Podenco andaluzyjski This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
podenco andaluzyjski rasa psa

Podenco andaluzyjski jest bardzo inteligentnym i żywym psem myśliwskim.

Istnieje kilka ras psów, które są nazywane „Podenco”. Te podobne do chartów czworonogi pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego i pierwotnie były tam hodowane do polowań na dzikie króliki. Omawiana w tym artykule rasa z południowej Hiszpanii nosi dźwięczną nazwę Podenco andaluzyjski. Ze względu na swoją inteligencję i niezależność, ten żywiołowy czworonóg jest szczególnie popularny wśród myśliwych.

Wygląd: Różnorodna rasa psów

Podenco andaluzyjski to hiszpańska rasa psów uznana przez Real Sociedad Canina de España (RSCE). Jej wygląd jest bardzo zmienny. Dlatego też psy hodowane z trójkątnymi stojącymi uszami mogą wykazywać trzy różne warianty umaszczenia:

  • długa i twarda sierść (typ Cerdeño lub szorstkowłosy)
  • długa i jedwabista sierść (typ Sedeño lub jedwabisty)
  • krótka i delikatna sierść (typ gładki)

Sierść typu Cerdeño i gładkiego jest twarda i gładka, a typu Sedeño jedwabista. Podszerstek jest w dużym stopniu nieobecny u wszystkich przedstawicieli.

Ponadto kolor sierści jest albo biały (srebrny, matowy lub kość słoniowa) i / lub cynamonowy. Inne kolory są wykluczone. Czarna pigmentacja jest sprzeczna ze standardem rasy, natomiast różowy nos i oczy w kolorze miodu są obowiązkowe.

Podenco andaluzyjski ma zwartą i raczej krótką budowę ciała, które jest bardzo muskularne i ma raczej poziomą linię grzbietu. Ogon – mniej więcej do wysokości stawu skokowego – jest zakrzywiony w kształcie szabli. U wielu psów występuje również biała końcówka na końcu ogona.

Różnice w wymiarach i wadze

Ponadto hodowcy dzielą Podenco andaluzyjskie na różne wielkości w zależności od wysokości w kłębie:

  • mały (suki 32–41 cm, samce 35–42 cm)
  • średni (suki 42–52 cm, samce 43–53 cm)
  • duże (suki 53–61 cm, samce 54–64 cm)

Waga Podenco andaluzyjskich również bardzo się waha. Duże psy ważą do 33 kilogramów, natomiast małe psy mogą ważyć nawet tylko około ośmiu kilogramów.

podenco andaluzyjski w ruchu © ttl.photos / stock.adobe.com
Andaluzyjski podi ma zwarte, muskularne ciało.

Charakter: Natura Podenco andaluzyjskiego

Podenco andaluzyjski (w skrócie „podi”) kocha swojego opiekuna i jest mu zawsze wierny. Ponadto jest to pies bardzo żywy, uważny, niezwykle inteligentny, a przy tym spokojny. Chce być bezwzględnie wspierany, jest bardzo chętny do nauki i – pod warunkiem odpowiedniego szkolenia dla psów – jest posłuszny swojemu opiekunowi.

Jednak Podi andaluzyjski przy spotkaniu z obcymi jest bardzo powściągliwy, a zwłaszcza na początku podchodzi do nich z dużą dozą nieufności. Z tego powodu w przeszłości był również wykorzystywany jako pies stróżujący, z wielkim oddaniem chroniący dom i podwórze.

Entuzjastyczny i niezależny myśliwy

Mimo, że Podenco andaluzyjski jest związany z opiekunem i lubi być posłuszny, jego silny węch i instynkt łowiecki niejednokrotnie przeszkadzają mu w swobodnym bieganiu. Ponieważ ta rasa psów była i nadal jest hodowana do polowań – zwłaszcza na króliki.

Czynność tę wykonuje w sposób jak najbardziej samodzielny: Podenco andaluzyjski lokalizuje ofiarę, podkrada się, pędzi, chwyta, zabija i w końcu przynosi ją z powrotem do myśliwego. Z drugiej strony, bezpośrednia praca z ludźmi nie była głównym celem hodowli.

Ta rasa psów ma bardzo wyraźne zachowania myśliwskie i dlatego nadaje się do szkolenia tylko warunkowo. Jeśli Podenco andaluzyjski nie jest wykorzystywany jako pies myśliwski, zaleca się szkolenie przeciw-myśliwskie.

Czy Podenco andaluzyjski jest uparty?

Mówi się, że ten żywiołowy Hiszpan ma w sobie pewien upór i niechęć do współpracy z ludźmi.  Podenco andaluzyjski faktycznie jest psem bardzo niezależnym, co odpowiada jego pierwotnym założeniom hodowlanym.

Nie oznacza to jednak, że jest on automatycznie szczególnie uparty. Ta rasa psów wymaga raczej miłości i konsekwentnego szkolenia, i to już od wieku szczenięcego. W tym kontekście równie ważne jest, aby zapewnić mu wystarczającą ilość zajęcia, bo nawet bardziej niż w przypadku innych ras psów, Podi z południowej Hiszpanii bezwzględnie wymaga ćwiczeń nie tylko fizycznych, ale i umysłowych. Samo nauczenie go kilku sztuczek nie wystarczy. Potrzebuje regularnych wyzwań, takich jak na przykład tropienie.

podenco andaluzyjski z piłką © Katia / stock.adobe.com
Podenco andaluzyjski potrzebuje dużo ruchu i pracy umysłowej.

Warunki utrzymania

Warunki utrzymania: Czy Podenco andaluzyjski jest dla mnie odpowiedni?

Ze względu na swoje pochodzenie, Podenco andaluzyjski najlepiej sprawdza się wśród myśliwych. Jako towarzysz polowania i myśliwy, robi wszystko, co w jego mocy.

Jeśli jednak lubisz ruch, przebywanie na łonie natury i możesz spędzać dużo czasu ze swoim psem, to podi jest również dobrym wyborem dla Ciebie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rasa ta potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni. Nie nadaje się więc do małego mieszkania w mieście.

Nie jest to pies do posiadania tak przy okazji

Podi – bez względu na swoje cechy – nie jest psem, którego można włączyć do codziennego życia bez przemyślenia i konsekwencji. Dotyczy to wszystkich ras psów, ale w szczególności rasy Podenco andaluzyjski.

Należy więc być w gotowości na poświęcenie dużej ilości czasu na jego wychowanie. Zawsze zwracaj uwagę na swój ton. Podenco andaluzyjski jest bowiem bardzo wrażliwy: Nie rozumie tego, co uważa za niesprawiedliwą karę.

Psy tej rasy mają również wysokie wymagania w zakresie ruchu i aktywności. Te inteligentne psy nudzą się, jeśli nie stawia się im regularnych wyzwań. To z kolei szybko prowadzi do frustracji zarówno u czworonożnych, jak i dwunożnych przyjaciół. Musisz zatem polubić ambitne psie sporty i chcieć intensywnie pracować ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Podenco andaluzyjski zdecydowanie nie jest psem dla początkujących. Poza tym jednak jego przyjacielskość i towarzyskość czynią z niego dobrego psa rodzinnego.

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Sierść nie wymaga wiele uwagi

Brak podszerstka i przeważnie krótka sierść andaluzyjczyka sprawiają, że pielęgnacja tego czworonożnego przyjaciela jest zazwyczaj łatwa. Pamiątki przyniesione z zewnątrz są bardzo łatwe do wyczyszczenia. Ponadto wystarczy raz w tygodniu dokładnie wyszczotkować Podenco andaluzyjskiego.

Przedstawiciele długowłosego typu oczywiście potrzebują od swoich opiekunów nieco więcej wsparcia w pielęgnacji sierści. Ich sierść jest również stosunkowo łatwa w pielęgnacji.

Kontrola oczu, uszu i pazurów również powinna być częścią regularnego programu pielęgnacyjnego – tak jak w przypadku wszystkich innych ras psów.

Sport i aktywności

Zajęcie: Jak prawidłowo zająć Podenco andaluzyjskiego?

Hiszpanie wyhodowali inteligentnego Podenco andaluzyjskiego jako psa myśliwskiego. Nadaje się on do różnych dyscyplin, takich jak aportowanie kaczek lub poszukiwanie i zabijanie królików.

Jeśli nie jest on wykorzystywany do polowań, podi potrzebuje rekompensaty za brak aktywności. Same aktywności fizyczne – takie jak jogging czy jazda na rowerze – nie wystarczą. Psy tej rasy potrzebują także zadań, które stanowią wyzwanie dla ich mózgu. Jeśli nie chcesz wykorzystywać swojego Podenco do polowań, musisz skupić się na alternatywnych zajęciach, takich jak agility, coursing lub mantrailing.

Zakup

Zakup: Gdzie można znaleźć Podenco andaluzyjskiego?

Podenco andaluzyjski jest rasą narodową. Dlatego szczenięta czystej krwi można kupić tylko w Hiszpanii. Ponieważ nie każdy pies nadaje się na psa myśliwskiego, istnieje również pewne prawdopodobieństwo, że prawdziwego Podenco andaluzyjskiego można znaleźć tam w schroniskach dla zwierząt. Nie musisz mieć koniecznie psa rasowego? Wówczas z pewnością znajdziesz w schronisku dla zwierząt urocze rasy mieszane o cechach podobnych do Podenco andaluzyjskiego.

Ważne: Zabronione jest bezprawne zabieranie psów ulicznych z zagranicy, np. z Hiszpanii. I to nie bez powodu – w przypadku przewiezienia psa, który nie został przebadany, może on przenieść ze sobą niebezpieczne choroby. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla niego samego, ale także dla innych psów. Jeśli nadal chcesz adoptować psa z Hiszpanii, musisz to zrobić wyłącznie za pośrednictwem renomowanej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt.

podenco andaluzyjski szczenię © andromedicus / stock.adobe.com
Szczeniaki Podenco andaluzyjskiego są dostępne wyłącznie w Hiszpanii.

Zdrowie

Zdrowie Podenco andaluzyjskiego

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie rodzaje psów rasy Podenco (np. również Podenco Ibicenco) są uważane za wytrzymałe i zdrowe, które były w stanie przetrwać i rozmnażać się w hiszpańskiej dziczy przez wiele lat. W przypadku tej rasy psów nie jest znana szczególna podatność na choroby dziedziczne.

Średnia długość życia mieszkańców Podenco Andaluz wynosi między 12 a 15 lat.

Historia

Pochodzenie: Potomek faraonów?

Nie sposób nie zauważyć zewnętrznych podobieństw do innych ras psów iberyjskich z rejonu Morza Śródziemnego (np. Podenco Canario czy Podenco Ibicenco). Nie ma jednak stuprocentowych dowodów na to, że Podenco andaluzyjski – którego nazwa pochodzi od regionu Andaluzji w południowej Hiszpanii – nie pochodzi rzeczywiście ze starożytnego Egiptu. Uważa się, że na Półwysep Iberyjski dotarł już w czasach starożytnych na pokładach fenickich statków.

Psy Podenco są często rozpoznawalne wśród psów ulicznych, które trafiają do innych krajów za pośrednictwem organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami.

Podsumowanie: Wierny, inteligentny, wymagający

Pasjonat myślistwa, Podenco andaluzyjski jest przeznaczony przede wszystkim dla myśliwych i ich rodzin. Jego inteligentna i lojalna natura sprawia, że jest wspaniałym towarzyszem.

Z drugiej strony, nie jest on wcale odpowiedni dla początkujących i osób, które mają mało czasu, ponieważ ten inteligentny czworonożny przyjaciel z Andaluzji chce, aby jego opiekun stale stawiał mu wyzwania, zarówno sportowe, jak i umysłowe. Jest jednak niezwykle lojalnym i przyjaznym towarzyszem, który z pewnością sprawi Ci wiele radości.

Poznaj inne rasy z grupy V FCI, sekcji 6 i 7 (rasy pierwotne i pierwotne myśliwskie):


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane