtyzowany (obcinany).
Rosyjski toy występuje w dwóch odmianach sierści, gładkiej i długowłosej. Przedstawiciele rasy gładkowłosej mają ściśle przylegającą, błyszczącą sierść bez podszerstka. Odmiana długowłosa ma sierść o długości od trzech do pięciu centymetrów, która jest prosta lub lekko falista. Sierść na głowie i przodzie nóg jest krótsza. Szczególnie charakterystyczne u tej odmiany jest długa sierść na tylnej stronie nóg i ogona oraz obfite owłosienie uszu. Rasa ta występuje w umaszczeniach: czarny podpalany, brązowy podpalany, niebieski podpalany, czerwono-czarny, czerwono-niebieski, czerwono-brązowy, czerwony, płowy i kremowy.
Historia
Rosyjski toy jest bardzo młodą rasą, powstałą na bazie angielskiego toy terriera. Cieszył się wielką popularnością w Rosji na początku XX wieku, gdzie jednak przez dziesięciolecia nie był hodowany w czystej krwi. W czasie II wojny światowej hodowla maleńkich psów do towarzystwa została zakazana – hodowano tylko psy, które mogły być przydatne dla wojska.
W latach 50. rosyjscy hodowcy ponownie skoncentrowali się na specyficznej selekcji psów rasy toy. Jednak pozycja wyjściowa była bardzo zła, ponieważ większość zwierząt hodowlanych nie miała rodowodów lub była mieszańcami. Ze względu na zimną wojnę, angielskie toy teriery były trudno dostępne za żelazną kurtyną. Dlatego też rosyjscy kynolodzy stworzyli nowy standard w oparciu o swoje psy. Różnił się on pod wieloma względami od angielskiego toy teriera – w ten sposób narodziła się nowa, niezależna rasa.
W 1958 roku z połączenia dwóch gładkowłosych psów urodził się czworonóg z długimi frędzlami na uszach. Na tej podstawie hodowcy rosyjscy stworzyli drugi wariant umaszczenia, nazwany „moskiewskim długowłosym toy terierem”. Po pewnym czasie oba warianty połączono pod nazwą „toy rosyjski”. Dopiero w 2006 roku nastąpiło uznanie rasy przez FCI. Od tego czasu te małe psy coraz częściej można spotkać na wystawach poza Rosją.
Charakter i wychowanie
Ci mali czworonożni przyjaciele są wspaniałymi towarzyszami dla rodzin lub osób samotnych, które lubią spędzać dużo czasu ze swoim psem. Są żywe i zawsze wprawiają w dobry nastrój. Odpowiednio socjalizowany rosyjski toy nie wykazuje lękliwości i jest wolny od agresji. Jest zainteresowany otoczeniem i z ciekawością podchodzi do innych ludzi, ale jest też oddany swojemu opiekunowi.
Wychowanie toya rosyjskiego nie wiąże się z żadnymi większymi wyzwaniami specyficznymi dla rasy. Mimo, że pies waży mniej niż większość kotów, warto położyć nacisk na konsekwentne szkolenie od najmłodszych lat. Dotyczy to zwłaszcza szczekania, gdyż te psy mają tendencję do szybkiego atakowania i zwracania uwagi na wszystko poprzez warczenie. To właśnie w ten sposób ujawniają się geny terriera.
Upewnij się, że w okresie szczenięcym czworonożny przyjaciel zdobył pozytywne doświadczenia z innymi psami różnej wielkości. Jak w przypadku wszystkich szkoleń psów, kluczowe są miłość i konsekwencja. Jeśli zrobisz wyjątek od jakiejś reguły, sprytny rosyjski toy będzie potrafił to wykorzystać.
Zdrowie i pielęgnacja
Jeśli chcesz, by wprowadził się do Ciebie rosyjski toy, musisz koniecznie skontaktować się z renomowanym hodowcą, ponieważ rasa może nieść ze sobą ryzyko chowu wsobnego lub karłowatości. To wszystko są problemy, na które odpowiedzialni hodowcy zwracają baczną uwagę. Zwichnięcie rzepki oraz choroby oczu i serca mogą również występować stosunkowo często u piesków tej rasy. Zdrowy toy rosyjski może osiągnąć wiek nawet do 14 lat.
Pielęgnacja tego psa – zwłaszcza w odmianie krótkowłosej – jest bardzo łatwym zadaniem. Wystarczy co kilka dni wypielęgnować czworonożnego przyjaciela za pomocą rękawicy do sierści. W ten sposób odczepią się martwe włosy. Krótka sierść nie jest odporna na trudne warunki atmosferyczne. W zimnych porach roku wiele psów karłowatych ucieszy się więc z ubranka dla psa, które ochroni je przed zimnem i wilgocią.
Z reguły nie trzeba obcinać pazurów rosyjskiemu psu karłowatemu, ponieważ zużywają się one samoczynnie przy wystarczającym ruchu. Jednak starsze psy często potrzebują pomocy przy pielęgnacji swoich pazurów. Jeśli nie wiesz, jak podciąć psu pazurki, poproś weterynarza, aby pokazał ci, jak przyciąć je specjalnymi nożyczkami. Należy również regularnie sprawdzać uszy psa i w razie potrzeby je czyścić. Istnieją specjalne środki przeznaczone do czyszczenia uszu.
Rosyjski toy: Żywienie
Małe psy powinny być karmione karmą specjalnie dostosowaną do ich potrzeb, ponieważ zużywają więcej energii na kilogram masy ciała niż ich więksi krewni.
Specjalna sucha karma dla małych psów spełnia te wymagania i zapewnia tym pełnym energii zwierzakom wszystko, czego potrzebują. Ponadto wielkość krokiecików suchej karmy dla małych psów dostosowana jest do rozmiaru ich niewielkich szczęk. Wielkość karmy jest szczególnie ważna także dla szczeniąt. Jeśli chodzi o smakołyki, upewnij się, że także one mają odpowiedni rozmiar, aby pies nie musiał się z nimi zbyt długo męczyć podczas gryzienia.
Jeśli zdecydujesz się na mokrą karmę, najlepiej wybieraj małe porcje w saszetkach lub miseczkach. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na karmę mokrą czy suchą, zasada jest jedna – najlepiej jest wybrać karmę bezzbożową z dużą ilością białka zwierzęcego w postaci mięsa. Przyczyna tego jest taka, że nawet najmniejszy pies ma w sobie dziedzictwo wilka, który w swojej diecie opiera się na dużej ilości świeżego mięsa. Świeża woda powinna być dostępna dla psa przez cały czas.
Jak zapewnić rosyjskiemu toyowi zajęcie
Rosyjski toy nie jest psem dla osób, które chcą na przykład uprawiać intensywny jogging ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jednak mimo to ten mały piesek potrzebuje regularnego ruchu na świeżym powietrzu. Zaplanuj około jednej godziny dziennie na spacery z dorosłym psem rasy toy rosyjski.
Poza tym pies tej rasy lubi wszelakie zabawy w aportowanie lub poszukiwanie, także nauka sztuczek może sprawić temu zwinnemu i bystremu czworonogowi wielką przyjemność.
Nasza wskazówka: Odwiedź szkołę dla psów i kurs dla młodych psów, kiedy pies jest jeszcze szczeniakiem. Niewielu opiekunów psów małych ras angażuje się w specjalne kursy szkoleniowe, ale na pewno skorzystają na nich w codziennym życiu. Jeśli pomyślnie ukończysz kurs, pozwól trenerowi psów doradzić Ci, które kolejne kursy będą dla Was odpowiednie. Może zdecydujesz się na kurs sztuczek lub, jeśli jest on oferowany w Twoim mieście, kurs agility specjalnie dla małych czworonogów? Najlepiej sprawdźcie sami, co najbardziej lubicie robić razem!
Czy rosyjski toy do mnie pasuje?
Ten czworonóg uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu razem ze swoim opiekunem. Jednak ze względu na swoje rozmiary ten rosyjski karzełek nie potrzebuje długich wędrówek. Dlatego też rosyjski toy dobrze nadaje się dla osób starszych i miłośników psów, którzy nie planują uprawiania sportu ze swoim pupilem.
Ten mały pies doskonale nadaje się do życia w mieście i jest uważany za bardzo zdolnego do adaptacji. Jego rozmiar sprawia, że można go łatwo wszędzie zabrać. W większości linii lotniczych może w samolocie podróżować w bagażu podręcznym. Jeśli przewozisz go w małej torbie w środkach transportu publicznego, w wielu miastach zaoszczędzisz na bilecie dla psa. Jeśli dużo podróżujesz autobusem lub pociągiem, ten czworonożny przyjaciel będzie dla Ciebie miłym towarzyszem.
Z uwagi na to, że rosyjski toy zwykle nawiązuje szczególnie bliską więź z opiekunem, dobrze pasuje do osób samotnych, ale może też czuć się dobrze w rodzinie. Nie należy jednak być rozczarowanym, jeśli szczególnie przywiąże się do jednego członka rodziny.
Zanim zdecydujesz się na adopcję rosyjskiego toya, zastanów się, czy chcesz go zabrać ze sobą na wakacje, czy też wolisz, by został wtedy pod czyjąś opieką. Ze względu na swoje rozmiary ten czworonożny przyjaciel jest wspaniałym towarzyszem podróży. Jednak dobrze, by pies został przyzwyczajony do opieki innych osób przez określony czas. Przyda się to w przypadku choroby opiekuna. Jeśli masz chętnych znajomych lub zaufany pensjonat, gdzie chcesz kiedyś zostawić swojego psa, warto już teraz pozwolić mu tam się przespać na próbę. W ten sposób, w razie nagłego wypadku, wszyscy znajdą się w sytuacji, z którą mieli już styczność.
Wydatki na rosyjskiego toya
Decyzja podjęta? Rosyjski toy to pies dla Ciebie? Świetnie! Należy pamiętać, że pies z papierami może sporo kosztować, tj. około 5 do 8 tysięcy złotych.
Do tego należy doliczyć podstawowe wyposażenie: W jego skład wchodzą miski, smycz i szelki, zabawki oraz przytulne miejsca do spania. Ten czworonożny przyjaciel potrzebuje również boksa lub płóciennej torby do transportu. Miękka szczotka lub rękawica do sierści, jak również szczypce do wyciągania kleszczy powinny również znaleźć się wśród akcesoriów, które należy posiadać już w momencie, gdy szczeniak wprowadza się do domu. Powinno się również zakupić łagodny szampon dla psów i środek do czyszczenia uszu.
Chociaż mały pies również generuje regularne koszty, są one niższe niż w przypadku dużych psów. Dzieje się tak dlatego, że ilość karmy stanowi jedynie ułamek porcji, której potrzebuje dziennie średni lub duży czworonożny przyjaciel. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed dużymi kosztami weterynaryjnymi, możesz zasięgnąć informacji o ubezpieczeniu zdrowotnym dla swojego psa.
Gdzie znajdę rosyjskiego toya?
Do niedawna rasa ta była dość mało znana poza granicami Rosji, ale od czasu uznania jej przez FCI ponad dziesięć lat temu, cieszy się ona rosnącą popularnością, przy czym odmiana długowłosa jest bardziej powszechna niż krótkowłosa.
Pamiętaj! Kupuj tylko szczeniaki z papierami. Potwierdzają one, że jest to pies czystej rasy i że nie miał miejsce chów wsobny. Porozmawiaj z odpowiednim hodowcą o opiece zdrowotnej jego szczeniąt i skorzystaj z okazji, aby odwiedzić je w ich domu. Tam poznasz również zwierzęta rodzicielskie, a przynajmniej matkę. Upewnij się, że wyglądają zdrowo i nie są zastraszone.
Faza wdrukowania (imprintingu) w pierwszych tygodniach życia jest bardzo ważna. Szczenięta powinny dorastać w bliskim kontakcie z rodziną, ale także mieć dostatecznie dużo wypoczynku. Do Twojego domu powinny trafić w wieku około dziewięciu tygodni. Wtedy powinny być już zaczipowane i mieć za sobą pierwsze szczepienia. Należy pilnować kolejnych terminów szczepień.
Jeśli szukasz dorosłego toya rosyjskiego, trudno będzie Ci go znaleźć w większości krajów europejskich. Jeśli masz kontakty w Rosji, być może tam uda Ci się znaleźć potrzebującego domu rosyjskiego toya czystej krwi w wieku dorosłym.
Jeśli w grę wchodzą dla Ciebie też inne rasy i rasy mieszane, rozejrzyj się w pobliskim schronisku. Możesz także poszukać online, gdyż psy miniaturowe w schronisku często szybko znajdą nowy dom. Może przedstawiciele innych ras są równie dobrą alternatywą dla Ciebie? Wśród nich może być m.in. papillon i phalène czy praski ratlerek.